Jakie efekty świetlne możesz osiągnąć, urządzając taras lub domowy ogród?
Każdy w codziennym życiu potrzebuje choć odrobiny zieleni. Właśnie dlatego tak chętnie urządza się przydomowe ogródki czy tarasy, by mieć dla siebie choć skrawek ładnie zadbanego terenu, pozwalającego odetchnąć świeżym powietrzem.
Takie miejsca czarują szczególnie latem i wiosną, gdy pogoda za oknem dopisuje. Z tego powodu zasługują na odpowiedni klimat, a tego nie da się osiągnąć bez właściwego oświetlenia. Możliwości jest tak wiele, że każdy zainteresowany z pewnością znajdzie coś idealnego dla siebie.
Na początek przyda się projekt
Tak, jak wszystko, co ma wyglądać w pełni profesjonalnie, tak i aranżacja ogrodu wymaga odpowiedniego rozplanowania. Wybierając odpowiednie lampy zewnętrzne (czytaj więcej), odporne na działanie wszelkich czynników atmosferycznych, powinno się najpierw przemyśleć, w którym miejscu najlepiej je ulokować.
W zasadzie to, na jaką iluminację świetlną się postawi, zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni i inwencji twórczej zainteresowanego. Modeli lamp jest tak wiele, że bez wątpienia każdy będzie miał okazję sięgnąć po coś oryginalnego.
Można bez problemu wyeksponować wybraną rabatę z kwiatami, stworzyć nastrojowy półmrok czy podświetlić podest, by wszyscy szybko zauważyli podwyższenie (to zapobiegnie ewentualnym wypadkom).
Warto pokazywać w pełnym świetle rośliny atrakcyjne wizualnie bądź w ciekawy sposób zlokalizowane, na przykład wijące się na murze. To właśnie je chcą przecież podziwiać goście.
Warto pamiętać o bezpieczeństwie
Wieczorne ciemności bywają zdradliwe nawet dla tych, którzy znają ogród czy taras jak własną kieszeń. Wystarczy tylko jeden nieostrożny krok, a niebezpieczeństwo gotowe.
Tymczasem lampy zewnętrzne można rozmieścić wzdłuż ścieżki, by ją rozjaśnić i jednocześnie wykluczyć ryzyko potknięcia się. Na pewno przyda się też ono na schodach, by każdy wchodzący mógł zauważyć kolejny stopień.
Ze światłem na pewno w ogrodzie zrobi się dużo bezpieczniej, a i złodziej być może zrezygnuje ze swoich niecnych planów, bojąc się, że ktoś go zauważy w strudze światła.
Czego lepiej nie robić
Nie warto kierować światła lamp z czujnikami ruchu w stronę sąsiednich domów lub ulicy, ponieważ będzie silono włączać bardzo często i niekoniecznie zawsze wtedy, gdybyśmy sobie tego życzyli.
Eksponując elewację budynku należy natomiast zwrócić uwagę na to, by lampy zewnętrzne nie świeciły prosto w okna – może to być drażniące dla osób, przebywających w poszczególnych pomieszczeniach. Powinno się też zadbać o to, by światła na ścieżkach czy schodach nie okazały się zbyt intensywne, by nigdy nie oślepiały.
artykuł zewnętrzny