Jałowiec łuskowaty – cenne krzewy ozdobne

Odmiany krzewów ozdobnych

  • Juniperus squamata ‘Meyeri’ – jest ciekawymzwartym krzewem, o przewisających gałęziach, które nazywa się „rybimi ogonami”. Ceniony jest za srebrzystoniebieskie zabarwienie sztywnych i grubych igieł. Roślina dorasta do 3 -5 m wysokości. Pielęgnacja odmiany polega na wiosennym przycinaniu przemarzniętych pędów, co wpływa na zachowanie gęstego pokroju.
  • Juniperus squamata ‘Blue Carpet’ – należy do odmiany płożącej, szeroko rozrastającej się. Dorasta do 0,5 m wysokości, przy 4 m średnicy. Krzewy ozdobne wytwarzają krótkie i kłujące, intensywnie niebieskie igły, pokryte woskową powłoką. Roślina chętnie wybierana jest do pokrycia podłoża, ponieważ dość szybko rośnie i jest mrozoodporna, dekorując ogrody w ciągu całego roku. Jałowiec niebieski nie ma szczególnych wymagań - toleruje każdy rodzaj podłoża. Najlepiej sprawdza się uprawa na glebie o pH kwaśnym oraz na stanowisku słonecznym. A może zainteresuje cię także uprawa jałowca płożącego?
  • Juniperus squamata ‘Blue Star’ – odmiana nazywana jestniebieską gwiazdą,dla podkreślenia urody tego karłowatego krzewu. Jałowiec płożący ‘Blue Star’ cechuje gęsty, zwarty pokrój oraz szerokie igły, wybarwione na intensywnie niebieski kolor. Roślina rozrasta się na szerokość 1 m, przy wysokości około 40 cm. Juniperus squamata ‘Blue Star’ jest krzewem mrozoodpornym, wytrzymującym spadki temperatury do -20 stopni Celsjusza. Wymaga podłoża umiarkowanie wilgotnego o kwaśnym odczynie. Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych. Jałowiec płożący ‘Blue Star’ wybierany jest do ogrodów, zdobi skalniaki i tereny przydomowe. Nadaje się również do hodowli w pojemnikach, na balkony i tarasy. Sprawdź także więcej inspiracji na iglaki w ogrodzie.
  • Juniperus squamata ’Golden Flame’ – odmiana przypominająca z wyglądu Juniperus squamata ‘Meyeri’, jednak nie jest rośliną tak ekspansywną, rośnie wolno, dorastając do 1 m wysokości. Wyróżnia się kremowymi odbarwieniami na niebieskawych gałęziach, co przydaje roślinie oryginalnego złocistego wyglądu. Krzew jest w pełni mrozoodporny, wytrzymujący temperaturę -20 stopni Celsjusza. Preferuje gleby kwaśne i żyzne, o umiarkowanej wilgotności. Dobrze rośnie na stanowisku lekko zacienionym. A może zainteresuje cię także uprawa cyprysika w ogrodzie?
Jałowiec łuskowaty to ciekawy krzew, który wspaniale się prezentuje na skalniakach. Uprawa nie jest trudna, ale należy pamiętac o cięciu i podlewaniu.
Jałowiec łuskowaty - sadzenie, uprawa, choroby, porady

Szkodniki i choroby jałowców

Jałowce należą do roślin dość odpornych na choroby roślin. Obserwacja krzewów pozwoli na wczesne wykrycie zagrożeń, takich jak fytoftoroza, zamieranie pędów, osutka jałowca, szara pleśń oraz rdza jałowca. Porażone rośliny należy opryskiwać odpowiednim preparatem grzybobójczym. W razie wystąpienia fytoftorozy – uszkodzone krzewy wykopujemy i palimy.

Na jałowcach mogą pojawić się mszyce – miodownica jałowcowa, żerująca na końcówkach pędów lub przy pniu, a także licinek jałowcowiaczek i tarcznik jałowcowiec. Walka ze szkodnikami wymaga zastosowania preparatów kontaktowych. Sprawdź także przegląd drzew iglastych do ogrodu.

Literatura:

  • P. Muras, Drzewa i krzewy iglaste w ogrodzie, Warszawa 1995.
  • Park Arboretum w Prószkowie, Opole 2001.

Polecane nawozy do iglaków - sprawdź je!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny