Światło na tarasie i w ogrodzie

Urządzając przydomową przestrzeń na świeżym powietrzu, zdarza się, że zapominamy o niezwykle ważnej kwestii – o oświetleniu. To właśnie ono nie tylko ułatwia wypoczynek na świeżym powietrzu po zachodzie słońca, ale i sprawia, że ogród czy taras nabierają klimatycznego, wyjątkowe i przytulnego charakteru. Co więcej - lampki i latarenki zwiększają także bezpieczeństwo mieszkańców, doświetlając ścieżki, alejki i podjazd.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w ogrodzie i na tarasie?

W ogrodzie, na balkonie lub na tarasie, wcale nie potrzebujesz intensywnego i mocnego źródła światła. Aby zbudować klimat i atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi, postaw na delikatne, ale efektowne oświetlenie, które uprzyjemni ci popołudniowy relaks kubkiem gorącej kawy lub ulubioną książką. W tej roli najlepiej spiszą się niskie światła - boczne lub podłogowe. Dobrym wyborem będą również małe lampki LEDowe oraz girlandy, które można rozwiesić np. na szczebelkach, barierkach, drzewach czy krzewach rosnących w ogrodzie.

Wybierając oświetlenie na taras i do ogrodu nie możesz zapominać o praktyczności. Wybrane lampki przede wszystkim muszą być odporne na warunki atmosferyczne – np. wilgoć lub intensywne nasłonecznienie. Docelowo ważne jest spełniały wymogi techniczne, wykazują się solidnością, wytrzymałością, długotrwałością i właściwościami energooszczędnymi – co z pewnością doceni Twój portfel.

Jakie oświetlenie wybrać na swój taras lub ogród?
Jakie oświetlenie wybrać na swój taras lub ogród?

Jak zaplanować oświetlenie tarasu/ogrodu?

Rozmieszczenie oświetlenia na tarasie czy ogrodzie, warto zaplanować już na etapie budowy. W końcu instalację elektryczną należy odpowiednio wcześniej rozprowadzić i zabezpieczyć – również przed kolejnymi krokami aranżacyjnymi. Prace te powinien wykonać elektryk z uprawnieniami – unikaj samozwańczych specjalistów.

Planując docelowe rozmieszczenie oświetlenia, weź pod uwagę lampy wiszące na tarasie, a także oświetlenie przy bramce, furtce, schodach i na alejkach. Wybierając lampy postaw na spójny styl, dzięki temu unikniesz chaosu w aranżacji. Wśród tych najpopularniejszych, niezmiennie pozostają lampy rustykalne, loftowe i skandynawskie.

W ogrodzenie i na tarasie możesz również zastosować przenośne oświetlenie. Nie wymaga ono wcześniejszego planowania docelowej instalacji. Traktuj je zarówno jako dodatkowe źródło światła, jak i ozdobę. Współczesne tarasy i ogrody w ostatnich sezonach doświetlają latarenki i lampiony utrzymane w stylu etno i boho – nawiązując tym samym do romantycznej sielankowości i piękna otaczającej natury. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym są również delikatne lampki LED oraz tzw. cotton balsy, które nie rzucają ostrej iluminacji, a jedynie tą subtelną, lekko złamaną (przepiękne łańcuchy znajdziesz na: https://yourhomestory.com.pl/oswietlenie/lancuchy-led). Lampki LED z kolei można zamontować w podłodze tarasu, na granicy stopni tarasowych. Alternatywą dla nich są taśmy podwieszone u tarasowego sufitu lub ogrodowej altany.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny