Jakie kwiaty na balkon nadają się najlepiej – sprawdzamy!
Wybór odpowiednich kwiatów na balkon nie jest łatwy. Na rynku aż roi się od różnych opcji, a hodowcy prześcigają się w tworzeniu nowych, najpiękniejszych odmian. Trudno się w tym rozeznać, więc stworzyliśmy poradnik zawierający wskazówki, jakie kwiaty na balkon i jakie rośliny doniczkowe wybrać. Poznaj najlepsze kompozycje kwiatowe na balkon i dowiedz się, jak pielęgnować różne rośliny balkonowe.
Jeśli szukasz firmy, która wykona dla ciebie aranżację ogrodu, tarasu czy dużego balkonu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz oferty od najlepszych wykonawców z twojej okolicy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Najpopularniejsze rośliny na balkon, czyli pelargonie i petunie
Jakie kwiaty na balkon? Oczywiście petunie! Trudno wyobrazić sobie kompozycje kwiatowe na balkon bez ich pięknych, kielichowatych roślin balkonowych. Od kwietnia do pierwszych przymrozków petunie toną w kwiatach, na dodatek nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy tylko regularne podlewanie i nawożenie w okresie kwitnienia, a ta wyjątkowa roślina będzie cieszyła oko przez cały sezon. Niezwykłą zaletą tych roślin doniczkowych jest bujność kwitnienia i bardzo szybki wzrost. W naszych warunkach jest to roślina jednoroczna, sadzona wiosną z rozsad kupowanych w sklepach ogrodniczych.
Petunie to zdecydowanie najpopularniejsze kwiaty na słoneczny balkon. I chociaż są tak powszechne, nigdy się nie znudzą. To ze względu na liczne odmiany, które różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale także wielkością i rodzajem kwiatów. Jest w czym wybierać: żółte, białe, różowe, fioletowe, bordowe i niebieskie kielichowate kwiaty występują w wymiarach od 3 do 10 centymetrów. Dodatkowo niektóre odmiany są dwubarwne – tak zwane petunie gwiaździste na płatkach mają podłużne białe paski, które dodają im mnóstwo uroku. Niektóre z nich mają mocno pofałdowane i postrzępione brzegi, inne są pełne – składają się z bardzo licznych płatków ułożonych w gęste kręgi. Z pomocą samych petunii można już stworzyć najpiękniejsze kompozycje kwiatowe na balkon.
Inne kwiaty na balkon, które cieszą się olbrzymią popularnością to pelargonie. Nieodzownie kojarzą się z sielskim krajobrazem wiejskich domków, ale można znaleźć je na balkonach i tarasach w bardziej nowoczesnej stylizacji. Te doniczkowe kwiaty najczęściej są ciemnoróżowe albo czerwone, ale dzięki staraniom hodowców, rynek zalały także te o białych, jasnoróżowych i dwubarwnych płatkach. Warto także zastanowić się nad odmianami o pachnących lub kolorowych liściach. Dzięki temu te typowe i nieco już sztampowe rośliny balkonowe nabierają nowego, oryginalnego wymiaru.
Pelargonie cieszą się taką popularnością także ze względu na niewielkie wymagania co do uprawy i stanowiska. Są to idealne kwiaty na słoneczny balkon, ale dostosowują się do wszelkich warunków. Szybko się rozrastają, więc należy zapewnić im odpowiednio dużo miejsca w skrzynkach. Nie są to najlepsze kwiaty w domu, dopiero na parapetach zwnętrznych lub balkonach nabierają całego swojego uroku i wyjątkowego wdzięku. Te kwiaty balkonowe wymagają obfitego podlewania, zwłaszcza w czasie upałów. Warto także zasilać je odpowiednim preparatem, który dba o rośliny balkonowe, a odwdzięczą się obfitym kwitnieniem, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Jeszcze więcej przydatnych informacji o kwiatach na balkon znajdziesz w tym artykule.
Kwiaty na słoneczny balkon
Petunie i pelargonie to jednak tylko początek długiej listy. Inne kwiaty na słoneczny balkon są również bardzo popularne i godne uwagi. Jest ich naprawdę bardzo wiele, dlatego materiału na kompozycje kwiatowe na balkon południowy lub południowo-zachodni nigdy nie zabraknie. Planując wystrój balkonu, warto zadbać o to, by wybrać rośliny pnące się po balustradzie, które stworzą kwitnący, lekki i naturalny parawan, który oddzieli twój balkon lub taras od wzroku sąsiadów.
Najpopularnijsze kwiaty na balkon o pnących pędach to clematis, czyli powojnik i groszek pachnący. To także kwiaty ogrodowe wieloletnie lub jednoroczne, które często zdobią pergole. Warto wysiać je do doniczek i skrzynek ułożonych pod balustradą. Obie rośliny bardzo obficie kwitną, wytwarzając śliczne, barwne kwiaty, nie wymagają także szczególnej pielęgnacji. Dodatkowo rozwijają się po prostu błyskawicznie, więc już późną wiosną można otrzymać naprawdę gęsty parawan.
Kolejne kwiaty na słoneczny balkon, które zasługują na uwagę, to między innymi szałwia błyszcząca. Ta wyjątkowa roślina zachwyca przepięknymi kwiatami w intensywnych barwach, które zbierają się we wzniesione grona, osiągające nawet 10 cm długości. Uwagę warto zwrócić także na begonię semperflorens (to begonia stale kwitnąca), która wytwarza drobne kwiaty i duże, mięsiste liście. Oba wymienione kwiaty balkonowe nie mają szczególnych wymagań uprawowych. Warto zasadzić je w jasnych doniczkach, by ziemia nie przegrzewała się za bardzo i pilnować regularności podlewania.
Jakie kwiaty na balkon poza tym? Pomysły na kompozycje kwiatowe na balkon zwrócony na południową lub południowo-zachodnią stronę nie mogą obyć się bez roślin z ozdobnymi liśćmi. Kolorowe kwiaty różnych rozmiarów warto uzupełnić o intensywnie wybarwione liście koleusa Blumego. Zaskakująca liczba barwnych odmian daje bardzo szeroki wybór: od jasnożółtych refleksów na zielonych liściach, poprzez odcienie czerwieni i pomarańczowego, intensywny bordowy, aż do wyjątkowych ciemnoróżowych lub intensywnie fioletowych plam na ciemnozielonym tle. To idealne rośliny na balkon osób zapracowanych i zabieganych, ponieważ wyrozumiale wybacza nawet poważne błędy uprawowe i nie obraża się za zaniedbanie.
Rośliny na balkon zacieniony
Cieniolubne kwiaty balkonowe to nieco mniejsza grupa roślin. Większość z nich jest po prostu przepiękna. Aż trudno się zdecydować na jeden konkretny gatunek. Jakie kwiaty na balkon, który jest zasłonięty drzewami i do którego rzadko zagląda słońce?
Begonie bulwiaste są nazywane królowymi cienia, więc nic dziwnego, że to właśnie one są najczęściej wybierane. Ich kwiaty są zdecydowanie ładniejsze niż te begonii stale kwiatnącej. Przede wszystkim są pełne – składają się z licznych płatków ułożonych w sposób podobnej do rozkwitniętej róży. Mają białe, żółte, różowe i ciemnoczerowne kolory, niektóre odmiany begonii pełnej mają biało-czerwone lub żółto-czerowne płatki. Kwitnienie jest bardzo bujne, więc to naprawdę idealne kwiaty na balkon.
Inne rośliny na balkon, które dobrze znoszą cień to niecierpki. Nie lubią konkurencji, więc powinny rosnąć pojedynczo, w niewielkich doniczkach. Te kwiaty balkonowe wyróżniają się niezwykłą urodą. Są drobne, pojedyncze lub pełne, składają się z delikatnych okrągłych płatków, na każdej roślinie pojawiają się niezwykle licznie, więc stanowią naprawdę uroczą ozdobę każdego parapetu.
Jakie kwiaty na balkon o orientacji północnej wybrać, by móc się nimi cieszyć przez cały sezon? Może zainteresują cię rośliny balkonowe, których największa wartość dekoracyjna skupia się na kwiatach? Na uwagę zasługują przede wszystkim hosta, którą często nazywa się także funkią i żurawki różnego rodzaju. W zasadzie to kwiaty ogrodowe wieloletnie, ale mniejsze odmiany dobrze sprawdzają się także na balkonach. Ich największą zaletą są niezwykłe kolory i wzory na blaszkach liściowych. Jasnoszare, niebieskawe, jasnozielone z wyraźnym, białym lub kremowym rysunkiem, masz naprawdę bardzo szeroki wybór. Rośliny sadzone w ogrodzie są odporne na zimno, ale te z balkonu można schować na zimę. Kwiaty w domu przechowuje się w niezbyt ciepłym pomieszczeniu.
Jak pielęgnować rośliny na balkonach zacienionych? Większość z nich, a przede wszystkim te wymienione nie potrzebują szczególnej uwagi. Nawet nie trzeba ich zbyt często podlewać, zwłaszcza, że w cieniu ziemia nie wysycha zbyt szybko. Jeżeli jednak zależy ci na zachwycających kwiatach, w okresie kwitnienia warto zasilać je specjalnym nawozem, na przykład do kwiatów balkonowych. Więcej informacji na temat pielęgnacji różnych gatunków kwiatów znajdziesz tutaj.
Kwiaty balkonowe zwisające
Marzą ci się kaskady ukwieconych pędów? Kwiaty balkonowe zwisające to świetny pomysł, można ustawić je w skrzynkach na zewnętrznych parapetach, zawiesić na balustradzie lub posadzić do doniczek podwieszanych pod sufitem. Wszystkie kwiaty doniczkowe z tego rodzaju będą prezentowały się naprawdę ładnie, więc jakie kwiaty na balkon w formie kaskadowej wybrać?
Kwiaty balkonowe zwisające, które cieszą się największym powodzeniem to oczywiście surfinie. Ta wyjątkowa odmiana petunii od wielu lat cieszy się ogromnym uznaniem. Jest łatwa w uprawie, za minimum uwagi odwdzięczy się przepięknymi, dużymi kwiatami w kielichowatym kształcie. Te rośliny balkonowe mają mnóstwo odmian kolorystycznych. To istotne, zwłaszcza, jeżeli twoim celem są najpiękniejsze kompozycje kwiatowe na balkon. Uprawa surfinii jest bardzo prosta, podlewa się je tak jak pelargonie i petunie. Można uprawiać te kwiaty w domu, jednak na balkonie wyglądają najpiękniej.
Kwiaty na balkon, które tworzą bardzo gęsto ukwiecone kaskady to bakopa i lobelia przylądkowa. Ta pierwsza nazywana jest także suterą, zwraca uwagę swoim pokrojem – wytwarza ładną, okrągłą kopułę, z której zwisają pojedyncze pędy. Te kwiaty na balkon świetnie sprawdzają się w podwieszanych doniczkach. Zachwycają drobnymi, niebieskimi lub białymi kwiatkami, niektóre przebarwiają się delikatnie na różowo. Roślina sprawdza się na słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku. To kwiaty balkonowe zwisające, które wymagają jednak uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, zwłaszcza regularnego i umiarkowanego podlewania.
Lobelia przylądkowa jest nieco mniej wymagająca. Te kwiaty balkonowe sprawiają wrażenie olbrzymiej, zachwycającej, niebieskiej kuli złożonej z setek drobniutkich kwiatów. Jeżeli zastanawiasz się, jakie kwiaty na balkon podwiesić pod sufitem, to koniecznie lobelię. Na zimę umieszcza się kwiaty w domu, ponieważ nie jest szczególnie odporna na mróz. Jednak ma niewielkie wymagania pod względem stanowiska, trzeba pamiętać tylko o nawadnianiu.
Jakie kwiaty na balkon o zwisających pędach jeszcze dodadzą uroku twojemu balkonowi? Kolejne kwiaty balkonowe, które zasługują na uwagę, to fuksje. Najczęściej kojarzą nam się z niewielką krzewinką rosnącą w ogrodzie, jednak świetnie sprawdzają się także jako kwiaty na balkon. W podniesionej donicy prezentują się najpiękniej, ponieważ wytwarzają długie pędy, na których pojawiają się liczne, intensywnie wybarwione na różowo kwiaty o dzwoneczkowatym kształcie. Warto zwrócić uwagę na fuksje, ponieważ mogą być traktowane także jako kwiaty w domu.
Antykomarowe rośliny na balkon i taras
Kwiaty na balkon powinny go nie tylko zdobić, mogą także chronić nas przed komarami i innymi owadami. Jakie kwiaty na balkon wybrać, by skutecznie ochronić siebie przed insektami w czasie wieczornego odpoczynku na tarasie lub balkonie.
Najpopularniejsze rośliny balkonowe o działaniu antykomarowym są nie tylko skuteczne, ale także ładne. Najciekawsza jest zdecydowanie popularna komarzyca, a tak właściwie plekrantus koleusowaty, który wytwarza długie pędy, pokryte drobnymi listkami w dwóch kolorach – ciemno- i jasnozielonym. Można posadzić obok niej kwiaty balkonowe zwisające, ich ukwiecone pędy ładnie się skomponują ze zwisającymi gałązkami komarzycy. Jest to wieloletnia roślina uwielbiająca półcień i cień, która jednak źle znosi przymrozki, dlatego przed zimnem należy chronić kwiaty w domu, umieszczając je w chłodnym pomieszczeniu.
Inne rośliny balkonowe, które zapachem odstraszają owady, to mięta i bazylia. Są to także popularne zioła często używane w kuchni, więc także z tego względu warto je posadzić na swoim balkonie. Obie lubią słoneczne i zaciszne miejsca i przepuszczalne, żyzne podłoża. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, wystarczy tylko regularnie je podlewać, by pięknie się rozrosły. Jeśli interesuje cię posadzenie także innych ziół, tutaj znajdziesz szereg inspiracji.
Jakie kwiaty na balkon będą także antykomarowe i zarazem ładne? Warto zwrócić uwagę na lawendę wąskolistną. Ta wyjątkowa roślina często zastępuje typowe kwiaty balkonowe, jest uprawiana także w ogrodzie. Przy tarasie można wysiać ją bezpośrednio przy brzegu, uprawia się ją także w pojemniku. Te wyjątkowe kwiaty w domu także rozwiną swój niezwykły urok. Odstrasza komary i uciążliwe meszki, więc świetnie sprawdzi się w czasie wieczornego odpoczynku na powietrzu.
Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, jakie kwiaty na balkon mogą okazać się równie użyteczne, zainteresuj się wspomnianą wcześniej pelargonią. Jej liście także wytwarzają olejki eteryczne, których nie mogą znieść owady i insekty.
Kwiaty ogrodowe wieloletnie na balkonie
Kwiaty ogrodowe wieloletnie na balkonie? To możliwe! Bardzo wiele roślin może być sadzonych zarówno w ogrodzie, jak i zostać potraktowane jako ciekawe kwiaty balkonowe. Poza wspomnianą wcześniej lawendą wąskolistną, taką rośliną jest wrzos pospolity i bardzo podobny do niego wrzosiec. Obie wyróżniają się pięknymi, bardzo drobnymi kwiatami o dzwoneczkowatym kształcie. Charakteryzują się bardzo długim kwitnieniem, równie obfitym w pojemniku, jak i w ogrodzie. Wrzosy to rośliny wieloletnie, na zimę trzeba chronić kwiaty w domu lub w ogrodzie zimowym.
Kolejne kwiaty ogrodowe wieloletnie, które mogą być także uprawiane na balkonie to liliowce. Powinny rosnąć w bardzo dużych pojemnikach, ponieważ są stosunkowo wysokie, a dzięki temu bardzo urozmaicają kompozycję. To idealne kwiaty na balkon, tym bardziej, że nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Swoją popularność zawdzięczają pięknym, okazałym kwiatom, bardzo podobnym do kwiatów lilii. Posiadają duże zdolności przystosowawcze, dzięki czemu mogą być uprawiane zarówno w słońcu, jak i w lekkim półcieniu.
Jakie kwiaty na balkon są jeszcze wieloletnie? Bardzo często na balkonach i tarasach można zobaczyć niewielkie krzewy iglaste. One z pewnością nadadzą kompozycji wyjątkowego charakteru i świetnie czują się w uprawie pojemnikowej. Są to rośliny balkonowe o niewielkich wymaganiach, a znaczną część z nich można zostawić na balkonie na zimę. Nawet wtedy utrzymają ładne liście i będą miały ogromną wartość ozdobną. Ich dekoracyjność może także wynikać z intensywnie wybarwionych owoców.
Ozdobne i pożyteczne – rośliny balkonowe to także zioła
Balkon może służyć nie tylko do ozdoby, to także świetne miejsce, by założyć mały ogródek. Na rynku jest coraz więcej odmian różnych roślin warzywnych i ziół, które są potrzebne w codziennej kuchni. Jeśli zdecydujesz się wycofać kwiaty balkonowe i zrobić miejsce dla warzyw i ziół, masz bardzo szerokie pole do popisu.
Przede wszystkim masz duży wybór wśród ziół, które udają się nawet najbardziej zabieganym. Poza wspomnianymi już miętą i bazylią, na balkonie świetnie sprawdza się także cząber, oregano, rozmaryn i majeranek. Niektóre z tych roślin są wieloletnie, dlatego zimą mogą zastąpić kwiaty w domu i zamieszkać na kuchennym parapecie. Dużą zaletą ziół jest także ich ładny pokrój.
Jakie warzywa mogą się przeobrazić w rośliny balkonowe? Może zainteresują cię pomidorki koktajlowe, które nadają się do uprawy w doniczkach? To na przykład odmiana Balkoni Red – jak sama nazwa mówi, jest przeznaczona właśnie do takiej uprawy. W pojemnikach możesz uprawiać także pietruszkę, zwłaszcza naciową lub koper doniczkowy. Będą one nieco niższe niż te uprawiane w ogrodzie, warto jednak wprowadzić je do swojego ogrodu na balkonie.