Jarzmianka - odmiany, charakterystyka, uprawa, pielęgnacja
Ta oryginalna bylina niezbyt często pojawiająca się w naszych ogrodach, choć zdecydowanie jest warta uwagi. Jarzmianka posiada odmiany, które różnią się od siebie kolorem. Sporym atutem jest to, że odstrasza ślimaki, które bardzo często żywią się hostami w naszych ogrodach, dlatego warto pomyśleć o sąsiedztwie tych dwóch pięknych roślin. Jarzmianka jest niezwykle piękna, ale jeszcze wciąż zbyt mało popularna podobnie ja rubra, wspaniały sukulent, który zachwyca niejednego fana tego typu roślin.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach wieloletnich.
Wymagania i uprawa Jarzmianki
Jarzmianka większa (Astrantia)to roślina zielna z rodziny selerowatych. W rejonie Europy Środkowej spotkać można 5 z 9 odmian. Jarzmianka osiąga 100 cm wysokości. Ma długie i wyprostowane łodygi. Jej liście są klapowane lub dłoniasto wcinane. Jej kwiaty zebrane są w baldachy i zebrane są tak, że sprawiają wrażenie, że są jednym dużym kwiatem.
Jarzmianka większa ma niezbyt duże wymagania, ale potrzebuje miejsca osłoniętego od promieni słonecznej. Preferuje lekko zacienione stanowiska, które pozwalają na jej bezproblemowy wzrost i obfite kwitnienie. Bylina ta potrzebuje przepuszczalnego i żyznego podłoża.
Odczyn gleby powinien być zasadowy lub obojętny, jednak nie może być kwaśny, bo roślin będzie słabo rosła. Jej głównym atutem jest wysoka mrozoodporność, jednak w pierwszym roku od posadzenia, warto zatroszczyć się o nią mocniej i stworzyć jej osłonę, która będzie ochroną przed zmiennymi warunkami pogodowymi.
Jarzmianka lubi podłoże wilgotne, dlatego warto zatroszczyć się o lekkie ściółkowanie, które pozwala zatrzymać wodę w glebie. Trzeba jednak pamiętać, że roślina nie lubi nadmiernej wilgoci. Gdy roślina przestanie kwitnąć, warto ją przyciąć, co w przypadku sprzyjającej pogody jesienią, może skutkować ponownym kwitnieniem.
Rozmnażanie Jarzmianki
Rozmnażanie jarzmianki powinno się przeprowadzać poprzez wysiew nasion. Jednak najlepszym efektem można się cieszyć, sadząc większe rośliny, które można kupić w sklepie ogrodniczym. Jeśli jednak zdecydujemy się na wysiew, to powinniśmy zbierać i wysiewać nasiona tuż po ich dojrzeniu, ponieważ z biegiem czasu tracą zdolność kiełkowania.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że zebrane nasiona nie zagwarantują, że roślina, która z nich wykiełkuje, będzie dokładnym odzwierciedleniem rośliny matecznej. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że sadzonki będą wykazywały zupełnie inne cechy, dlatego też najlepiej zdecydować się na podział dorosłych egzemplarzy. Podział na mniejsze sadzonki najlepiej robić jesienią, ale równie dobrze można go przeprowadzić wczesną wiosną.
Sadząc nowe sadzonki, warto przemieszać ziemię z małą dodatku nawozu naturalnego lub obornika.
Astrantia - sposób zagospodarowania
Jarzmianka inaczej Astrantia to unikalny sposób na ożywienie rabat. Wspaniale prezentuje się sadzona w dużych skupiskach, jednak jako pojedyncza bylina zestawiona z innymi kwiatami, potrafi komponować się interesująco. Warto pamiętać, że jarzmianka nie nadaje się do sadzenia na bezpośrednim słońcu i choć pięknie prezentuje się w donicach, to lepiej znaleźć jej miejsce na balkonie lub tarasie od północnej strony, bo strona południowa stanie się dla niej zbyt ciepła. Podobnie jest w ogrodach.
Astrantia potrzebuje zacienionego miejsca, w którym będzie mogła rosnąć. Choć pięknie prezentuje się w ogródkach skalnych, to zawsze należy pamiętać o odpowiednim doborze miejsca. Jarzmianka to wspaniała roślina, która będzie wyglądała wspaniale na tle różnorodnych traw.
Biała jarzmianka może stworzyć ciekawe zestawienie z piękną czerwono zieloną trawą, jaką jest imperata cylindryczna. Ta ciekawa kompozycja doskonale nadaje się do naturalistycznych ogrodów.
Piękne odmiany Jarzmianki
Jarzmianka nie ma zbyt wielu odmian, a do tego w Polsce można spotkać zaledwie 5 z nich. Nie oznacza to jednak, że powinno się je pomijać. Roślina jest na tyle ciekawa, że zdecydowanie warto przemyśleć jej obecność w ogrodzie, a może nawet zaplanować odpowiednie miejsce na rabacie. Pięknie kwitnąca jarzmianka, może przypominać ogrodnikom o tym, kiedy oprysk śliwy na robaki powinien zostać wykonany. A to wszystko za sprawa podobnego okresu kwitnienia.
Jarzmianka ruby wedding to odmiana, która ma różowo-czerwone kwiaty i osiąga 40 cm wysokości. Jej okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Zaraz po zakończonym kwitnieniu powinno się usunąć kwiaty, co umożliwi jej ponowne kwitnienie.
Jarzmianka carlet to bylina, która ma piękne bordowe kwiaty spośród zlepku, których przebija się jaśniejszy żółty środek. Okres kwitnienia przypada od końca maja do lipca. Uprawa tej odmiany podobnie jak innych dostępnych nie powinna przysporzyć kłopotu.
Astrantia Major Jarzmianka większa Alba to roślina ta kwitnie na biało, posiada słomiane okrywy, a także wiele wystających i widocznych pręcików. Kwiaty zebrane są w baldachy, a jej czas kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Ta biała Jarzmianka doskonale sprawdzi się w kompozycji z różowymi i fioletowymi kwiatami.
Jarzmianka większa Primadonna ta piękna bylina wytwarza czerwone kwiaty i stanowić będzie doskonałą dekorację rabat. W jej pobliżu warto sadzić funkie i inne kwiaty. Szczególnie dobrze będzie przy niej wyglądała biała jarzmianka. Uprawa wszystkich jarzmianek wymaga znalezienia odpowiedniego miejsca, które nie będzie wystawiało rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Jarzmianka większa Rosea to odmiana, która kwitnie na jasnoróżowo i ma kwiaty, których średnica osiąga 4 cm. Ma okrywy w kolorze słomianym i wiele widocznych pręcików. Bylina potrzebuje sporo miejsca na rabacie, ponieważ rośnie nawet do 70 cm wysokości i 60 cm szerokości. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych roślinach wieloletnich do ogrodu.
Ciekawostki uprawowe
Jarzmianka może być polecana nawet początkującym ogrodnikom, ponieważ oprócz odpowiedniego doboru miejsca, w którym ma rosnąć, jest całkowicie bezproblemowa. Oczywiście jak inne kwiaty wymaga zasilania wodą, jednak doskonale poradzi sobie tam, gdzie inne kwiaty nie będą się czuły zbyt dobrze.
Większość bylin woli słoneczne stanowiska, jednak jarzmianka to roślina, która jako jedna z nielicznych zdecydowanie lepiej rośnie w cieniu i pięknie prezentuje się na tle wyższych roślin.
Piękne kwiaty jarzmianki, zdobią ogrody, ale też stoły. Bardzo często te kwiaty ścianę są i wraz z innymi kwiatami i ziołami, tworzone są z nich ciekawe ozdobne kompozycje na stoły.
Gdzie kupić jarzmiankę?
Sadzonki tej pięknej byliny dostępne są głównie w sklepach internetowych. Kupując roślin z miejsc, w których nie możemy ich obejrzeć przed kupnem, należy pamiętać o wyborze godnego zaufania sklepu, który cieszy się dobrą opinią innych użytkowników.
Jarzmiankę warto kupować w cieplejszych miesiącach takich jak kwiecień i maj, można wówczas zaobserwować jej cechy charakterystyczne i stwierdzić, czy roślina, która do nas dotarła, jest zdrowa. Cena jarzmianek waha się w zależności od miejsca, w którym jest sprzedawana, jednak w sklepach internetowych najczęściej są to okolice 20 zł. Nie jest to wygórowana kwota, tym bardziej że gdy roślina osiągnie dorosłość, można z niej będzie zrobić kilka mniejszych sadzone.