Jałowiec skalny – odmiany i uprawa jałowca skalnego

Jałowiec kolumnowy ‘Blue Arrow’ - wymagania i pielęgnacja

Krzewy ozdobne dorastają do 8 m wysokości. Wąski i kolumnowy pokrój umożliwia zastosowanie rośliny na żywopłoty i szpalery. Jałowiec kolumnowy ‘Blue Arrow’ jest również pięknym soliterem i rośliną do ogrodów skalnych. Na sztywnych, pionowo rosnących gałęziach widoczne są intensywnie niebieskie łuskowate igły.

Wymagania jałowca dotyczą głównie słonecznego stanowiska. Nasłonecznienie rośliny ma wpływ na pełne wybarwienie igieł oraz zachowanie właściwego kolumnowego pokroju. Uprawa odmiany możliwa jest na zarówno na glebie ogrodowej, jak i gliniasto-piaszczystej, o dobrej przepuszczalności. Najlepiej zapewnić krzewom lekko kwaśne podłoże.

Jałowiec ‘Blue Arrow’ może zostać zaatakowany przez choroby grzybowe. Jeśli krzew traci igły, powodem może być osutka jałowcowa. Najczęstszymi szkodnikami są mszyce, tarcznik jałowcowiec oraz licinek jałowcowiaczek. Pielęgnacja porażonych roślin polega na usuwaniu zaatakowanych pędów i stosowanie oprysku odpowiednimi preparatami grzybobójczymi i środkami na szkodniki roślin iglastych. A może zainteresuje cię także uprawa jałowca płożącego?

Zaletą jałowca jest duża odporność na zmienne warunki pogodowe, a także możliwość uprawy w zanieczyszczonym środowisku. Jest całkowicie mrozoodporny, wytrzymujący -30-stopniowe mrozy, jednak krzew warto wzmocnić, np. zieloną siatką, by ciężki śnieg nie spowodował naruszenia kolumnowego pokroju. Przycinanie rośliny umożliwia łatwe formowanie, co umożliwia nadanie jej ciekawej formy. Cena 60-70-centymetrowej sadzonki wynosi około 20 zł. Sprawdź także więcej inspiracji na iglaki w ogrodzie.

Jałowiec skalny jest jedną z najciekawszych roślin, które ładnie wyglądają na skalniaku. Jego pielęgnacja nie jest szczególnie trudna
Jałowiec skalny i kolumnowy - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady

Juniperus scopulorum ‘Skyrocket’ - wymagania i pielęgnacja

Odmiana ‘Skyrocket’ ceniona jest za piękny smukły pokrój. Krzew rośnie szybko, dorastając do 8 m wysokości i 60 cm szerokości. Ma niewielkie wymagania glebowe, preferując podłoże piaszczyste oraz piaszczysto-gliniaste, o kwaśnym pH i umiarkowanej wilgotności. Jałowiec skalny tej odmiany dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i lekko zacienionym. Jest całkowicie mrozoodporny, znosząc spadek temperatury do -30 stopni Celsjusza. A może zainteresuje cię także uprawa cyprysika w ogrodzie?

Odmiana jest średnio odporna na choroby roślin i szkodniki. Może wystąpić zamieranie pędów, na skutek obecności grzyba Phomopsis juniperovora. Choroba objawia się brązowieniem i usychaniem pędów. Inną dolegliwością jest osutka jałowcowa. Pod wpływem choroby roślina gubi igły. Najczęściej występujące szkodniki to mszyce, tarcznik jałowcowiec oraz licinek jałowcowiaczek.

Sprawdza się uprawa jałowca w ogrodach skalnych, a także zastosowanie roślin na żywopłoty i szpalery. Ozdobą ‘Skyrocket’ są niebieskozielone łuski - igły, dzięki którym rosnące w grupie jałowce zyskują oryginalny wygląd. Pielęgnacja polega na podlewaniu krzewu w czasie suszy oraz zabezpieczeniu przed uszkodzeniami pod ciężarem śniegu. Od kwietnia do czerwca możliwe jest przycinanie rośliny. Cena sadzonki o wysokości 100-110 cm wynosi 14,50 zł. Sprawdź także przegląd drzew iglastych do ogrodu.

Literatura:

  • P. Muras, Drzewa i krzewy iglaste w ogrodzie, Warszawa 1995.
  • Park Arboretum w Prószkowie, Opole 2001.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny