Jaki traktorek kosiarkę ogrodową kupić? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru takiego sprzętu? Ile kosztuje kosiarka traktorek i czym różni się od typowej kosiarki? Sprawdź!

Kosiarka traktorek ogrodowy - jaki wybrać?

Na wstępie warto wyróżnić podstawowe rodzaje kosiarek samojezdnych. Na rynku dostępne są ridery, kosiarki ZTH oraz traktory. Traktorek ogrodowy to maszyna, która wyglądem faktycznie przypomina traktor, jednak w wersji mini.

Traktorek kosiarka sprawdzi się nie tylko na przydomowych działkach, ale także w firmach zajmujących się pielęgnacją ogrodów. Kosiarki traktorki ogrodowe posiadają własny napęd, dzięki czemu pozwalają skutecznie skosić trawę bez większego wysiłku.

Traktorki ogrodnicze marki Husqvarna

Ranking traktorków kosiarek z pewnością powinien uwzględniać modele od renomowanego producenta Husqvarna. To bardzo popularne i chętnie wybierane sprzęty. Wszystkie modele tej firmy mają wiele zalet. Gwarantują dużą, regulowaną szerokość koszenia trawy i posiadają solidną stalową konstrukcję. Świetnie sprawdzają się zarówno w mniejszych, jak i w większych ogrodach.

Niektóre modele mają zamontowane przekładnie hydrostatyczne, umożliwiające bardzo sprawne pokonywanie wąskich narożników czy innych przeszkód, a także system ROS, który zatrzymuje noże podczas cofania i wiele innych. Możliwości jest naprawdę sporo, a dodatkowy osprzęt i akcesoria jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność tych maszyn. Co ciekawe, modele od Husqvarna same przypominają o przeglądzie traktorka kosiarki.

Traktorek kosiarka od Husqvarna dostępny jest w sklepie Ogród-Pro. Więcej informacji znajdziesz na: https://ogrod-pro.pl/174-traktory-ogrodowe-husqvarna.

traktorek kosiarka-ranking kosiarek
Jaki traktorek kosiarkę kupić? Nowy czy używany? Najważniejsze parametry

Traktorek kosiarka od Cedrus

Traktorek ogrodowy od firmy Cedrus sprawdzi się idealnie na dużych przestrzeniach. To świetny wybór nawet dla bardzo wymagających użytkowników. Traktorki wyposażone są w hydrodynamiczną skrzynię biegów, reflektory LED oraz sprzęgło elektromagnetyczne. Posiadają wspomaganie kierownicy i amortyzowane zawieszenie.

Dzięki możliwości dokupienia dodatkowych akcesoriów traktorki samojezdne można z powodzeniem wykorzystać do odśnieżania zimą czy do wertykulacji trawnika.

Traktorek ogrodniczy firmy Stiga

Traktorki kosiarki Stiga są łatwe w obsłudze i radzą sobie nawet w dużych ogrodach, szczególnie modele z linii ZT. Do zalet traktorków ogrodowych od Stiga należy regulacja szerokości i wysokości koszenia. Ponadto wygodę zapewnia nam ergonomiczna kierownica i bardzo wygodny fotel. Znajdziemy tu również wyłącznik bezpieczeństwa, intuicyjny wyświetlacz, a także przekładnię hydrostatyczną i solidną przednią oś oraz napęd na cztery koła.

Traktorek kosiarka marki AL-KO

Traktorek do koszenia trawy firmy AL-KO to gwarancja najwyższej jakości. Modele te są intuicyjne w obsłudze. Czterosuwowe silniki i duża szerokość robocza sprawia, że koszenie dużych ogrodów jest szybkie i bardzo przyjemne. Ponadto maszyny te wyposażone są w regulowane, wygodne fotele i mocny silnik o zmniejszonym poziomie wibracji. Agregat tnący posiada natomiast dwa ostrza, zapewniające precyzyjne cięcie. Traktorki od AL-KO w większości posiadają 6 stopni koszenia i wyposażone są w pojemne kosze na ściętą trawę, a niektóre mają wbudowany czujnik informujący o potrzebie opróżnienia kosza.

Traktorek ogrodowy do koszenia trawy - nowy czy używany?

Zakup traktorka ogrodowego używanego wiąże się ze sporym ryzykiem. Maszyny ogrodnicze, podobnie jak każde inne urządzenia, mają swoją ograniczoną żywotność, którą określa się na podstawie liczby przepracowanych motogodzin.

Kosiarka, a zwłaszcza traktorek ogrodowy, to sprzęt, który wykorzystywany jest dosyć często, szczególnie w lecie, kiedy przynajmniej raz w tygodniu musimy skosić trawę.

Używane traktorki bywają już mocno wyeksploatowane, przez co zdarza się, że wymagają częstych napraw. Z tego też powodu warto zainwestować w nowy model od sprawdzonego producenta. W tym przypadku mamy zapewniony serwis i gwarancję oraz pewność, że sprzęt posłuży nam na wiele lat!

koszenie trawy traktorkiem
Jaki traktorek kosiarkę kupić? Nowy czy używany? Najważniejsze parametry

Traktorek kosiarka - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wiele osób zastanawia się, jaki silnik posiada traktorek kosiarka ogrodowa? Traktorek do pielęgnacji trawnika może mieć jednocylindrowy lub dwucylindrowy silnik. Dwucylindrowe silniki przekładają się na większą moc oraz na dłuższą żywotność, jednak mają większe spalanie i najczęściej znajdują zastosowanie w większych modelach. Planując zakup traktorka ogrodowego na działkę czy do własnego ogródka, warto zdecydować się sprzęt posiadający silnik jednocylindrowy czterosuwowy.

Pamiętajmy też, że im większa moc silnika, tym traktorek lepiej poradzi sobie z trawą czy zadaniami z wykorzystaniem dodatkowego osprzętu. Do pracy na średniej wielkości trawnikach odpowiednie będą traktorki o mocy od 11 do 15 KM. Z kolei duże trawniki wymagają do pielęgnacji sprzętu o mocy od 16 do 22 KM. Mocniejszy silnik sprawdzi się również wówczas, gdy traktorek będzie wykorzystywany do innych prac, np. do napowietrzania trawnika czy odśnieżania.

Kolejną ważną cechą jest regulacja szerokości koszenia. Ta funkcja ułatwia dokładną pielęgnację trawników i to od niej uzależniona jest wydajność koszenia. Podczas wyboru kosiarki traktorka warto wziąć pod uwagę specyfikę terenu, który chcemy kosić oraz sprawdzić regulację wysokości koszenia. Co więcej, traktorek ogrodowy może być wyposażony w mechanizm koszący zapewniający obrót noży w dwie strony. Takie modele są droższe, ale znacznie praktyczniejsze i pozwalają na przerzucenie trawy do rozdrabniacza lub pojemnika.

Zwróćmy też uwagę na inne zastosowanie traktorka kosiarki. Traktorek ogrodowy wielofunkcyjny to uniwersalny sprzęt, umożliwiający nie tylko koszenie trawy. Na rynku dostępne są akcesoria, dzięki którym możemy z powodzeniem używać traktora ogrodowego do wielu innych prac takich jak czyszczenie i napowietrzanie trawnika czy do zbierania liści lub odśnieżania.

Traktor ogrodowy może posiadać także funkcję mielenia trawy. Drobno zmielona trawa stanowi świetny nawóz naturalny. Niezwykle wygodne w użytkowaniu są kosze i pojemniki na trawę. Niektóre modele traktorków ogrodniczych posiadają kosze z czujnikiem, który informuje nas o ich napełnieniu.

Można zdecydować się również na traktorek kosiarkę z systemem wyrzutu bocznego albo na tylny deflektor odpowiadający za równomierne rozrzucanie skoszonej trawy. Ponadto przednie i tylne koła kosiarki traktorka muszą być lekkie, szerokie, ale i wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia. Do górzystego i nierównego terenu warto wybierać traktorki z napędem 4x4.

Zadbajmy też o wygodę kierowcy. Przed zakupem sprawdźmy m.in. zakres regulacji fotela i rodzaj skrzyni biegów. Bardzo wygodne i praktyczne są skrzynie automatyczne, pozwalające na płynną zmianę przełożenia, bez konieczności zatrzymywania traktorka.

mężczyzna koszący trawnik
Jaki traktorek kosiarkę kupić? Nowy czy używany? Najważniejsze parametry

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przed zakupem traktorka, aby uzyskać zadowalające efekty koszenia trawników? Na możliwości kosiarki, czyli precyzję i szybkość koszenia trawy oraz na promień skrętu, a także na materiał i jakość wykonania.

Kosiarki ogrodowe dedykowane są do różnego rodzaju podłoża. Niektóre z nich nadają się do pracy w płaskim ogrodzie, a inne bez problemu będą poruszać się na nierównych terenach. Blokada mechanizmu różnicowego pozwala poprawić przyczepność traktorka kosiarki ogrodowej, a centralna regulacja wysokości koszenia znacznie ułatwia precyzyjną i dokładną pielęgnację murawy. Mechanizm koszący powinien być więc odpowiednio dopasowany do gruntu, na którym będzie pracował. Dzięki temu koszenie przebiegnie sprawnie i bardzo komfortowo.

Kupując traktorki kosiarki dobrej jakości od sprawdzonych producentów, musimy jednak przygotować się na większy wydatek. Kosiarkę traktorek nabędziemy za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od modelu.

Nie wiesz, czy lepszy będzie zaawansowany traktorek kosiarka ogrodowa, czy może najprostszy model? Przed zakupem warto więc skonsultować się ze specjalistą lub zapytać wykwalifikowanego sprzedawcę. Osoby te z pewnością pomogą Ci dobrać sprzęt do indywidualnych potrzeb!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej