Jakie rośliny sadzić jesienią?

Roślinność gotowa na wiosnę

Jesień to z pewnością doskonały czas na sadzenie cebulek kwiatowych takich jak tulipany, narcyzy czy hiacynty, a także przebiśniegów. Przy pomocy narzędzi ogrodniczych takich jak motyki czy grabie należy zrobić wgłębienia w ziemi i zachować odpowiednią odległość między cebulkami. Warto pamiętać, że im większe będą kwiaty, tym większą odległość należy zachować między nimi. Jeżeli cebulki kwiatowe zostaną posadzone do końca września, to będą miały wystarczającą ilość czasu do ukorzenienia się przez nadejściem zimy. Jesień to także świetny czas do zadbania o rośliny dwuletnie takie jak bratki czy stokrotni. Rozsadzenie tego rodzaju kwiatów nie będzie skomplikowane, a kwiaty te z pewnością zdążą dokładnie się ukorzenić, żeby wiosną móc rozpocząć wegetację.

Drzewa i krzewy owocowe

Wczesna jesień jest też najlepszym okresem na sadzenie krzewów i drzewek owocowych. Koniec września i początek października jest doskonałym momentem na wybór nowych drzewek owocowych do sadów czy ogrodów. Najlepiej wybrać takie, które są odporne na choroby. Dzięki temu nie będzie trzeba ich mocno pryskać, żeby otrzymać dorodne i soczyste owoce. Sadzenie drzew należy rozpocząć od uświadomienia sobie jak duże wymiary mają osiągnąć w przyszłości, żeby wyznaczyć dla nich odpowiednie miejsce. Oczywiście, im mniejszy teren do zagospodarowania, tym mniej drzew będzie się mogło na nim znajdować, bowiem drzewa muszą mieć odpowiedni dostęp do światła oraz możliwość odpowiedniego rozrastania się. W celu jak najlepszego rozsadzenia drzew można skorzystać z narzędzi ogrodniczych, takich jak miarki, które w precyzyjny sposób pomogą wyznaczyć odpowiednie odstępy między sadzonkami. Kupując drzewa owocowe czy krzewy z odkrytymi korzeniami trzeba koniecznie zwrócić uwagę na sposób, w jaki zabezpieczone zostały w szkółce, z której pochodzą. Aby korzenie nie uległy wyschnięciu, powinny zostać przykryte ziemią czy zmoczonymi trocinami, a podczas transportu owinięte na przykład w folię. W ten sposób bezpiecznie dotrą do ogrodu i będą mogły zostać wsadzone na miejsce, uprzednio przygotowane motyką czy grabiami.

Drzewa iglaste

Jesień jest też dobrą porą roku, do sadzenia drzew iglastych. Do końca września można z powodzeniem sadzić różnorodne rośliny iglaste. Jest to z pewnością lepsza alternatywa dla nich niż próbowanie ich przezimować w doniczkach w domach. Rośliny iglaste, które zostaną wsadzone do ziemi jesienią z powodzeniem zdążą się dobrze ukorzenić przed pojawieniem się pierwszych chłodów. Po samym posadzeniu wymagają dokładnego podlania, a przy pojawieniu się mrozów można zabezpieczyć korzenie warstwą kory czy torfu w celu ich ochrony.

Pomoce ogrodnicze – grabie, motyki i siewniki

Podczas wykonywania prac w ogrodzie warto wyposażyć się w rozmaite narzędzie ogrodnicze, które nie tylko ułatwią pracę w ogrodzie, ale także zadbają o szybkość wykonywanych prac. Na rynku dostępne są bardzo nowoczesne rozwiązania, a producenci narzędzi ogrodniczych prześcigają się w cenach i pomysłach. Do świetnych akcesoriów należą z pewnością siewniki (czytaj więcej), które precyzyjnie pomagają wsadzać nasiona czy cebulki do ziemi bez konieczności nawet zginania się i nadwyrężania kręgosłupa. Jest to niezwykłe udogodnienie, zwłaszcza dla osób starszych, które chętnie i cierpliwie pielęgnują swoje ogrody czy zagajniki.

artykuł zewnętrzny

ikona podziel się Przekaż dalej