Wybieramy doniczki do storczyków

Najbardziej powszechne storczyki, czyli Phalenopsis i Dendrobium, sprzedaje się w przezroczystych, plastikowych doniczkach. Jest to spowodowane tym, że oba te gatunki mają dość duże wymagania świetlne. I nie dotyczy to wyłącznie ich liści, lecz także korzeni. Obie rośliny w naturze rosną na korze drzew, ich korzenie czepiają się jej i są wystawione na zewnątrz. Dlatego też potrzebują dostępu powietrza do korzeni. A może zainteresują cię także inne, piękne kwiaty doniczkowe do domu?

Dzięki przezroczystym doniczkom, możesz także kontrolować stan i wygląd korzeni. Jeśli będą białe – znak, że czas je podlać, kiedy zostają zielone – musisz jeszcze poczekać z nawadnianiem. Obserwacja korzeni jest ważna także w przypadku choroby rośliny, a doniczka przezroczysta bardzo to ułatwia.

Doniczki powinny mieć także dość dużo dziurek w podstawie, przez które będzie mogła wyciekać woda. Storczyki lubią wilgoć, jednak nie znoszą mieć zbyt wiele wody przez dłuższy czas, dlatego też przelewa się je lub zanurza na krótko, a potem zostawia do odcieknięcia. Z tego względu mocno podziurawiona od spodu doniczka jest tak istotna. Sprawdź także inspiracje na najpiękniejsze storczyki.

Przezroczyste doniczki plastikowe

Przezroczyste doniczki są uniwersalne i dobrze się sprawdzają, jednak trzeba przyznać, że nie zawsze dobrze się prezentują. W czasie kwitnienia rośliny nikt nie zwraca na nie uwagi, jednak już po przekwitnięciu z pewnością nie dodają uroku storczykowi.

Jednak nie musisz hodować kwiatów w zwykłych, plastikowych pojemnikach, w których są sprzedawane. Na rynku pojawiło się mnóstwo doniczek, osłonek i akcesoriów do storczyków, które mają na celu zwiększenie dekoracyjności rośliny. W czasie pierwszego przesadzania storczyków możesz wymienić doniczkę. Należy to zrobić po tym, jak roślina już przekwitnie i zasuszą się pędy kwiatostanowe. Możesz także wstawić standardową doniczkę do osłonki. Sprawdź także dokładne porady, jak podlewać storczyki.

Przezroczyste doniczki do storczyków to najlepszy wybór. Dobrze sprawdzają się także osłonki do storczyków.
Jakie doniczki do storczyków wybrać? Poradnik praktyczny

Doniczki do storczyków a osłonki

Osłonki do storczyków to prawdziwy hit na rynku ogrodniczym. Są one najczęściej transparentne, zatem świetnie przepuszczają światło do korzeni. Bardzo często mają także ażurowy, niezbyt gęsty wzór, więc problem z doświetleniem rośliny nie jest w tym momencie przeszkodą.

Osłonki mają różne, ciekawe kształty i kolory. Owalne, na planie prostokąta lub sześcienne. Na dodatek różnią się fakturą. Bardzo modne są szklane lub plastikowe osłonki na storczyki, ozdobione siatką pęknięć. Świetnie sprawdzają się także osłonki plastikowe, wykończone dekoracyjnym ażurem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest podwójna lub potrójna doniczka, czyli taka do której możesz wsadzić aż trzy rośliny na raz i każda z nich będzie miała osobne miejsce na korzenie. To ważne, ponieważ wsadzenie kilku storczyków do wspólnej doniczki może spowodować zbyt dużą konkurencję o wodę między roślinami. Potrójna doniczka może pełnić także rolę osłonki, do której wkładasz trzy osobne doniczki ze storczykami. A może zainteresują cię także porady na temat pielęgnacji storczyków?

Zastosowanie osłonek to nie tylko estetyczne i dekoracyjne rozwiązanie. Osłonki są bardzo ważne także w trakcie podlewania. Dlatego to takie istotne, żeby nie miały dziurek w podstawie, w przeciwieństwie do doniczek. Osłonki sprawdzają się jako miejsce, gdzie może odciekać nadmiar wody. Po podlaniu storczyka, które często sprowadza się do przelania rośliny, należy po prostu wstawić doniczkę do osłonki i po kilkunastu minutach wylać nadmiar wody. Jeśli trochę zostanie w osłonce, to nic. Będzie to świetny zapas dla rośliny.

Warto kupić osłonki, które mają dno ukształtowane tak, by doniczka stała na pewnym podwyższeniu. Tym samym nadmiar wody znajdzie się poza zasięgiem korzeni. Jednocześnie woda będzie parowała i wnikała w podłoże, które będzie dłużej wilgotne. To pozwoli lepiej zadbać o potrzeby rośliny. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat uprawy orchidei w ogrodzie.

Doniczki ceramiczne dla storczyków

W sprzedaży są dostępne także doniczki ceramiczne do storczyków. Jednak ich zakup nie jest najlepszym pomysłem. O wiele lepiej jest kupić ceramiczną osłonkę. Wsadzenie storczyka wraz z podłożem do doniczki ceramicznej może spowodować, że korzenie zaczną gnić – nie będzie dostatecznej możliwości odprowadzenia wody.

Doniczki ceramiczne są bardziej stabilne niż plastikowe. Co więcej, także lepiej przepuszczają powietrze niż osłonki szklane lub plastikowe. Jednak nie dopuszczają zbyt wiele słońca do korzeni, dlatego od czasu do czasu storczyka należy z nich wyciągać, także po to, by sprawdzić stan rośliny. Niektóre gatunki mniej znanych storczyków dobrze zniosą uprawę w ceramice, ponieważ nie potrzebują zbyt wiele światła. Phalenopsis także dopasowuje się do takich warunków i może być uprawiany w ceramicznych osłonkach.

Mogłoby się wydawać, że uprawa storczyków jako kwiaty doniczkowe jest bardzo trudna, jeśli jednak tylko będziesz przestrzegać kilku zasad, na pewno się uda. Jedną z nich jest wybór odpowiedniej doniczki.

ikona podziel się Przekaż dalej