Funkcjonalna spiżarnia, czyli jaka?

Porządek w spiżarni gwarantuje wygodę i przyspiesza codzienne przygotowywanie posiłków. Dobry układ regałów pomaga przechowywać produkty spożywcze różnego typu: od ciężkich kartonów mleka i zgrzewek wody, przez opakowania kaszy i mąki, po różnorodne warzywa i owoce. Otwarte półki zapewniają dobrą wentylację. Jeśli odpowiednio je rozplanujesz, używając akcesoriów takich jak wysuwane półki, kosze i organizery, już nigdy nie zdublujesz zakupów, bo wszystko będzie widoczne i łatwo dostępne.

Warto też pamiętać, że regały do spiżarni powinny być solidne i bezpieczne. Staną na nich spore ciężary. Będziesz z nich też korzystać każdego dnia. Muszą pomieścić i udźwignąć tak wiele, a przy tym być odporne na wilgoć, zabrudzenia i zniszczenia. Po zamontowaniu najlepiej je też przymocować do ścian.

Regały do spiżarni – co zrobić, zanim je wybierzesz?

Zanim zastanowisz się nad wszystkimi aspektami pytania: jakie regały do spiżarni będą najlepsze, rozplanuj etapy prac i zastanów się, jakie są twoje potrzeby i możliwości. Jak powinno wyglądać organizowanie domowej spiżarni krok po kroku?

  1. Zaplanowanie miejsca

Masz do dyspozycji osobne pomieszczenie na spiżarnię, a może będzie ona w formie regału ustawionego w niewielkiej kuchni? Zanim zdecydujesz się na miejsce, przemyśl dobrze kwestie funkcjonalności i ustawienia.

  1. Wykonanie dokładnych pomiarów

Następnie sprawdź, ile przestrzeni możesz zabudować regałami tak, aby mieć do nich łatwy dostęp i nie zastawić sobie np. ciągu komunikacyjnego. Zwróć uwagę, czy zaplanowany nowy mebel nie utrudni otwierania szafek i szuflad, czy stania przy blacie lub kuchence. Wszystko dokładnie zmierz, aby wiedzieć, jaki regał do spiżarni będzie najlepszy w przypadku twojego układu kuchni lub dodatkowego pomieszczenia.

  1. Plany na przechowywanie i rozmieszczenie produktów spożywczych na półkach

Zapisz wszystko, co chcesz przechowywać na regałach w spiżarni. Najlepiej też zmierz wysokość i szerokość podstawowych produktów spożywczych, aby zmieściły się one na półkach.

  1. Dodatkowe akcesoria do regału do spiżarni

Podczas planowania rozmieszczenia artykułów spożywczych w spiżarni zastanów się, czy nie będą ci potrzebne niestandardowe rozwiązania lub dodatkowe akcesoria. Może funkcjonalność poprawiłyby wysuwane półki, kosze, przewiewne woreczki czy inne rodzaje organizerów?

Przemyśl też kwestię zabezpieczenia produktów sypkich przed szkodnikami, np. molami spożywczymi. Najlepiej umieścić je w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub słoikach. dobrze jest je wymierzyć przed kupnem regału oraz sprawdzić, czy wybrany model będzie kompatybilny z innymi wybranymi rozwiązaniami (np. nakładanymi koszami czy nadstawkami do półek).

Jakie regały do spiżarni? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Jaki regał do spiżarni będzie więc najlepszy? Jest kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru:

  • regał wolnostojący, ścienny, narożny czy mobilny?

Od dostępnej przestrzeni zależeć będzie rodzaj regału do spiżarni. W osobnym pomieszczeniu mogą pomieścić się zarówno te ścienne i narożne, jak i wolnostojące. Ważne wtedy, aby pozostawić odpowiednią przestrzeń do poruszania się i sięgania po produkty. W mniejszych schowkach lub w kuchni regały (sprawdź na: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/meble/regaly,395333,s) zazwyczaj ustawia się przy ścianach. Jeśli nie potrzebujesz wielu półek, a jedynie chcesz stworzyć miejsce do przechowywania warzyw, owoców i kilku niezbędnych produktów, możesz zdecydować się na mebel w postaci drabiny z przewiewnymi koszami lub półkami wzorowanymi na tych z eko targu warzywnego.

  • Maksymalny udźwig półek

Sprawdź, jaki ciężar możesz ustawić na półkach. Mleko, produkty sypkie, butelki mogą być zbyt ciężkie dla klasycznych regałów pokojowych. Pamiętaj też, aby ustawiać je na samym dole. Nośność każdej z półek powinna mieć ok. 50-100 kg. Przydadzą się dodatkowe wsporniki.

  • Materiał wykonania

Regał do spiżarni powinien być przede wszystkim trwały, solidny i stabilny, aby utrzymać cały ciężar zapasów i przetworów. Dobrze sprawdzą się meble metalowe ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, ale też z twardych gatunków drewna takich jak: dąb, jesion, buk. Należy pamiętać, że ten materiał musi być dobrze zabezpieczony przed wilgocią i pleśnią. Trwały regał do spiżarni może być wykonany także z płyty wiórowej i sklejki pokrytych laminatem. Możesz też wybrać kombinację materiałów, np. metalu z drewnem.

  • Funkcjonalne rozwiązania

Sprawdź, czy wybrany regał oferuje dodatkowe rozwiązania. Często dostępne są meble z wysuwanymi półkami, dodatkowymi zawieszanymi koszami, czy kombinacje umożliwiające regulację lub przestawianie modułów półek. Może przydać się także jeden mniejszy regał na kółkach, który będzie można np. przysunąć do blatu roboczego. Ciekawym rozwiązaniem jest też drewniany regał na skrzynki, które ustawione są pod kątem dla lepszej widoczności. Taki mebel ułatwi przechowywanie owoców, warzyw i butelek.

  • Estetyka

Wygląd regału do spiżarni będzie najważniejszy, kiedy będzie miał on stanąć w kuchni. W takim wypadku najlepiej dopasować go do reszty mebli i stylu aranżacji. Najbardziej uniwersalny będzie ten drewniany. Do nowoczesnych pomieszczeń lub tych urządzonych w stylu loftowym pasować też będą niezwykle trwałe regały magazynowe z metalu.

Sprawdź asortyment Empiku, by urządzić funkcjonalną i estetyczną spiżarnię. Znajdziesz tu szeroki wybór mebli metalowych, drewnianych i innych. Wiele z nich oferuje ciekawe rozwiązania do tego typu pomieszczeń, np. półki na skrzynki i kosze.

ikona podziel się Przekaż dalej