Jakie krzewy na żywopłot?

Chronią ogród i taras przed wścibskimi spojrzeniami i przed wiatrem, a do tego zdobią ogród – żywopłoty. Ich gąszcz oraz owoce niektórych gatunków zwabiają ptaki, dzięki czemu nasz ogród ma sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami. Jak wybrać rośliny na żywopłot?

Ocena: 4.7/5 (głosów 7)

Rośliny na żywopłot mogą być bardzo zróżnicowane

Jakie rośliny na żywopłot?

Żywopłot wiecznie zielony, czy taki, który zmienia barwy wraz z sezonami? Od tej decyzji zależy, czy postawimy na żywopłot iglasty czy żywopłot liściasty. Jeden i drugi odpowiednio przycinany i pielęgnowany ma szansę stać się murem pomiędzy nami a otoczeniem. Ochroni przed uciążliwymi sąsiadami, a także przed spalinami i hałasem z ulicy. Będzie pięknym parawanem i efektowną ścianą zieleni (lub innych barw, o czym dalej). Wiele zależy od tego, jakie krzewy na żywopłot wybierzemy.

Trzeba pamiętać, że wyhodowanie gęstego dwumetrowego żywopłotu formowanego zajmuje od pięciu do dziesięciu lat. Jeśli nie chcemy tyle czekać, warto rozejrzeć się za iglakami odmian kolumnowych o wymaganej przez nas wysokości.

Rośliny na żywopłot liściasty

Najbardziej polecaną rośliną na żywopłot liściasty jest ligustr pospolity (łac. Ligustrum vulgare), który doskonale znosi cięcie, a przy tym jest odporny na niską temperaturę i suszę, nie ma wysokich wymagań uprawowych. W pierwszych latach należy go przycinać dość radykalnie, wtedy nabierze efektownej zwartej formy. Trzeba go przycinać dwa razy do roku. Z ligustru można tworzyć płoty nawet trzymetrowe. Dzięki gęstemu układowi gałązek będą one spełniać funkcje wiatrochronów i to nawet zimą. Latem ligustr zakwita, a jesienią owocuje, jego drobne czarne owoce pozostają w ziemie na krzewach wabiąc ptaki. Z krzewu tego można formować bramki i efektowne bryły. To żywopłot szybkorosnący.

Grab pospolity (łac. Carpinus betulus) to również popularny gatunek na żywopłot liściasty. Nie ma on wysokich wymagań uprawowych, jest odporny na mróz, ale dość wolno rośnie. Dlatego zakładając żywopłot należy wybierać rozrośnięte i gęste sadzonki. Roślina ta wytwarza odrosty korzeniowe, zagęszczające krzewy od dołu. Regularnie przycinany żywopłot z grabu mocno się zagęszcza i tworzy praktycznie litą ścianę, dlatego znakomicie chroni od wiatru. Ma duże liście, które opadają dopiero wiosną.

Na żywopłoty nadaje się także buk pospolity (łac. Fagus sylvatica), który bardzo dobrze nadaje się do tworzenia wysokich aż do pięciu metrów roślinnych murów. Nie jest to roślina monotonna, jesienią pięknie się przebarwia na żółto, czerwono i brązowo.

W żywopłotach doskonale sprawdzi się także Berberys Thunberga (łac. Berberis thunbergii) – krzew dobrze znoszący cięcie i nie mający wysokich wymagań uprawowych. Możemy wybierać spośród wielu odmian, które różnią się między innymi kolorem i wielkością liści. Z wysokich odmian można formować żywopłoty do wysokości dwóch metrów. Berberysy mają liczne owoce o kolorze koralowym, które utrzymują się na krzewach przez całą zimę.

Na nieformowany żywopłot liściasty dobrą rośliną jest też ognik szkarłatny (łac. Pyracantha coccinea). Jesienią barwi się on mnóstwem jaskrawych owoców. Ognik ma długie kolce, może więc pełnić również funkcję obronną.

Ozdobne owoce to też atut innych krzewów na żywopłot - ostrokrzewu Meservy (łac. Ilex Meserveae). W porównaniu z popularnym ostrokrzewem kolczastym (łac. Ilex aquifolium) ostrokrzew Meservy jest bardziej odporny na mrozy. Można z niego formować płoty o wysokości do dwóch i pół metra. Owoce ostrokrzewów rozwijają się wyłącznie na żeńskich okazach, jednak aby krzew zaowocował, niezbędne w ogrodzie są też osobniki męskie.  

Polecany na żywopłot jest również pięciornik krzewiasty (łac. Potentilla Fruticosa), którego zaletą są żółte kwiatki. Krzew ten kwitnie od czerwca do października. Nie rośnie zbyt wysoki – można z niego formować płoty do osiemdziesięciu centymetrów.

Łatwo formują się też inne krzaki na żywopłoty – porzeczka alpejska (łac. Ribes Alpinum). Wysokość płotu z niej dochodzi do dwóch metrów. Tworzy jednorodne zielone ściany, można je sadzić bezpośrednio pod koronami drzew, bo te krzewy znoszą konkurencję innych roślin.

Barwnym krzewem na żywopłot jest irga błyszcząca (łac. Cotoneaster lucidus), której wysokość dochodzi do półtora metra. Na stanowiskach słonecznych jej liście pięknie się wybarwiają. Te krzewy są zupełnie mrozoodporne, niewrażliwe na upały, zadymienie i kurz, dlatego są idealne do miasta.

Bukszpan wiecznie zielony (łac. Buxus Sempervirens) to kolejny ciekawy gatunek krzewu na żywopłoty. Ma drobne listki i jest bardzo gęsty, dzięki czemu można mu nadawać nawet najbardziej wymyślne kształty. Dorasta do półtora metra. Lubi cień, dobrze znosi miejskie warunki. To roślina zimozielona. Jednak rośnie bardzo wolno, dlatego aby wyhodować wysoki żywopłot, poczekać musimy nawet kilkanaście lat.

Krzewy na żywopłot iglasty

Najpopularniejszym krzewem iglastym jest tuja, czyli żywotnik zachodni (łac. Thuja occidentalis). Odmiana Smaragd to żywopłot szybkorosnący. Wolniej rośnie odmiana inna tuja - Brabant, która jednak jest bardzo elegancka. Roślina ta lubi stanowiska słoneczne, ale znosi także miejsca półcieniste. Tuje są smukłe, dzięki temu można z nich tworzyć wąskie i wysokie nawet do sześciu metrów żywopłoty. Tuja w zależności od odmiany ma ciemno – zielony kolor, jasny seledynowy, a nawet żółty.

Popularnym gatunkiem na żywopłoty jest też cis pospolity (łac. Taxus baccata). Ten iglak rośnie stosunkowo wolno. Wymaga on dobrej gleby, ale za to nie wymaga słońca. To roślina długowieczna, idealna na wysokie – do czterech metrów – ogrodzenia. Efektownie wyglądają czerwone osnówki nasion cisa, które dojrzewają od sierpnia i utrzymują się do zimy

Wysoki żywopłot można wyhodować z jałowca wirginijskiego (łac. Juniperus Virginiana) odmiany Skyrocket. Dorasta on do nawet ośmiu metrów, dlatego jeśli chcemy mieć żywopłot określonej wysokości, musimy regularnie przycinać wierzchołki krzewów. Pięknie wyglądają srebrzysto mieniące się łuski jałowca, których barwa zyskuje na intensywności po przycięciu.

Na żywopłoty polecany jest też modrzew europejski (łac. Larix decidua), który ma efektowne kwiaty kwitnące już od kwietnia. To żywopłot szybkorosnący. Podobnie zresztą jak żywopłot z modrzewia japońskiego (łac. Larix kaempferi), który nieco lepiej niż europejski znosi cięcie. Ma też ciekawsze szyszki. Modrzewie dobrze znoszą tereny miejskie i przemysłowe. Jesienią ich igły przybierają żółtą barwę, po czym opadają.

, aktualizacja 22.09.2017
Powiązane Artykuły
Zobacz więcej artykułów na temat:
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij