Jak działa szambo i jakie są rodzaje zbiorników — szambo betonowe, plastikowe

Ścieki z domowej kanalizacji przenoszone będą do zakopanego w ziemi zbiornika. Do budowy szamba najczęściej wykorzystywane są zbiorniki betonowe, plastikowe, jak i ostatnio popularne — szambo ekologiczne. Od lat jednymi z najpopularniejszych są zbiorniki betonowe. Te, są bardzo ciężkie, zatem należy przewozić je za pomocą samochodów ciężarowych. Sprawdzają się idealnie jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki.

Kto nie ma dostępu do kanalizacji i nie chce zastosować klasycznego szamba przydomowego, może wykorzystać inne rozwiązanie. Istnieją także przesłanki do tego, aby zamiast szamba, na działce, wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest to rozwiązanie, które pochłania niższe koszty, aczkolwiek wymaga dużo większej powierzchni działki. Alternatywą jest szambo ekologiczne.

Zbiornik na szambo
Jakie szambo dla czteroosobowej rodziny? - porady

Szambo betonowe na działce

Z racji tego, że jest to najpopularniejsze rozwiązanie, przyjrzyjmy się mu bliżej. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na prawidłowe przygotowanie szamba, co przełoży się na komfort użytkowania i obniżenie kosztów.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na:

  • pojemność zbiornika,
  • wymogi prawne,
  • umiejscowienie zbiornika na działce,
  • koszty eksploatacji szamba.

Pojemność szamba

Jest to niezwykle istotne kryterium, które należy brać pod uwagę na pierwszym miejscu. Dzieje się tak z uwagi nie tylko na zapewnienie odpowiedniej kubatury dla ścieków, ale też z uwagi na względy logistyczne, czy formalne.

Rozglądając się za idealnym rozwiązaniem dla 4-osobowej rodziny, wspomóc się można obliczeniami, które przedstawiamy poniżej.

Istotne jest zużycie wody, które ostatnimi laty spadło o 30%, co jest niższą wartością, lecz nadal sporą, oscylującą w granicach 2,5 metra sześciennego na osobę w skali roku. Łatwo zatem można obliczyć, że w przypadku 4-osobowej rodziny, zużycie wody wyniesie w granicach 10 m3 w skali roku.

Wybierając szambo betonowe, które będzie charakteryzować się pojemnością w granicach 7-10m3, takowe będzie wymagało opróżniania około jeden raz na miesiąc. Przy czym uznaje się, że pojemność 10 m3 będzie idealna. Przykładowe zbiorniki można zobaczyć tutaj https://mortrans.eu/oferta/szamba-betonowe-10m3/.

Zastanawiając się nad faktem, dlaczego pojemność zbiornika betonowego będzie oscylowała w granicach maksymalnie 10 m3 - odpowiedź jest prosta, otóż chodzi o kwestie prawne, które dotyczą zbiorników większych, jak podawane. Więcej w dalszej części poradnika.

Odległość szamba od sieci kanalizacyjnej i innych miejsc, oraz pozostałe wymogi prawne

Wybierając szambo dla czteroosobowej rodziny, należy zwrócić szczególną uwagę na wymogi formalne. Przede wszystkim należy wiedzieć to, że jeżeli szambo betonowe zostało zaprojektowane jeszcze na etapie budowy domu i jest ono uwzględnione w planie zagospodarowania działki — nie są wymagane dodatkowe pozwolenia na jego budowę.

Kiedy jednak tak się nie stało, należy dokonać zgłoszenia w odpowiednim miejscu — np. Starostwie. Kiedy po dokonaniu zgłoszenia, do okresu 2 miesięcy nie otrzymamy sprzeciwu dotyczącego budowy zbiornika, można przystępować do pracy.

Gdy pojemność szamba wynosi 10 m3 bądź mniej, zbiornik musi spełniać rozmaite wymogi. Poniżej niektóre z nich:

  • Odległość zbiorników bezodpływowych od studni musi wynosić minimum 15 metrów. Dzieje się tak z uwagi na to, że studnia zawiera wodę pitną.
  • Usytuowanie zbiornika od rurociągów z gazem lub wodą musi wynosić minimum 1,5 metra.
  • Szambo nie może znajdować się bliżej niż minimum 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych domu.
  • Stosując osadniki podziemne, mogą być one sytuowane w sąsiedztwie budynków mieszkalnych, lecz z uwagą na to, że wyprowadzenie ich odpowietrzenia instalacją kanalizacyjną musi być minimum 0,6 metra wyżej, niż górna krawędź okien i drzwi od danych budynków.
  • Zbiornik bezodpływowy musi być umieszczony minimum 2 metry od granicy działki sąsiedniej.
  • Odległość szamba od przewodów elektrycznych musi wynosić minimum 0,8 metra.

Kiedy zechcemy wybudować np. szamba betonowe, których pojemność będzie wynosiła powyżej 10 m3, wymagane jest pozwolenie na budowę. Kiedy pojemność szamba będzie wynosiła ponad 50 m3, wymagane jest ekspertyza, którą ówcześnie zatwierdza Wojewódzki Inspektor Sanitarny

Budowa szamba przydomowego
Jakie szambo dla czteroosobowej rodziny? - porady

Jak prawidłowo umiejscowić bezodpływowy zbiornik na działce

Na działce najlepiej wybrać lokalizację zapewniającą komfortowe i bezpieczne użytkowanie zbiornika. Wielu producentów oferuje zbiorniki plastikowe, betonowe, czy wykonane z innego tworzywa sztucznego, które występują w różnych kształtach. Co za tym idzie, dopasować je można do wielu miejsc na działce.

Nieszczelne szamba, wentylowanie

Należy wiedzieć, że bezwzględnie na to, jaka będzie pojemność zbiornika, czy jego rodzaj, szambo powinno być szczelne i wentylowane. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo biologiczne, jak i powstrzymujemy przed wydobywaniem się nieprzyjemnego zapachu. Budowa szamba ma wpływ na rodzaje możliwych uszczelnień zbiorników.

Kiedy szambo tworzy się z popularnych betonowych kręgów, do uszczelnienia używane są specjalne warstwy uszczelniacza. Wybierając jednolity zbiornik z plastiku czy betonu, otrzymamy lepsze parametry izolacyjności, jednak z czasem ulegną one obniżeniu i w takim przypadku ciężko będzie je przywrócić do pierwotnych.

Wentylowanie jest również bardzo istotne. Szambo należy odpowietrzać za pomocą tzw. kominka wentylacyjnego znajdującego się w pokrywie zewnętrznej. Takowy powinien być wyniesiony około 50 centymetrów nad powierzchnię gruntu.

Kręgi z których powstają zbiorniki na szambo
Jakie szambo dla czteroosobowej rodziny? - porady

Wywóz nieczystości

Wywóz ścieków i jego częstotliwość będzie uzależniona od szybkości zapełniania zbiornika. Można też odnieść się do pojemności zbiornika. Szacowane jest, że jedna osoba w ciągu dnia zużywa około 15 litrów wody.

Rozwiązaniem, które wpływa na nieczystości ciekłe i ich rzadsze wywożenie jest stosowanie specjalnych preparatów usprawniających działanie przydomowych szamb. Takowe potrafią redukować kożuchy znajdujące się w nieczystościach, zapachy, czy zwalczać ewentualnie niedrożności.

Podsumowanie

Budując przydomowe szambo, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Okazuje się, że idealnym rozwiązaniem dla 4-osobowej rodziny będzie zbiornik o pojemności 10 m3. Rodzaj owego zbiornika należy dobrać indywidualnie wedle własnych preferencji. Istotne jest także zwracanie uwagi na kwestie prawne!

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej