Nawóz do trawy – skład i forma

Na rynku istnieje wiele różnych preparatów przeznaczonych do trawnika. Wybierając odpowiedni nawóz, powinniśmy patrzeć na kilka najważniejszych parametrów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, iż zastosowany nawóz do trawy prawidłowo spełni swoją rolę, a my nie pogorszymy stanu trawnika. Niestety brak rozwagi w tej kwestii może doprowadzić do zżółknięcia liści, a nawet przerzedzenia darni. Dlatego istotne jest nie tylko to, kiedy stosować nawóz, ale również jakiego rodzaju on będzie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawniku.

Wybierając najlepszy nawóz do trawy, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Skład – do wyboru mamy nawozy wieloskładnikowe lub wzbogacone szczególnie o jeden składnik. W przypadku trawy najlepiej sprawdzą się nawozy z dużą zawartością azotu. Jednak zawierają one również często fosfor, magnez lub potas.
  • Formę nawozu – do wyboru mamy nawozy do trawnika granulowane oraz w formie płynnej. Jednak te pierwsze są znacznie łatwiejsze w użyciu i istnieje mniejsze ryzyko, że przesadzimy z ilością składników odżywczych.
  • Odczyn pH podłoża – nawóz trawnikowy powinien być koniecznie dopasowany do odczynu gleby. Jeżeli odczyn jest zbyt kwaśny, sprawdzi się nawóz wzbogacony o wapno. Natomiast odczyn obojętny lub zasadowy możemy zmienić dostarczając trawie nawozu siarkowego.
  • Częstotliwość stosowania – zielona trawa przez cały sezon? Brzmi jak marzenie. Jeżeli w połowie sezonu letniego borykasz się z żółkniejącymi liśćmi, to albo trawnik jest wysuszony, albo nie dostarczyliśmy mu składników odżywczych w odpowiednim czasie. Pod tym względem wymieniamy nawozy do trawnika, które możemy stosować raz na tydzień, jak i również takie, które wystarczy zastosować raz na 3-4 miesiące.
  • Okres nawożenia – wśród nawozów wymienić możemy nawóz startowy, nawozy do stosowania wiosną lub jesienią. Różnią się one między sobą składem, dzięki czemu są dostosowane do konkretnej pory roku oraz aktualnych wymagań trawy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zakładaniu trawnika.
Piękna trawa, na której został zastosowany nawóz trawnikowy w celu przeprowadzenia nawożenia trawy wiosną
Jaki nawóz do trawy sprawdzi się najlepiej?

Nawóz trawnikowy w zależności od okresu nawożenia

Teoretycznie w sprzedaży dostępne są nawozy do trawników o uniwersalnym składzie, które możemy stosować w dowolnym czasie. Prawda jest jednak taka, że zielona trawa to skutek znacznie dokładniejszych i lepiej dopasowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego właśnie warto wiedzieć, kiedy stosować konkretne preparaty, by nie popsuć jakości trawnika.

Do najpopularniejszych nawozów pod względem okresu stosowania, zalicza się:

  • Nawóz startowy – jak łatwo można się domyślić, jest to preparat, który zalecany jest w przypadku nowo zakładanego trawnika. Nawóz startowy może być stosowany od wczesnej wiosny, aż do końcówki okresu letniego. Najlepsze efekty zobaczymy, gdy przeprowadzimy nawożenie wiosną. Wtedy trawa ma szansę na spokojny wzrost, a także zahartowanie przed sezonem zimowym. Skład nawozu jest bogaty w azot, fosforan, tlenek potasu oraz tlenek magnezu. Jego rozsianie po całym trawniku zapewni szybszy wzrost młodych liści, a także efektywniejsze zagęszczenie darni.
  • Nawóz do nawożenia wiosną – nawożenie wiosną jest jedną z pierwszych czynności pielęgnacyjnych, które należy wykonać po minionym sezonie zimowym. Trawa potrzebuje w tym czasie większej ilości składników odżywczych, takich jak azot, wapń, magnez czy też fosfor. Nawożenie wiosną koniecznie powinno odbyć się po wcześniejszym skoszeniu trawy oraz zabiegu aeracji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o mało uciążliwej pielęgnacji trawnika?
  • Nawóz do nawożenia jesienią – jest to ostatni okres, w którym przeprowadzamy zabieg, jakim jest nawożenie trawnika. Tę czynność przerywamy, aż do następnego sezonu. Należy w tym czasie unikać nawozów wzbogaconych o azot. Ponieważ trawa jesienią przygotowuje się do okresu spoczynku. W zamian za to sprawdzą się preparaty, które w swoim składzie zawierają fosfor oraz potas. W ten sposób trawie zapewnimy doskonałą ochronę na zbliżający się sezon zimowy. Nawożenie trawnika to, jak widać, niezbędny zabieg pielęgnacyjny. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji trawnika.
ikona podziel się Przekaż dalej