Rozmnażanie storczyków – wysiewamy nasiona storczyka

Rozmnażanie storczyków z nasion, czyli rozmnażanie generatywne, jest nieco trudniejsze od rozmnażania wegetatywnego, przeprowadzonego z pozyskanych sadzonek lub przez podział rośliny. Storczyki, powstałe z rozmnażania generatywnego, są często inne niż storczyki mateczne i zakwitają później niż byliny rozmnażane wegetatywnie. Rozmnażanie storczyków z nasion wymaga cierpliwości, bowiem roślina potrzebuje więcej czasu do rozwoju.

Nasiona storczyka możemy wysiewać na kilka sposobów:

  • nasiona umieszczamy w podłożu, takim jak dla dojrzałego storczyka,
  • siew symbiotyczny - nasiona storczyka szybciej zaczną kiełkować w podłożu, wzbogaconym szczepionką mikoryzową,
  • siew asymbiotyczny – odbywa się w warunkach laboratoryjnych - nasiona wysiewa się na sterylne podłoże, z pożywkami agarowymi.

W naturze zapylanie storczyków odbywa się dzięki zwierzętom – owadom i ptakom. Niektóre gatunki storczyków są samopylne. W warunkach domowych możemy pokusić się o samodzielne zapylanie kwiatów. Owocem storczyków są torebki, wypełnione nasionami – od kilkudziesięciu nasion do kilku milionów, u storczyków obdarzonych dużymi kwiatami.

Nasiona storczyków są bardzo drobne, pozbawione substancji zapasowych, więc do rozwoju potrzebują odpowiedniego podłoża, zaprawionego szczepionką mikoryzową, w którym będą mogły wykiełkować. W sprzedaży dostępne są świeże nasiona, które możemy wysiewać przez cały rok. Nie jest obojętne, w czym sadzić będziemy rośliny. Najlepiej wykorzystać szklany pojemnik, np. słoik. Naczynie wypełniamy wilgotnym podłożem do storczyków i na powierzchni wysiewamy nasionka. Słoik zamykamy. Naczynie ustawiamy w słonecznym miejscu, o temperaturze otoczenia około 20 stopni Celsjusza.

Domowa orchidea – wybieramy nasiona najciekawszych storczyków

Małpia orchidea, storczyk małpi (Dracula simia) – jest oryginalnym gatunkiem, o niezwykłych czerwonawych kwiatach, przypominających małpie twarzyczki. Kwiaty osiągają około 6 cm średnicy. Małpia orchidea należy do roślin wieloletnich, kwitnących przez cały rok i nadających się do uprawy doniczkowej. Oprócz kwiatów, ozdobą storczyka są również ciemnozielone wzniesione liście. Roślina dorasta do 60 cm wysokości.

Małpia orchidea jest epifitem – rośliną, która do rozwoju potrzebuje pomocy innej rośliny. Podporą domowego storczyka są kawałki kory liściastych drzew, w których znajdują oparcie korzenie storczyka. Najlepszym dla rośliny jest np. kosz lub inny ażurowy pojemnik.  Pielęgnacja orchidei polega na codziennym zraszaniu liści oraz nawadnianiu korzeni – raz w tygodniu. Storczyk dobrze rozwija się w temperaturze około 25 stopni Celsjusza, w lekko zacienionym miejscu.

Posadzone orchidee, a także  nasiona storczyka oraz rozmnażanie storczyków z nasion
Jak wybrać nasiona storczyka oraz rozmnażanie storczyków z nasion

Storczyk rodzaju falenopsis (Phanelopsis) - obejmuje atrakcyjne wielobarwne rośliny, znane także jako ćmówki. Najpopularniejszy jest storczyk niebieski, osiągający wysokość około 70 cm. Roślina nie ma dużych oczekiwań uprawowych. Dobrze rośnie w temperaturze około 18-25 stopni Celsjusza, przy wysokiej wilgotności powietrza – 50-70%. Storczyk niebieski nie toleruje stojącej wody, co może doprowadzić do uszkodzenia korzeni, dlatego konieczny jest drenaż, ułatwiający odprowadzenie nadmiaru wody. Pomocne są także kamyki, ułożone na podstawce. Niewielkie okazy podlewamy codziennie, rośliny większe – raz w tygodniu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak podlewać storczyki.

Storczyki – pielęgnacja roślin

Po wykiełkowaniu, siewki pozostawiamy w pojemniku na dłuższy czas – do momentu, aż przestaną się w nim mieścić. W sprzedaży są już wyhodowane siewki, zamknięte w pojemniku, wypełnionym podłożem z pożywką agarową. Po otworzeniu pojemnika, młode storczyki przenosimy do doniczek i uprawiamy tak, jak dojrzałe rośliny.

Rynek ogrodniczy oferuje specjalistyczne podłoże oraz nawozy, przeznaczone dla storczyków. Storczyki dobrze rosną w specjalnie przygotowanych mieszankach, zapewniających dostęp powietrza do korzeni i odprowadzanie nadmiernej ilości wody. Warto wybrać doniczki, które mają duże otwory odpływowe. Podłoże do storczyków zawiera torf, korę sosnową oraz keramzyt. Odczyn podłoża pH 5 – 6 najlepiej służy rozwojowi orchidei.

W sprzedaży dostępne są nawozy do storczyków, w postaci płynnych roztworów, pałeczek oraz odżywek. Nawóz mineralny w płynie nadaje się dla wszystkich domowych storczyków. Nie uszkadza szczepionki mikoryzowej, poprawia strukturę podłoża i wspomaga kwitnienie storczyków.

Pałeczki nawozowe działają przez długi czas – około 90 dni. Nawóz dostarcza roślinie potrzebnych substancji odżywczych i poprawia kondycję storczyków. Natomiast odżywki, zaopatrzone w aplikatory, pozwalają dawkować specjalny preparat, wzmacniający korzenie storczyków i wpływający na piękny wygląd kwiatów.

ikona podziel się Przekaż dalej