Jaskier ostry (Ranunculus acris) - charakterystyka i pochodzenie


Jaskier ostry jest też znany jako pryszczeniec. Kwiat ten zalicza się do rodziny jaskrowatych - Ranunculaceae. Jego łacińska nazwa to Ranunculus acris. Jaskier żółty, bo tak też jest nazywany, występuje na terenie Europy, Afryki Południowej, Azji i Ameryki. Na terenie Polski jest równie powszechny, co jaskier pospolity i tak samo, jak jaskier pospolity rośnie na łąkach, w lasach i w zaroślach.

Ranunculus acris nie wytwarza rozłóg, a jego łodyga jest rozgałęziona, wzniesiona i owłosiona. Jaskry żółte, tak jak jaskry pospolite mają pokrój krzewiasty. Są one średnio wysokie i osiągają od 30 do 90 centymetrów wysokości. Ranunculs to bylina, która jest kosmopolityczna, a także jest hemikryptofitem - rośliną, której pąki umożliwiają odnawianie się.

Owocem jaskra żółtego są niepękające mieszki, które mają krótki dzióbek. Właśnie w tych owocach znajdują się nasiona tych kwiatów wieloletnich. Liście rośliny są odziomkowe i znajdują się na długich ogonkach. Ich barwa jest jasnozielona. Pojedyncze liście odziomkowe są podzielone na długie łatki. Liście łodygowe są krótsze od odziomkowych. Częścią podziemną tej byliny jest kłącze, z którego wyrastają dość grube korzenie. Kłącze jest częścią przetrwalnikową rośliny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.

Najważniejszą ozdobą są kwiaty. Zdjęcia tych roślin bardzo ładnie to odwzorowują. Jak sama nazwa wskazuje, jaskier żółty ma promieniste kwiaty o barwie żółtej. Kielich Ranunculusa składa się z pięciu działek, a korona z pięciu połyskujących płatków. Kwiat ma liczne pręciki i słupki, które ułożone są w kształcie spirali. Pręciki dojrzewają stopniowo, zaczynając od tych zewnętrznych. Kwiaty kwitną na przełomie maja i kwietnia, aż do czerwca.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Ranunculus acris - co warto wiedzieć na temat uprawy?

Ranunculus to bylina w ogrodzie, której uprawa nie powinna przynieść problemów. Sama roślina ładnie prezentuje się na zdjęciach, również dlatego, że tworzy piękny żółty dywan z kwiatów i liści. Zdjęcia wykonywane co roku ukazują, w jakim stopniu przejawia się ekspansywność rośliny. Dlatego warto wybrać dla niej takie miejsce, w którym będzie mogła się rozmnażać, przy czym nie zakłóci rozwoju innych roślin.

Kwiat ten uprawiany jest w ogrodzie dla doznań estetycznych, ale także ze względu na swoje właściwości lecznicze. Dzięki właściwościom leczniczym może być doskonałym środkiem do leczenia wyprysków skórnych. Dlatego chcąc uprawiać ten kwiat, musimy zapewnić mu słoneczne stanowisko, ale zniesie także półcień, jednak w nim kwiaty nie będą tak obficie rosły.

Jaskier ostry nie toleruje suchego podłoża, dlatego musi rosnąć na glebach wilgotnych, najlepiej zasobnych w składniki pokarmowe, próchniczych oraz gliniasto-piaszczystych. Rozmnażanie wykonuje się wegetatywnie poprzez podział kłączy. Roślina może być zapylana krzyżowo, lecz w pierwszej kolejności przebiega samozapylenie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o występowaniu barszczu Sosnowskiego.

Jaskier ostry - odmiany, które warto znać

Mimo tego, że jaskier ostry jest bardzo pięknym kwiatem, to bardzo często uprawiane są odmiany tej rośliny. Musimy tu zwrócić szczególną uwagę na odmianę Multiplex. Odmiana Multiplex nie zawiązuje nasion, a także nie ma pręcików i słupka. Jest ona bardzo ozdobna, ponieważ ma pełne i kuliste kwiaty. Multiplexy sięgają do 60 cm wysokości i są podobne do odmiany Flore Pleno.

Musimy wiedzieć, że Ranunculus acris zawiera ranunkulinę, przez co jest kwiatem trującym. Jest to o tyle ważne, że może źle skutkować zwłaszcza na dzieci. Dlatego nie jest zalecane sadzenie go przy placach zabaw. Na jaskrze żółtym mogą pojawiać się szkodniki i choroby. Zazwyczaj objawiają się mszyce oraz mączniak prawdziwy i szara pleśń.

Jaskier żółty to bylina, która niesamowicie porośnie ogród przydomowy i będzie doskonałą ozdobą na rabaty bylinowe. Ze względu na łatwą uprawę poradzą sobie z nią nawet amatorzy, którzy nie mają pojęcia o roślinach. Dlatego właśnie jaskier żółty i jego odmiana Multiplex zasługują na szczególną uwagę. Sprawdź także ten artykuł z informacjami o jaskrze jadowitym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny