Jak zaplanować oświetlenie w kuchni?

Kuchenne oświetlenie powinno być odpowiednio dobrane, by bez trudu przygotowywać posiłki, sprzątać i spotykać się w tym wnętrzu z bliskimi. Wobec tego należy rozplanować je tak, aby spełniało ono zróżnicowane funkcje w tym pomieszczeniu.

O oświetleniu w kuchni warto pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem jej meblowania. Dzięki temu można odpowiednio poprowadzić kable w miejsca, gdzie zamierza się zamontować lampy.

Przygotowanie oświetlenia kuchennego nie jest skomplikowane i można zająć się nim samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać wtedy o kilku ważnych kwestiach. Na co zwrócić uwagę, dobierając właściwe lampy do kuchni oraz miejsca ich montażu?

Ogólne zasady oświetlenia kuchni:

  • Jedna lampa kuchenna to zbyt mało, dlatego też poza oświetleniem ogólnym umieszczonym centralnie warto zdecydować się na lampy dodatkowe.
  • Lampy w kuchni powinny być rozmieszczone tak, aby zapewnić funkcjonalne oświetlenie wielu stref znajdujących się w tym pomieszczeniu jak blaty, kuchenka, zlewozmywak, kącik jadalniany, wyspa kuchenna czy półwysep kuchenny.
  • Stosowane w kuchni lampy powinny być wykonane z materiałów nadających się do czyszczenia, na przykład ze szkła, tworzywa sztucznego, metalu. Należy unikać tkanin, papieru.
  • Im większa kuchnia, tym większa powinna być moc oświetlenia. Można także zdecydować się wtedy na zastosowanie wielu źródeł światła, na przykład lampy wielopunktowej albo paru opraw oświetleniowych.
  • Aby korzystanie z oświetlenia kuchennego było tańsze, warto zdecydować się na to wykorzystujące źródła światła LED. Oświetlenie LED do kuchni pomoże w zredukowaniu rachunków za prąd i dodatkowo jest bardzo trwałe i może mieć dodatkowe funkcjonalności w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym.

Rodzaje lamp kuchennych

W sklepach z artykułami oświetleniowymi można znaleźć obecnie różne lampy do kuchni. Jakie z nich wybierane są najczęściej?

W kuchniach bardzo dobrze sprawdzają się lampy sufitowe jak plafony oraz lampy wiszące kuchenne, które można zakupić w różnych wielkościach. Popularne są obecnie lampy wielopunktowe, które montowane są nad wyspami kuchennymi. Alternatywnie można wykorzystać kilka lamp pojedynczych.

Również bardzo popularne są obecnie lampy montowane w sufitach podwieszanych. Do tego celu stosowane są oprawy wpuszczane – oczka świetlne tego typu wyglądają bardzo estetycznie i idealnie komponują się z kuchennymi aranżacjami. Oprawy mogą być też montowane natynkowo we wnętrzach bez sufitu podwieszanego.

W kuchniach można także wykorzystać oświetlenie liniowe w formie taśm LED, listew oświetleniowych oraz reflektorów umieszczonych na listwach.

Powyższe lampy do kuchni są dostępne w różnorodnych stylach, więc można łatwo dobrać je do konkretnej aranżacji wnętrza. Więcej ciekawych lamp można znaleźć na stronie https://www.salonled.pl/pl/68-oswietlenie-kuchenne-led

Oświetlenie ogólne w kuchni

Planując oświetlenie w kuchni, warto rozpocząć od oświetlenia ogólnego. Jego zadaniem jest całościowe oświetlenie tego wnętrza.

Lampy przeznaczone do oświetlenia ogólnego montowane są na ogół w centralnym punkcie sufitu. W ten sposób światło może łatwo dotrzeć we wszystkie zakamarki wnętrza. Do tego celu często wybierane są plafony, żyrandole, reflektory czy listwy oświetleniowe.

oświetlenie ogólne w kuchni - lampa wisząca biała
Jakie oświetlenie do kuchni poleca specjalista?

Alternatywnie można zdecydować się na montaż opraw wpuszczanych w suficie podwieszanym. Wtedy są one montowane centralnie albo na bliżej ścian kuchni, dlatego warto przetestować różne rozwiązania.

Oświetlenie dodatkowe w kuchni

Samo oświetlenie ogólne w kuchni to jednak zbyt mało, aby można było z tego wnętrza korzystać komfortowo. Warto również zdecydować się na dobranie do niego dodatkowych lamp, które pomogą w doświetleniu konkretnych przestrzeni.

Oświetlenie ogólne, które umieszczone jest na środku pomieszczenia, może przeszkadzać podczas przygotowywania posiłków przy blatach oraz przy sprzątaniu czy zmywaniu. Właśnie dlatego warto zdecydować się na zamontowanie oświetlenia blatów kuchennych.

W tej roli doskonale sprawdzają się lampy umieszczone pod szafkami górnymi, na przykład oświetlenie LED do kuchni jak oczka albo taśmy. Takie oświetlenie podszafkowe może być też wykonane z użyciem halogenów, lecz obecnie są one stosowane coraz rzadziej ze względu na popularność technologii LED.

oświetlenie dodatkowe w kuchni - podszafkowe lampy halogenowe
Jakie oświetlenie do kuchni poleca specjalista?

Jako dodatkowe oświetlenie do kuchni świetnie sprawdzą się też lampy zwieszone nad wyspą albo półwyspem kuchennym. Bardzo często wybierane są wtedy lampy do kuchni umożliwiające niskie zwieszenie ich nad blatem, co pozwala na uzyskanie dekoracyjnego efektu.

oświetlenie dodatkowe w kuchni - lampa nad blatem kuchennym
Jakie oświetlenie do kuchni poleca specjalista?

Rodzajem dodatkowego, ale też dekoracyjnego oświetlenia kuchennego są również lampy montowane wewnątrz szafek kuchennych. Świetnie prezentują się zwłaszcza w szafkach przeszklonych.

Podsumowanie

Dobór odpowiedniego oświetlenia kuchennego nie musi być trudny, gdy weźmiemy wtedy pod uwagę kilka istotnych porad. Dzięki tak wielu różnorodnym lampom, jakie obecnie można znaleźć w sprzedaży, stworzenie estetycznego i funkcjonalnego oświetlenia kuchni nie jest problemem!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej