Wiśnia japońska – charakterystyka

Wiśnia ozdobna w Japonii odgrywa niezwykle ważną rolę. Już od VIII wieku pełni rolę symbolu narodowego, przez co Japończycy świętują Hanami. Święto kwitnącej wiśni skupia mieszkańców wyspy wokół pięknie kwitnących drzew. Podziw nad delikatnością natury wiśni ozdobnych przeniósł się na kontynent Europejski. Obecnie wiśnia piłkowana (Prunus serrulata) jest coraz częściej poszukiwanym drzewem do ogrodu.

W zależności od odmiany osiąga nawet do 10 metrów wysokości. Drzewo wyrasta z głównego pnia, z którego rozgałęziona korona tworzy kulistą, wręcz parasolową formę. W Polsce najczęściej dostępna jest wiśnia szczepiona, której cena jest dużo niższa od oryginalnych sadzonek. Największym wyróżnikiem wiśni piłkowanej są oczywiście jej kwiaty. Nie tylko to, że delikatne kwiaty skupione są po kilkanaście sztuk w jednym kwiatostanie. Kwiaty rozwijają się w maju jeszcze przed pojawieniem się liści. Owoce niestety są trujące dla ludzi, chociaż ptaki uznają je za swój przysmak. Jeśli szukasz porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wiśniach.

Wiśnia chińska – odmiany

Do wyboru mamy interesujące odmiany wiśni japońskiej. Do nich zalicza się między innymi:

  • Prunus serrulata Amanogawa - wiśnia chińska kwitnąca w maju na jasnoróżowo. Osiąga wysokość do 7 metrów i rozłożystość do 2 metrów średnicy. Drzewo rodzi trujące owoce.
  • Prunus serrulata Kanzan – bardzo popularna kulista odmiana wiśni japońskiej osiągającej wysokość do 10 metrów oraz bardzo dużą rozłożystość, bo aż do 8 metrów średnicy. Drzewo wyróżnia się karminowymi kwiatami i zielonym ulistnieniem. Na sadzonce rosną owoce nienadające się do spożycia.
  • Wiśnia piłkowana Pink Perfection – drzewo obradza jasnopurpurowe kwiaty. Ciekawym elementem dekoracyjnym, jeśli chodzi o te wiśnie ozdobne, są również jasnobrązowe liście. Jest to jedna z największych odmian, ponieważ osiąga do 12 metrów wysokości. Kulista korona może mieć nawet do 8 metrów średnicy. Ta wiśnia piłkowana to wybór wart rozważenia.
  • Wiśnia ozdobna Ukon – kulista korona osiąga średnicę nawet do 15 metrów przy wysokości drzewa do 8 metrów. To nieliczne odmiany, wydające kwiaty w innym kolorze niż różowy. W maju drzewo obsypane jest delikatnymi kwiatami o kremowym zabarwieniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie wiśni osobliwej?
Wiśnia japońska jako wiśnia ozdobna i zbliżenie na jej piękne, różowe kwiaty. Uprawa drzewka ozdobnego
Japońska wiśnia ozdobna – opis, sadzenie, pielęgnacja, uprawa, przycinanie

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Oczywiście odmian wiśni ozdobnej jest nieco więcej. Dzięki temu można wybrać taką sadzonkę, której kolor kwiatów i liści pięknie przyozdobi nasz ogród. Cena sadzonek jest uzależniona nie tylko od odmiany, ale również jej wieku. Wiśnia ozdobna w rzadziej występującej odmianie, będzie droższa od bardziej rozpowszechnionego rodzaju. Cena zależna jest zarówno od tego, czy sadzonka była szczepiona lub czy mamy do czynienia z techniką przycinania bonsai.

Wiśnia piłkowana – sadzenie i uprawa

W ogrodzie sadzonki powinny być sadzone wiosną, dopiero po ustaniu przymrozków. Mniejsze sadzonki świetnie sprawdzą się w uprawie pojemnikowej. Ich zaletą jest nie tylko przystępniejsza cena, ale również możliwość udekorowania ozdobną wiśnią swojego tarasu. Gdy drzewo podrośnie możemy przesadzić je do ogrodu, przygotowując wcześniej odpowiednie stanowisko.

Wiśnia chińska w ogrodzie potrzebuje słonecznego, a także osłoniętego od wiatru stanowiska. Zwykle szczepiona sadzonka zalicza się do mrozoodpornych, jednak wyjątkowo surowa zima w naszym klimacie może okazać się dla drzewa nie do zniesienia. Podłoże powinno być dobrze użyźnione i nienarażone na zasolenie. Najlepiej sprawdzą się gliniasto-piaszczyste gleby o obojętnym odczynie. Sprawdź także ten artykuł z informacjami o wiśni dzikiej.

Wiśnia japońska – pielęgnacja

Wiśnia chińska nie wymaga od nas żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Chociaż możemy przycinać pędy, należy zabezpieczyć powstałe rany, ponieważ drzewo jest bardzo podatne na choroby grzybowe. Okres nawożenia drzew w ogrodzie, jak i również w uprawie pojemnikowej, rozpoczyna się w maju, a kończy we wrześniu. Zaleca się jednak, by nawozić wyłącznie młode sadzonki.

Uprawiając wiśnię japońską w donicach, warto zadbać o jej odpowiednie przezimowanie. Donicę możemy przenieść do chłodnego i jasnego miejsca. W okresie zimowym zmniejszamy intensywność podlewania sadzonki. Wiosną, gdy miną większe przymrozki, możemy ponownie wystawić roślinę na balkon lub taras. Warto zadbać o jej hartowanie, by pąki kwiatów nie były nastawione na zbyt dużą różnicę temperatur. Ozdobna wiśnia piłkowana to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach wiśni?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny