Jaskier kosmaty – charakterystyka

Jaskier kosmaty (Ranunculus lanuginosus) należy do rodziny jaskrowatych. Bylina dorasta do 12 cm wysokości. Liście odziomkowe charakteryzuje się trzema klapkami w owalnym kształcie. Praktycznie wszystkie liście odziomkowe w swoim zarysie przybierają okrągłą formę. Natomiast liście łodygowe wyróżniają się mniejszymi wymiarami. Zarówno liście łodygowe, jak i również odziomkowe posiadają ząbkowane brzegi. Wszystkie z nich wyróżniają się intensywnym zielonym zabarwieniem. Nazwa rośliny wzięła się prawdopodobnie z włosków porastających każdy liść.

Wyróżnikiem jaskra kosmatego są oczywiście kwiaty. Występują w kolorze pomarańczowożółtym. Osiągają do 3 cm średnicy. Kwiaty są pięciopłatkowe z licznymi pręcikami. Po przekwitnięciu bylina owocuje w postaci niełupków, które charakteryzują się mocno zakrzywionymi końcówkami. Pora kwitnienia jaskra kosmatego przypada na okres od maja do lipca. A może zainteresują cię również te artykuły o roślinach trujących?

Ranunculus lanuginosus – występowanie

Jaskier kosmaty jest mniej popularny od jaskra jadowitego. Ponieważ w naturalnym środowisku występuje przede wszystkim w obrębie Europy. Chociaż roślinę można spotkać również na Kaukazie. Jeżeli chodzi o Europę, to najczęściej jaskier pospolity spotykany jest w Alpach, na Korsyce, a także na nizinnych terenach Polski. W innych krajach roślina preferuje raczej stanowiska wyżynne oraz górskie.

Wymagania rośliny powodują, że najczęściej spotkamy ją na wilgotnym oraz dość żyznym podłożu. Dlatego jaskier kosmaty jest byliną charakterystyczną dla lasów łęgowych, liściastych oraz mieszanych. Oprócz zarastania na nizinnych terenach bylinę spotykamy także na podłożu wapiennym, czyli charakterystycznym dla wysoczyzn oraz terenów górskich. Bylina określana jest jako pyłkodajna. Co prawda kwiaty posiadają pylniki, które są przykryte miodnikami. Jednak są one nie po to, by wytwarzać nektar, ale cenny pyłek, który jest chętnie pobierany przez różnego rodzaju owady. Dla człowieka, a także zwierząt, niestety jaskier kosmaty wykazuje właściwości trujące. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.

Jaskry są kwiatami chętnie uprawianymi w ogrodach. Jednak trzeba mieć na uwadze, że akurat gatunek jaskra kosmatego występuje wyłącznie w środowisku naturalnym. Jeżeli interesują nas odmiany uprawowe, to warto skupić się na jaskrach ostrych, jaskrach azjatyckich czy też jaskrach górskich. Oczywiście w przypadku tych wszystkich odmian, również należy zachować szczególna ostrożność. Ponieważ soki wszystkich roślin zaliczających się do rodziny jaskrowatych wykazują właściwości trujące. Dlatego uprawa tych kwiatów nie jest zalecana szczególnie jeżeli mamy małe dzieci, które nie wykazują się szczególną ostrożnością. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o występowaniu barszczu Sosnowskiego.

ikona podziel się Przekaż dalej