Jałowiec ‘Blue Arrow’ – uprawa i pielęgnacja

Uprawa ‘Blue Arrow’


Odmiana tego jałowca skalnego (juniperus scopulorum) charakteryzuje się pięknym pokrojem. Krzew, dorastający do 6-8 m wysokości, zachowuje kolumnowy smukły kształt. Na krótkich wałeczkowatych pędach znajdują się łuskowate igły, o mocnym niebieskim zabarwieniu. Gałęzie rosną pionowo, przylegając do pnia. Najkorzystniejszym stanowiskiem jest nasłonecznione miejsce, na lekko kwaśnym podłożu. Wymagania glebowe to ziemia przepuszczalna, gliniasto-piaszczysta lub przeciętna ogrodowa, o umiarkowanej wilgotności.

Jałowiec możemy uprawiać w przydomowych niewielkich ogrodach, a także na większych przestrzeniach. Doskonale sprawdzi się jako żywopłot i w nasadzeniu szpalerowym. Na trawniku będzie pięknym soliterem, którego niebieski odcień wspaniale zaprezentuje się na zielonej trawie. Nadaje się również do zastosowania w ogrodach skalnych. Od kwietnia do czerwca jałowiec można przycinać, nadając roślinie ciekawe formy. A może zainteresuje cię także uprawa jałowca płożącego?

Jałowiec skalny (juniperus scopulorum) ‘Blue Arrow’ - pielęgnacja

Jałowiec ‘Blue Arrow’ odporny jest na suszę i niskie temperatury, nawet do – 30 stopni Celsjusza. W czasie suszy krzew musimy podlewać. Korzystnie na rozwój krzewu wpływa wapnowanie podłoża, co 4 lata, co pozwoli na dostarczenie naszym roślinom składników odpowiadających za właściwości fizyczne i biologiczne – wapnia Ca oraz Magnezu Mg.

Jałowiec nie lubi przesadzania, więc wybór stałego miejsca powinien zostać dokładnie przemyślany. W czasie zimy warto krzew zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Obwiązanie sznurkiem lub zieloną siatką uchroni roślinę przed ciężkim śniegiem, co mogłoby zdeformować kolumnowy pokrój. Cena sadzonki ‘Blue Arrow’ wynosi około 20 zł. Sprawdź także więcej inspiracji na iglaki w ogrodzie.

Jałowiec 'Blue Arrow' i jałowiec 'Sky Crocket' to niezwykłe odmiany iglaków o wyjątkowych, niebiesko-sinych igłach. Są bardzo ozdobne na skalniaki
Jałowiec blue arrow i skyrocket - wymagania, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady

Jak uprawiać jałowiec ‘Skyrocket’?

Uprawa jałowca

‘Skayrocket’ wyróżnia się smukłością. Może docelowo osiągnąć 8 m wysokości, przy szerokości zaledwie 60 cm. Wybierając stanowisko, zapewnijmy roślinie miejsce nasłonecznione lub lekko zacienione, o umiarkowanej wilgotności. Wymagania glebowe dotyczą kwaśnego odczynu pH oraz podłoża piaszczystego i piaszczysto-gliniastego. Jałowiec dobrze znosi mróz, nawet do -30 stopni Celsjusza, należy jednak zabezpieczyć krzew przed uszkodzeniami pod ciężką warstwą śniegu. W czasie suszy roślinę należy podlewać. Jałowiec dobrze znosi przycinanie. Sprawdź także przegląd drzew iglastych do ogrodu.

Zastosowanie jałowca ‘Skayrocket’

Jałowiec ‘Skayrocket’ dobrze czuje się w ogrodach skalnych. Chętnie wykorzystywany jest na szpalery i żywopłot. Wyeksponowanie krzewu na trawnikach, pozwala na podkreślenie niezwykłej niebieskozielonej barwy łuskowatych igieł. Cena sadzonki to około 15 zł, za roślinę o wysokości 100-110 cm.

Jałowiec skalny – choroby i szkodniki

Choroby

Nasze krzewy mogą dotknąć choroby iglaków. Na jałowcu skalnym pojawiają się dolegliwości grzybowe:

  • Fytoftoroza – choroba grzybowa,prowadząca do uszkodzenia korzeni,w wyniku czego dochodzi do zamierania całej rośliny. Porażone rośliny wykopujemy i palimy.
  • Zamieranie pędów - Porażone rośliny brązowieją, pędy usychają. Wzrost krzewu ulega zahamowaniu. Porażone pędy należy usunąć i opryskiwać krzew odpowiednim środkiem grzybobójczym.
  • Szara pleśń – występuje w warunkach zwiększonej wilgotności powietrza i wysokiej temperatury otoczenia. Rośliny można uchronić przed chorobą, zapewniając krzewom takie nasadzenie, by możliwa była swobodna cyrkulacja powietrza. Choroba prowadzi do obumierania pędów. Zaatakowane krzewy opryskujemy środkiem grzybobójczym.
  • Osutka jałowca – choroba prowadzi do zamierania igieł. Oprysk odpowiednim preparatem zapobiegnie rozwojowi grzyba. A może zainteresuje cię także uprawa cyprysika w ogrodzie?

Szkodniki

Szkodnikami żerującymi na jałowcach są mszyce – miodownice jałowcowe, licinek jałowcowiaczek oraz tarcznik jałowcowiec. Usunięcie szkodników wymaga zastosowania środków owadobójczych.

Literatura:

  • P. Muras, Drzewa i krzewy iglaste w ogrodzie, Warszawa 1995.
  • Park Arboretum w Prószkowie, Opole 2001.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny