Jałowiec chiński – ozdobne drzewa i krzewy iglaste

Opis rośliny

Krzewy i drzewa pokryte łuskowatymi igłami o długości około 10 mm, wydzielają charakterystyczny jałowcowy zapach. Ozdobę stanowią niewielkie szyszki o średnicy 1 cm. Pojawiają się na roślinach żeńskich – zmieniając z czasem kolor z zielonego na niebieski. Jałowiec ma niewielkie wymagania. Należy zapewnić roślinie suche i słoneczne stanowisko, o lekko kwaśnym pH podłoża. Jałowiec chiński dobrze rozwija się wśród innych iglaków, preferujących podobne warunki siedliskowe. Juniperus chinensis wyróżnia się oryginalnie ułożoną koroną. Jałowiec jest całkowicie odporny na niskie temperatury. W Polsce popularne są odmiany, różniące się wielkością, pokrojem i kolorem. A może zainteresuje cię także uprawa jałowca płożącego?

Jałowiec chiński - odmiany, wymagania i pielęgnacja

Jałowiec chiński posiada wiele odmian. Do najatrakcyjniejszych należą:

- Juniperus chinensis ‘Stricta Variegata’jałowiec chiński tej odmiany jest piękną rośliną, która ma niewielkie wymagania. Krzewy iglaste dorastają do 2-2,5 m wysokości. Wyróżniają się stożkową budową oraz występowaniem kremowych igieł i gałązek, porozrzucanych rzadko po różnych częściach rośliny. Igły, w kolorze soczyście zielonym, mienią się niebieskawym odcieniem.

Wymagania rośliny to odpowiednie stanowisko - miejsca nasłonecznione oraz lekko zacienione. Podłoże lekko kwaśne, o glebie lekkiej i przepuszczalnej zapewni ‘Stricta Variegata’ warunki dobrego rozwoju. Poza tym krzew jest odporny na niskie temperatury. Pielęgnacja rośliny polega na dbałości o utrzymanie właściwego stanu podłoża. Zbyt duża wilgotność gleby może skutkować poważnym uszkodzeniem jałowca. Sprawdź także więcej inspiracji na iglaki w ogrodzie.

Krzew jest bardzo dekoracyjny, dlatego warto wzbogacić nasz ogród o tę wspaniałą roślinę. Juniperus chinensis ‘Stricta Variegata’ sprawdzi się w nasadzeniach szpalerowych, na żywopłoty oraz w ogrodach skalnych, gdzie będzie górować nad kobiercami krzewinek. Należy do roślin podatnych na cięcie i formowanie. Nadaje się do uzyskania pięknego bonsai.

Jałowiec chiński występuje w wielu różnych odmianach, ma ciekawy kolor, a jego uprawa nie wymaga dużo czasu, jest też mało podatny na choroby.
Jałowiec chiński - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby

- Juniperus chinensis ‘Spartan’ znany jest także jako jałowiec chiński ‘Helle’. Krzewy lub drzewa wyróżniają się kolumnowym wyprostowanym pokrojem. Jałowiec dorasta do 3-5 m wysokości. Potargane wierzchołki pędów stanowią o jego oryginalnej urodzie. Roślina wytwarza miękkie i krótkie gałązki, pokryte drobnymi łuskami oraz ostrymi igłami u podstawy gałązek. Odmiana ‘Spartan’ jest jasnozielona, dlatego dojrzałe niebieskie szyszkojagody wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Jałowiec ‘Spartan’ preferuje stanowisko słoneczne i umiarkowanie wilgotne podłoże, o kwaśnym i lekko kwaśnym pH. Jest rośliną, której pielęgnacja nie przysparza żadnych problemów. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych oraz w przeciętnej ziemi ogrodowej. Jest całkowicie odporna na niskie temperatury, nawet do -29 stopni Celsjusza. Odmianę stosuje się chętnie w przydomowych ogrodach, na szpalery oraz w przestrzeni publicznej. Prezentuje się atrakcyjnie zarówno w nasadzeniach grupowych, jak i pojedynczo. A może zainteresuje cię także uprawa cyprysika w ogrodzie?

Na uwagę zasługują także odmiany:

  • Juniperus chinensis ‘Old Gold’ Jest wolno rosnącym krzewem, który osiąga wysokość 1,5 m, przy średnicy 2-2,5 m. wyróżnia się intensywnie złocistym zabarwieniem igieł.
  • Juniperus chinensis ‘Monarch’ –należy do odmiany drzewiastej, o stożkowym pokroju. Igły jałowca wybarwiają się na kolor niebieskozielony.
  • Juniperus chinensis ‘Blue Alps’ – oryginalnie wzniesione pędy decydują o atrakcyjnym wyglądzie krzewu. Wyróżnia się intensywnie srebrzysto niebieską barwą bardzo ostrych igieł. Dorasta do 3 m wysokości.
  • Juniperus chinensis ‘Repanda’ – jest krzewem karłowatym, o poduszkowatym płożącym pokroju, rozrastającym się na szerokość 3 m. Cechą charakterystyczną są gałęzie, które pokrywają się na podobieństwo dachówek. Jałowiec jest miękki, jego igły bardzo słabo kłują. Sprawdź także przegląd drzew iglastych do ogrodu.

Jałowiec chiński – choroby i szkodniki

Choroby jałowców

Chociaż jałowiec chiński jest odporny na choroby roślin, mogą zaatakować go groźne grzyby, powodujące zamieranie rośliny.

  • Fytoftorozachoroba grzybowa, w przebiegu której zostają zaatakowane korzenie rośliny i od nich rozpoczyna się cały proces degradacji. Jałowiec brązowieje i więdnie. Porażony krzew należy wykopać i spalić.
  • Zamieranie pędów – zaatakowane wierzchołki pędów żółkną i zamierają. Choroba nie rozprzestrzenia się na całą roślinę. Sposobem na jej eliminację jest wycinanie i palenie zaatakowanych pędów oraz wykonanie profilaktycznego oprysku całej rośliny.
  • Osutka jałowca – choroba atakuje igły, co kończy się ich zamieraniem i opadaniem. Konieczny jest oprysk preparatem grzybobójczym.
  • Szara pleśń – atakuje pędy jałowca, w wyniku czego następuje ich obumieranie. Zapobiec chorobie może zapewnienie iglakom większej przestrzeni, co wpłynie na dobrą cyrkulację powietrza i zapobiegnie rozwojowi grzyba w wilgotnym środowisku, przy wysokiej temperaturze otoczenia.

Szkodniki jałowca chińskiego

Na jałowcach żerują przede wszystkim mszyce – miodownice jałowcowe, licinek jałowcowiaczek oraz tarcznik jałowcowiec. Konieczne jest zastosowanie preparatów kontaktowych, dzięki którym pozbędziemy się szkodników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny