Jaskrzyca - charakterystyka

Jaskier jadowity (Ranunculus sceleratus) to roślina jednoroczna zaliczająca się do rodziny jaskrowatych. Osiąga wysokość do 100 cm, chociaż zwykle zdarzają się dużo niższe okazy. Z dość grubej łodygi wyrastają 5-dzielne lub 3-dzielne liście. U góry liście zazwyczaj są mniej rozczłonkowane. Naszą uwagę skupiają jednak żółte kwiaty, które osiągają do 12 mm średnicy. W jednym owocostanie możemy znaleźć nawet do 100 nasion.

Ta intrygująca roślina jednoroczna kwitnie od maja do września lub października. Jaskier jadowity określany jest jako niebezpieczny dla zdrowia. Wszystko za sprawą glikozydu ranunkuliny, który powoduje silne podrażnienia skóry, w tym ciężko gojące się pęcherze i rany. Przedostanie się soków do błony śluzowej, a także przewodu pokarmowego, wywołuje jeszcze gorsze skutki uboczne. A może zainteresują cię również te artykuły o roślinach trujących?

Jaskier jadowity – występowanie


Występowanie jaskra jadowitego jest dość obszerne. Roślinę możemy spotkać na terenie Azji, Północnej Afryki, Ameryki Północnej, a także w Europie. W Polsce jaskier jadowity spotykany jest na terenie wszystkich nizin, aż po wyżyny. Jednak nie znajdziemy go na terenach suchych, ale na silnie zaszlamionych lub na mokrych stanowiskach.

Żółty jaskier jadowity na terenach silnie zaszlamionych i podmokłych jako roślina trująca oraz zastosowanie i sadzenie
Jaskier jadowity (ranunculus sceleratus) – opis, występowanie, porady

Najczęściej jaskier jadowity spotkamy w Polsce nad stawami, wolno pływających strumieniach i rzekach, a także na mokrych łąkach. Roślina doskonale czuje się na wilgotnych, silnie zaszlamionych podłożach. Dlatego należy uważać spacerując nad stawami, jeziorkami przepływowymi, czy też rzekami. Ponieważ spacer lub kąpiel przy wolno pływających wodach może skończyć się tragicznie dla naszego zdrowia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdż także ten artykuł o śnieguliczce białej

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Ranunculus sceleratus – uprawa

Uprawa tej rośliny, ze względu na jej właściwości trujące nie jest praktykowana, a nawet nie jest zalecana. Jaskier jadowity określany jest mianem chwastu obrastającego użytki zielone w pobliżu płynących wód. Wszystkie odmiany jaskra są trujące, jednak właśnie jaskier jadowity zawiera szkodliwych substancji najwięcej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o komosie białej?

Dlatego roślinę lepiej jest podziwiać w jej naturalnym środowisku, i to z bezpiecznej odległości. Niestety kontakt z tą rośliną zarówno człowieka, jak i również zwierząt, może skończyć się poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Tak jak wspomniano, należy uważać na wszystkie odmiany jaskra. Do nich zalicza się między innymi jaskier leżący, jaskier kosmaty, jaskier rozłogowy czy też jaskier wodny.

Oprócz tego jaskier jadowity posiada swoje dwie odmiany, do których zaliczają się: Ranunculus sceleratus var. Longissimus oraz Ranunculus sceleratus var. Multifidus. Jednak są one bardzo podobne, a także występują w takich samych warunkach, czyli w obrębie stojących i płynących wód. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o występowaniu barszczu Sosnowskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny