Jak wygląda jaskier polny (Ranunculus arvensis)?


Jaskier polny to roślina lecznicza, która należy do rodziny jaskrowatych - Ranunculaceae. Często możemy spotkać się z tym, że te drobne żółte kwiaty polne nazywane są też jaskrem łąkowym oraz jaskrem odłogowym. Obie te nazwy są prawidłowe, ale najczęściej używamy nazwy jaskier polny. Łacińska nazwa rośliny to Ranunculus arvensis.

Te rośliny lecznicze spotykane są bardzo często, dlatego też warto wiedzieć, jak wyglądają jaskry. Zacznijmy więc od krzaczastego pokroju rośliny, który dorasta od 20 do 30 cm wysokości. Jaskier łąkowy ma wzniesione pędy i prostą, rozgałęzioną łodygę, która może być lekko owłosiona lub naga. System korzeniowy różni się od jaskra ostrego, ponieważ nie ma on bulw i kłączy, ale bardzo drobny korzeń.

Roślina ta ma liście odziomkowe, które są stożkowate lub łopatkowate. Są one niepodzielne, a na wierzchu dość grubo ząbkowane. Dolne liście to liście łodygowe, które są trójdzielne. Górne liście są podwójnie trójdzielne i mają wrębne odcinki. Na uwagę zasługują owoce rośliny, które są w postaci tzw. orzeszków z zakrzywionym dzióbkiem. Sięgają one od 3 do 8 mm długości i są czepne. W jednym kwiatku może znajdować się od 4 do 8 owoców. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.

Jaskier łąkowy można poznać bardzo prosto, bo jest w postaci drobnych, żółtych kwiatów polnych, które widoczne są na polach i łąkach. Jego kwiaty są bladożółte i sięgają do 12 mm średnicy. Znajdują się one na długich i owłosionych szypułkach. Miodniki, czyli organy gruczołowe, które odpowiedzialne są za wydzielanie nektaru, mają zastawki. Kwiaty możemy spotkać na roślinie w okresie od V do VI.

Jaskier polny - miejsca występowania

Jaskier polny to roślina jednoroczna lub dwuletnia, która występuje naturalnie na terenie Azji, Afryki Północnej i Europy. Te drobne żółte kwiaty polne można spotkać na terenie całej Polski, zwłaszcza w strefach zachodnich i południowych, gdzie jaskier polny czuje się najlepiej i ma najkorzystniejsze warunki do rozwoju.

Jaskier polny lub jaskier łąkowy i zbliżenie na kwiat, czyli drobne żółte kwiaty polne oraz ich zastosowanie
Jaskier polny (łąkowy) - zastosowanie, właściwości, występowanie, opis

Warto wiedzieć, że ta roślina lecznicza w Polsce jest archeofitem, co znaczy, że nie pochodzi ona z naszego kraju, ale ma obce pochodzenie, a w naszych warunkach klimatycznych się zadomowiła i kontynuuje swój rozwój. W naturalnych warunkach w Polsce występuje na miedzach, ugorach i polach.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Nie wszyscy jednak wiedzą, że jaskier łąkowy zastosowany na polach, może przyczynić się do odkrycia ważnej informacji na temat gleb. Mianowicie jaskier polny uznawany jest za roślinę wskaźnikową. Wyrasta on na glebach, w których jest zbyt mało powietrza i wskazane jest na nich wykonanie melioracji. Poza tym roślina ta lubi gleby podmokłe, gliniaste i wapienne. Sprawdź także ten artykuł z informacjami o jaskrze jadowitym.

Jaskier łąkowy - inne informacje, o których warto wiedzieć

Musimy wiedzieć, że jaskry łąkowe są roślinami trującymi. Zawierają glikozyd o nazwie ranunkulina, który wytwarza lotną substancję o ostrym zapachu i bardzo palącym smaku. Substancja ta powoduje bardzo niekorzystne skutki, mianowicie podrażnia ona błony śluzowe, nos, skórę oraz krtań.

Pomimo tej złej substancji, zastosowanie jaskra łąkowego ma też dobre skutki. Zawiera on protoanemonianę, która ma bardzo duże właściwości bakteriostatyczne, dzięki czemu hamuje ona rozwój szkodliwych pałeczek dżumy syberyjskiej i ogranicza kiełkowanie zarodników grzybów.

Jak widać, jaskier polny to roślina, która powinna cieszyć się dużym zainteresowaniem. Niestety na polach uprawnych uważana jest ona za chwast. Nie możemy zapominać jednak, że została ona uznana za zagrożony gatunek, który został wpisany na Czerwoną listę roślin i grzybów Polski. Stało się to głównie dlatego, że jaskier polny był utrapieniem dla rolników, przez co pozbywali się go i na polach rośnie go zdecydowanie mniej niż kiedyś. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o występowaniu barszczu Sosnowskiego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny