Nawożenie trawnika w ogrodzie – jak i kiedy?

Pielęgnacja trawnika – nawożenie wiosną

Nawożenie trawnika na wiosnę to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli chodzi o trawę. Dzięki temu jest ona bardziej bujna i nabiera intensywnego, soczystozielonego koloru. Nawóz do trawy na wiosnę ma za zadanie pobudzić ją do życia po zakończonym okresie spoczynku. Dzięki niemu szybciej zaczyna okres wegetacji. Czym nawozić trawnik na wiosnę?

Przede wszystkim dobrze sprawdza się specjalistyczny nawóz do trawy z dużą zawartością azotu. Ten składnik sprawia, że bardzo szybko rozwijają się źdźbła i jest odpowiedzialny za intensywne wybarwienie. To nawożenie trawnika na wiosnę gwarantuje, że powstanie gęsty, przepiękny zielony dywan. Nawożenie robi się w marcu, najpóźniej na początku kwietnia. Warto pamiętać, aby nawóz rozłożyć na dokładnie uprzątnięty teren. Należy usunąć martwe źdźbła (na przykład za pomocą szerokich metalowych grabi), wszelkie opadłe liście i tym podobne zanieczyszczenia. Dopiero wtedy można rozłożyć nawóz do trawy, zachowując ściśle dawki podane przez producenta.

Nawożenie trawnika latem i jesienią w ogrodzie

Nawożenie trawnika latem i jesienią ma już nieco inny cel. Tutaj najważniejsza jest pielęgnacja i wzmacnianie. Latem liczy się usuwanie chwastów i przeciwdziałanie suszy. W tym wypadku dobrze sprawdzają się nawozy do trawy z odchwaszczaczem. Jeśli ich nie użyjesz, konieczne jest zastosowanie środków przeciwchwastowych osobno. Latem nawóz używa się przed koszeniem, a kosiarkę można uruchomić dopiero wtedy, gdy zauważysz, że chwasty słabną i żółkną.

Nawóz jesienny stosuje się po to, by zahamować wegetację i przygotować źdźbła do przetrwania zimy. Dzięki temu trawa wiosną nie będzie brązowa, będzie także o wiele mniej gnijących lub martwych źdźbeł. Nawóz jesienny nie powinien zawierać za dużo azotu, by nie pobudzać niepotrzebne trawnika do rozwoju. Musi mieć za to dużo fosforu i potasu. Nawóz jesienny powinien być długodziałający, to znaczy składniki powinny być w takiej formie, by przetrwały w glebie aż do wiosny i mogły jeszcze wzmacniać trawę na początku wegetacji. Nawożenie trawnika jesienią wykonuje się, kiedy temperatura jest jeszcze wyższa niż 10 stopni Celsjusza. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat siania trawy.

Jak prawidłowo stosować nawozy do trawy?

Jest kilka zasad, których musisz bezwzględnie przestrzegać, jeśli chcesz, by nawozy do trawy działały prawidłowo. Na wiosnę musisz pamiętać o tym, by nie nawozić zamarzniętej gleby – byłoby to bezcelowe działanie, ponieważ zmarznięta ziemia nie przyjmuje składników odżywczych. Należy pamiętać o tym, by równomiernie rozłożyć go po całym trawniku.

Jesienią należy unikać nawozów z dużą ilością azotu. Nawozy stosuje się przy bezdeszczowej pogodzie, ale nie należy ich rozkładać także w czasie suszy. Po zastosowaniu, zwłaszcza jeśli chodzi o nawóz granulowany, warto od razu podlać trawę. Nieodpowiednia pielęgnacja trawnika, czyli brak koszenia, wertykulacji czy wygrabiania wiosną, nie przyniesie oczekiwanych efektów, nawet jeśli znajdziesz idealny nawóz do trawy dla siebie.

Mineralne nawozy do trawy

Nawozy do trawy – podział ze względu na skład

Nawożenie trawnika w różnych momentach roku warto wykonać różnymi specyfikami. Nawozy do trawy mineralne warto najczęściej dzieli się zwłaszcza ze względu na skład. Możesz znaleźć nawóz do trawy azotowy (tak zwany N-P-K), którego skład jest idealny na wiosnę, na przykład marki Florovit czy Bareburg. Dużym powodzeniem w tym wypadku cieszy się Azofoska, czyli zwykły nawóz mineralny o podwyższonej zawartości azotu. Ponadto wyróżnia się także nawozy fosforowe lub fosforowo-potasowe, nazywane P-K (jak Target czy nawóz uniwersalny marki Biopon).

Warto jednakże sięgnąć po nawozy przeznaczone do trawy. Zawierają nie tylko podstawowe makroskładniki, lecz także ich skład jest bogaty w inne związki mineralne, które pełnią dodatkowe funkcje. Taki właśnie jest specjalistyczny nawóz do trawy Substral czy nawóz do trawników Biopon. Przed zimą warto stosować wyłącznie nawóz jesienny, który zawiera między innymi żelazo. Taki nawóz w swojej ofercie mają wszyscy więksi producenci nawozów: Substral, Target, Biopon, Florovit czy Agrecol. Wybór jest naprawdę ogromny. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o trawach ozdobnych?

Nawożenie trawnika nawozem w postani granulatu oraz polecane nawozy do trawy minaralne i nie tylko
Jaki nawóz do trawy wybrać? Sprawdzamy najlepsze preparaty do nawożenia trawnika

Nawozy do trawy – podział ze względu na formę podania

Nawozy mineralne można podzielić także ze względu na formę podania. W tym przypadku skład oczywiście także jest bardzo ważny, ale znacznie ma przede wszystkim postać, jaką przyjmuje. W zasadzie wyróżnia się dwa rodzaje: nawóz do trawy w płynie i nawóz granulowany. Ten drugi można podawać w formie suchej lub rozprowadzony w wodzie jako oprysk.

Nawóz do trawy w płynie jest wygodny w zastosowaniu – wystarczy go rozprowadzić za pomocą spryskiwacza, rozmieszać z wodą. Jednak nawóz do trawy w płynie ma bardzo wiele wad. Przede wszystkim nawożenie trawnika trzeba powtarzać co kilkanaście dni, ponieważ działa bardzo krótko. Na dodatek w tym wypadku nawóz szybko się rozwarstwia i wytrąca składniki odżywcze, więc łatwo o przenawożenie rośliny. To może sprawić, że na źdźbłach pojawią się szpecące przebarwienia, ciemne lub brązowe plamy.

Nawóz granulowany zazwyczaj jest długodziałający. Rozsypane po trawniku granulki dłużej uwalniają składniki odżywcze. Działa od 30 do 120 dni, wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wybierzesz. Nadaje się do stosowania przez cały okres wegetacji. Wychodzi co prawda nieco taniej, niż gotowy do użycia nawóz do trawy w płynie, ale nie jest pozbawiony wad. Nie można go stosować na zbyt długą i wilgotną trawę, ponieważ granulki przyklejają się do źdźbeł i mogą powodować plamy czy wręcz wypalać rośliny.

Specjalistyczny nawóz do trawy

W ofercie firm zajmujących się produkcją nawozu możesz znaleźć także niezwykłe preparaty, których skład został tak przemyślany, by spełniać specyficzne potrzeby trawnika. Dlatego warto sięgnąć po nawóz granulowany z odchwaszczaczem. W czasie jednego oprysku możesz na raz wzmocnić trawę i usunąć chwasty. Stosowanie nawozu z odchwaszczaczem ma większy sens – usunięte chwasty pozostawiają w darni wolną przestrzeń, a nawóz, zwłaszcza azotowy, pobudzi trawę do szybszego porośnięcia przestrzeni. Jaki nawóz do trawy wybrać? Dobrze sprawdza się Chwastox Trio 540 SL marki Ziemovit, ale warto sięgnąć także po Agrecon Nawóz do trawy z chwastami czy Substral Chwasty do trawników. Sprawdź także ten artykuł o nawożeniu trawnika.

Warto także sięgnąć po nawóz do trawy z mchem. Działa bardzo podobnie jak nawóz z odchwaszczaczem, ale eliminuje mech. Jest to ogromny problem na trawnikach w miejscach zacienionych i wilgotnych i zastosowanie nawozu do trawy z mchem jest najlepszym sposobem na pozbycie się go. W tym wypadku dobrze sprawdza się Florovit do trawy z mchem lub Fructus Antymech.

Obecnie na rynku pojawiły się także inne specjalistyczne preparaty, które jeszcze dodatkowo mają przyjemny zapach, na przykład nawozy o zapachu lawendy marki Zielony Dom. To rozwiązanie jest naprawdę godne uwagi. Nawozy o zapachu lawendy stosuje się, by odstraszyć krety, gryzonie i niektóre owady. Większość szkodników nie znosi aromatu tych fioletowych kwiatów.

Nawożenie trawnika przy pomocy kompostu oraz polecane nawozy do trawy nie tylko organiczne
Jaki nawóz do trawy wybrać? Sprawdzamy najlepsze preparaty do nawożenia trawnika

Organiczne nawozy do trawy

Organiczny nawóz do trawy - zastosowanie

Pielęgnacja trawnika może być jednakże prowadzona także w sposób naturalny i BIO. Miłośników takiego podejścia zachęcamy do sięgnięcia po organiczne nawozy do trawy. Przynoszą dobre efekty, chociaż nawozy mineralne działają o wiele szybciej. Nie masz także pewności, że są dobrze sfermentowane i że stosując je, nie rozprowadzisz po trawniku nasion chwastów.

Nawozy organiczne sprawdzają się do standardowych, dobrze prowadzonych trawników. Jeśli potrzebujesz preparatu specjalistycznego, na przykład do trawy z mchem, musisz i tak sięgnąć po preparat mineralny.

Czym nawozić trawnik: rodzaje nawozów organicznych

  • Obornik. Bardzo dobrze odżywia trawę, ale ze względu na skład możesz używać go tylko wiosną, bowiem zawiera bardzo dużo azotu. Obornik musi być dobrze przefermentowany, inaczej mogą znajdować się w nim nasiona chwastów, więc nawożenie trawnika może skończyć się tym, że będziesz mieć problem z odchwaszczaniem. Dlatego lepiej kupić naturalny nawóz granulowany, czyli wysuszony, bezzapachowy obornik.
  • Kompost. Nie zawsze dobrze sprawdza się w przypadkach, kiedy pielęgnacja trawnika kuleje i rośliny potrzebują bardzo dużej dawki składników odżywczych. Jednakże dodaje mnóstwo próchnicy, co sprawia, że gleba jest bardziej przewiewna i ma o wiele lżejszą strukturę.
  • Torf. To jedno z najcenniejszych źródeł fosforu i żelaza. Można stosować go przez cały rok, chociaż częściej dodaje się go tylko do podłoża przed założeniem trawnika. Nawożenie pogłówne jest w tym wypadku dość mocno utrudnione.

Czym nawozić trawnik?

Jaki nawóz do trawy wybrać? Fakt, rozwiązań jest tak wiele i opcji jest naprawdę mnóstwo. Przede wszystkim jednak kieruj się składem preparatów. Nawożenie trawnika powinno być dopasowane do jego potrzeb, inaczej, jeśli trawa jest gęsta i zamszona, inaczej kiedy jest rzadka i musi się mocniej rozrastać. Porównaj także nawozy różnych producentów pod względem składu. Jeśli twój trawnik jest w bardzo kiepskiej kondycji, zastosowanie środka o bardzo dużej dawce różnych minerałów, nie tylko podstawowych składników, jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

wróć uwagę także na formę podania. Zastosowanie granulatu nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli po trawie biegają dzieci lub zwierzęta domowe. Z drugiej strony nawóz w płynie może okazać się po prostu zbyt drogi na duży trawnik. Dobierz formę podania do swoich przyzwyczajeń i oczekiwań. Sprawdź także, co ile czasu trzeba powtarzać zabieg. Długo działające preparaty są o wiele wygodniejsze w zastosowaniu.

ikona podziel się Przekaż dalej