Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu?

Krzewy ogrodowe to grupa roślin spełniająca bardzo ważną rolę we wszelkich ogrodowych nasadzeniach. Zaliczane do nich niewielkie rośliny oraz gatunki pokrojem przypominające drzewa, tworzą wyjątkową dekorację naszego krajobrazu za oknem o każdej porze roku. Duża gama kolorów, gatunków i wielkości pozwala na stworzenie ogrodu marzeń w niemal każdej aranżacji i warunkach klimatycznych. Jakie krzewy wybrać do ogrodu w nadchodzącym sezonie? Sprawdź najpopularniejsze rekomendacje centrów ogrodniczych na tegoroczną wiosnę i lato.

Kwitnące gatunki krzewów

Większość efektownie kwitnących krzewów lubi ciepłe, słoneczne stanowiska, ale znajdą się też takie, które można uprawiać w zacienionym ogrodzie. W słonecznych miejscach sprawdzają się kwitnące wczesną wiosną forsycje oraz dość łatwe w uprawie tawuły (spiraea), takie jak kwitnąca na biało tawuła szara „Grefsheim”, tawuła van Houtte’a, tawuła brzozolistna lub tawuła wczesna. Wśród krzewów kwitnących na czerwono znaleźć można pigwowce (chaenomeles), które zachwycają swoimi ceglastymi kolorami, rosną w nasłonecznionych miejscach oraz, rodzą owoce nadające się na przetwory. Aby móc cieszyć się pięknym zapachem w naszym ogrodzie warto zdecydować się na jaśminowiec (philadelphus) oraz lilak (syringa), które podczas kwitnienia są prawdziwymi gwiazdami rabaty. Pamiętajcie, aby sadzić je w pobliżu miejsc, w których często przebywacie. Nieco później kwitnie przyciągająca liczne owady budleja Dawida (buddleja davidii) oraz jej różnokolorowe odmiany, hortensja ogrodowa (hydrangea macrophylla) oraz hortensja bukietowa (hydrangea paniculata). W półcieniu na ogrodowych rabatach świetnie sprawdzają się różaneczniki (rhododendron), które dostępne są w wielu odmianach różniących się wielkością i barwą kwiatów.

Krzewy do ogrodu na żywopłot

Żywopłot przydomowy może składać się zarówno z krzewów iglastych, jak i liściastych. Na ich niskie wersje idealnie nadają się bukszpany (buxus sempervirens), karłowate odmiany berberysów (berberis), lawenda wąskolistna (lavandula angustifolia) oraz mało wymagające w pielęgnacji pięciorniki krzewiaste (potentilla frustosa). Na wysokie żywopłoty liściaste bardzo dobrze nadają się graby pospolite (carpinus betulus), derenie białe (cornus alba) oraz odmiany berberysu Thunberga (berberis thunbergii), które tworzą piękną, zieloną ścianę podkreślającą piękno naszego ogrodu.

Jak posadzić krzewy w ogrodzie?

Krzewy w przydomowym ogrodzie możemy sadzić pojedynczo lub w grupach. Pojedyncze, okazałe krzewy świetne sprawdzą się jako element kompozycji na rabacie bylinowej, lub w eksponowanych miejscach ogrodu np. blisko tarasu lub przed wejściem do domu. W tym celu należy jednak wybrać gatunki lub odmiany o wyjątkowo ładnym pokroju. Na rabatach bylinowych i wrzosowiskach dobrze sprawdzają się odmiany kolumnowe, szczepione na pniu lub kuliste, które stanowią ładne tło dla niższych roślin. Dla ciekawego zestawienia kolorystycznego warto wybierać odmiany posiadające oryginalną barwę liści, takie jak purpurowe perukowce (cotinus) „Royal Purple” czy pęcherznice kalinolistne (physocarpus opulifolius) „Diabolo” o ciemnoczerwonych liściach. Decydując się na wybór krzewów o ciemnozielonych barwach, możemy stworzyć z nich tło dla roślin liściastych i kwiatów sezonowych.

Najpopularniejsze krzewy ozdobne do ogrodu

Krzewy ogrodowe stanowią ważny element naszego krajobrazu. Cenione są za piękno, różnorodność, wzór, kolor liści, pąków, kwiatów lub owoców. Jednak duża ilość gatunków i odmian potrafi wprawić w zakłopotanie niejednego klienta centrów ogrodniczych. Jakie krzewy ozdobne wybrać na działkę lub do ogrodu? W jakim miejscu i kiedy najlepiej je posadzić? Jakiej pielęgnacji wymagają? Poniżej przedstawiamy 6 kategorii ozdobnych krzewów, które z pewnością przypadną Ci do gustu.

Szukasz odpowiednich roślin na nadchodzący sezon? Sprawdź produkty w Centrum Ogrodniczym Hortorus

Berberysy

Berberysy
Berberysy

Berberysy dzięki kolorowemu ulistnieniu, kontrastowym owocom i charakterystycznym cierniom ozdobne są przez cały rok. Jest to grupa roślin o różnorodnym wyglądzie, a nowych odmian wciąż przybywa. Liście w kolorze elektryzującej limonki, głębokiego bordo, a nawet połączenia tych dwóch przykuwają uwagę wiosną i latem, a intensywnie czerwone jagody ozdabiają krzew zimą i stanowią pokarm dla ptaków. Najwyższe odmiany osiągają wysokość około 4 metrów, ale istnieją także odmiany karłowate o niewielkich rozmiarach. Sadząc berberysy wybierzmy stanowisko słoneczne lub półcieniste, przepuszczalne gleby i nie bójmy się ich formować, ponieważ bardzo dobrze znoszą przycinanie.

Trzmieliny i derenie

Dereń
Dereń

Te dwa rodzaje krzewów łączy niesamowita uroda w sezonie jesiennym, gdy ich liście przebarwiają się na ogniste kolory. Trzmielina (euonymus) bardzo dobrze. rośnie na niemal każdym stanowisku, od słonecznego, po zacienione. Bardzo dobrze reaguje na cięcie, które pozwala uzyskać pożądany pokrój i odpowiednie zagęszczenie rośliny. Dereń (cornus) przyjmuje formę krzewy lub niewielkiego drzewa, które oprócz pięknego wyglądu dostarcza owoce o właściwościach zdrowotnych. Dodatkowo jest odporny na suszę, zanieczyszczenia powietrza oraz na mrozy.

Cyprysiki, jałowce, sosny karłowate i cisy

Jałowiec
Jałowiec

Karłowe odmiany niektórych drzew iglastych są często sadzone w roli zimozielonych krzewów. Dzięki swojej gęstości stanowią osłonę przed wzrokiem przechodniów zimą, a także chronią bardziej wrażliwe rośliny przed wiatrem. Wykazują powolny wzrost, dzięki czemu nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych i częstego przycinania, oraz nadają także do mniejszych ogrodów. Wybór jałowca (juniperus) może przynieść nam dodatkowe korzyści w postaci jasnofioletowych owoców, które mają zastosowanie w kuchni. Cisy (taxus) należą do długowiecznych roślin, które idealnie sprawdzają się na przykład w roli przydomowych żywopłotów.

Hortensje

Hortensje
Hortensje

Hortensje (hydrangea) to jeden z ulubieńców właścicieli ogrodów, który zachwyca wielkimi, kolorowymi kwiatostanami. Roślina posiada spore wymagania wodne i najlepiej czuje się w glebie przepuszczalnej, próchniczej i wilgotnej, ale nie gliniastej. Hortensje najlepiej czują się na stanowiskach słonecznych i półcienistych — słońce sprzyja obfitemu kwitnieniu, jednak przyspiesza wysychanie. Dlatego na nieco zacienionych stanowiskach najłatwiej jest utrzymać roślinę w dobrym zdrowiu. Wybierz krzew hortensji i ciesz się niesamowitym widokiem jej wielkich, wielokolorowych kwiatów.

Różaneczniki i azalie

Azalia
Azalia

Różaneczniki i azalie, zwane również rododendronami są najbardziej znane ze swoich efektownych kwiatów w intensywnych kolorach oraz błyszczących, zielonych liści. Właściciele tych roślin mogą cieszyć się kwiatami w kolorze fioletowym, różowy, czerwonym i białym, a w przypadku azalii odcieniami żółci, pomarańczy oraz moreli, które kwitną od kwietnia do końca czerwca. Są to rośliny długowieczne, preferujące stanowiska zacienione i gleby o kwaśnym pH. Piękny pokrój utrzymują samodzielnie, nie wymagają przycinania. Należy jednak usuwać przekwitnięte kwiatostany, aby roślina mogła gromadzić zapas energii na kwitnienie w następnym roku.

Róże

Róże
Róże

Te uprawiane od setek lat rośliny występują w ogromnej liczbie odmian oraz w każdym kolorze z wyjątkiem niebieskiego. Możemy wybierać spośród róż pnących, okrywowych, rabatowych, wielkokwiatowych i wielu innych form. Większość odmian zyskuje na urodzie, gdy posadzone są w grupie. Róże preferują stanowiska słoneczne i zaciszne. Najlepiej rosną na glebach żyznych, lekko kwaśnych i przepuszczalnych. Ważnym zabiegiem, jest wiosenne przycinanie krzewu, a także regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów.

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej