Efekty świetlne na tarasie w ogrodzie

Takie miejsca czarują szczególnie latem i wiosną, gdy pogoda za oknem dopisuje. Z tego powodu zasługują na odpowiedni klimat, a tego nie da się osiągnąć bez właściwego oświetlenia. Możliwości jest tak wiele, że każdy zainteresowany z pewnością znajdzie coś idealnego dla siebie.

Na początek przyda się projekt

Tak, jak wszystko, co ma wyglądać w pełni profesjonalnie, tak i aranżacja ogrodu wymaga odpowiedniego rozplanowania. Wybierając odpowiednie lampy zewnętrzne (czytaj więcej), odporne na działanie wszelkich czynników atmosferycznych, powinno się najpierw przemyśleć, w którym miejscu najlepiej je ulokować.

W zasadzie to, na jaką iluminację świetlną się postawi, zależy tylko i wyłącznie od wyobraźni i inwencji twórczej zainteresowanego. Modeli lamp jest tak wiele, że bez wątpienia każdy będzie miał okazję sięgnąć po coś oryginalnego.

Można bez problemu wyeksponować wybraną rabatę z kwiatami, stworzyć nastrojowy półmrok czy podświetlić podest, by wszyscy szybko zauważyli podwyższenie (to zapobiegnie ewentualnym wypadkom).

Warto pokazywać w pełnym świetle rośliny atrakcyjne wizualnie bądź w ciekawy sposób zlokalizowane, na przykład wijące się na murze. To właśnie je chcą przecież podziwiać goście.

Warto pamiętać o bezpieczeństwie

Wieczorne ciemności bywają zdradliwe nawet dla tych, którzy znają ogród czy taras jak własną kieszeń. Wystarczy tylko jeden nieostrożny krok, a niebezpieczeństwo gotowe.

Tymczasem lampy zewnętrzne można rozmieścić wzdłuż ścieżki, by ją rozjaśnić i jednocześnie wykluczyć ryzyko potknięcia się. Na pewno przyda się też ono na schodach, by każdy wchodzący mógł zauważyć kolejny stopień.

Ze światłem na pewno w ogrodzie zrobi się dużo bezpieczniej, a i złodziej być może zrezygnuje ze swoich niecnych planów, bojąc się, że ktoś go zauważy w strudze światła.

Czego lepiej nie robić

Nie warto kierować światła lamp z czujnikami ruchu w stronę sąsiednich domów lub ulicy, ponieważ będzie silono włączać bardzo często i niekoniecznie zawsze wtedy, gdybyśmy sobie tego życzyli.

Eksponując elewację budynku należy natomiast zwrócić uwagę na to, by lampy zewnętrzne nie świeciły prosto w okna – może to być drażniące dla osób, przebywających w poszczególnych pomieszczeniach. Powinno się też zadbać o to, by światła na ścieżkach czy schodach nie okazały się zbyt intensywne, by nigdy nie oślepiały.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny