Jaskier azjatycki (Ranunculus asiaticus) - charakterystyka rośliny

Jaskry azjatyckie to kwiaty, które uprawiane są w wielu krajach świata. Naturalnie spotkać je możemy w obszarach śródziemnomorskich w południowo-zachodniej Azji, a także w południowo-wschodniej Europie. Tam występują na terenach pustynnych, półpustynnych, na stepach, w zaroślach, ale również w lasach.

Ranunculus asiaticus, bo taka jest łacińska nazwa jaskra azjatyckiego, tak samo, jak jaskier ogrodowy, należy do rodziny jaskrowatych - Ranunculaceae. Przy odpowiedniej uprawie jaskrów, mogą dorosnąć one nawet do 40 cm wysokości. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak sadzić jaskry w ogrodzie, a jak w pomieszczeniu.

Liście tych kwiatów są pierzaste i złożone z listków o jajowatym kształcie, natomiast to ich drobne kwiaty, osiągające do 5 cm średnicy są największą ozdobą. Znajdują się one na długich szypułkach, a ich kolor może być biały, żółty, pomarańczowy, ale i czerwony i to właśnie w tym kolorze najczęściej możemy je spotkać. Na rynku dostępne są także odmiany dwubarwne (białoróżowe i żółtopurpurowe). Jaskier azjatycki kwitnie w okresie od II do V i zakwita już po pierwszych wiosennych deszczach. Sprawdź także ten artykuł o jaskrze polnym i zastosowaniu.

Uprawa jaskrów - porady

Ranunculus asiaticus to kwiat łatwy w uprawie, lecz ważnymi informacjami jest to, jak posadzić roślinę, a także, jak powinno wyglądać jej podlewanie, by cały wzrost przebiegał prawidłowo. Podlewanie jest o tyle ważne, że jaskier azjatycki jest bardzo wrażliwy na nadmiar i niedobór wody, dlatego podlewać musimy regularnie, ale umiarkowanie, tak by gleba była cały czas wilgotna.

Zanim dowiemy się, jak sadzić Ranunculus asiaticus musimy wiedzieć, że lubi on gleby przepuszczalne i wilgotne oraz nasłonecznione stanowiska. W ogrodach jaskier powinien być sadzony na głębokość 10 cm w rozstawie 15 × 15 cm. Warto jednak posadzić go w ażurowej doniczce, bo to ułatwi późniejsze wykopanie rośliny bez ryzyka uszkodzenia korzeni. Sprawdź także ten artykuł o jaskrze rozłogowym.

Jaskier ogrodowy, a dokładniej jaskier azjatycki w czasie kwitnienia na żółto oraz uprawa jaskrów i pielęgnacja
Jaskier azjatycki - uprawa, pielęgnacja, podlewanie, sadzenie w doniczce, wymagania

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Należy też pamiętać, by w X wykopać roślinę i przechowywać ją w temperaturze powyżej 0oC. Inaczej to przebiega, gdy decydujemy się na uprawę w domu, gdzie powinien on stać w oświetlonym, ale osiągającym maksymalnie temperaturę do 18oC. Dobrym rozwiązaniem okaże się tu parapet, pod którym nie będzie grzejnika. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie jaskra kosmatego?

Jaskier azjatycki - jego zastosowanie i informację, które warto znać

Ranunculus asiaticus to piękna roślina ozdobna, która swym urokiem może towarzyszyć zarówno w pomieszczeniach, jak i w ogrodzie. Decydując się na uprawę w ogrodzie, musimy zwrócić uwagę na odpowiednio nasłonecznione miejsce oraz panujące warunki atmosferyczne. Istotne jest też prawidłowe zabezpieczenie kwiatów w okresie zimowym.

Uprawa jaskrów w domu z pozoru wydaje się dużo łatwiejsza. Kwiaty mogą znaleźć się na parapecie lub na balkonie, ale w tym przypadku pilnujmy zmiany temperatur. W pomieszczeniach kwiaty te powinny być też co 2 tygodnie zasilane 0,1% roztworem nawozu wieloskładnikowego, by ich rozwój przebiegał bez komplikacji. Jaskier azjatycki nie może być też przesuszony, ponieważ wtedy zaczną opadać główki kwiatów, ale także nie możemy doprowadzić do nadmiaru wody (gnijące korzenie i śmierć rośliny).

Jak można zauważyć, uprawa jaskra azjatyckiego przynosi nam bardzo wiele możliwości. Nie mówimy tu tylko o możliwości sadzenia w ogrodzie i w domu, ale także o tym, że możliwy jest zakup odmian pełnych i pojedynczych, przez co możemy stworzyć niesamowite kompozycje tylko z tych kwiatów. Dodatkową zaletą jest możliwość zakupu mieszańców, osiągających do 20 cm wysokości. Pamiętajmy jednak, że bylina ta jest trująca i powinniśmy ją trzymać z dala od dzieci i zwierząt. Sprawdź także ten artykuł o występowaniu jaskra jadowitego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny