Jaśmin - czym charakteryzuje się pnącze

Jaśmin pnący - skąd pochodzi ten doniczkowy i ogrodowy krzew


Jaśmin - Jasminum jest rodzajem, który należy do rodziny oliwkowatych - Oleaceae. Do rodziny zaliczanych jest ponad 600 gatunków, które rozdzielone są na 24 rodzaje. Wśród tych roślin możemy spotkać zarówno drzewa, jak i krzewy, ale także i liany. Naturalnie rośliny te rozprzestrzenione są na wszystkich kontynentach poza Oceanią i terenami polarnymi, które są pod wpływem klimatu kontynentalnego w Ameryce Północnej i w północnej części Azji.

Z kolei podobnym do naszego jaśminu i bardzo często mylonym z nim nazwą, jest jaśminowiec - Philadelphus. Nazwy roślin są do siebie bardzo podobne, natomiast musimy zwrócić uwagę na jedną, bardzo ważną rzecz, a mianowicie na to, że te dwie rośliny pochodzą z zupełnie innych rodzin, ponieważ jaśminowce zaliczane są do rodziny hortensjowatych - Hydrangaceae.  Dlatego ważne jest to, by pamiętać, że jaśmin, a jaśminowiec to dwie różne rośliny.

Do samego rodzaju jaśmin - Jasminum należy około 200 gatunków roślin, które pochodzą przede wszystkim z terenów Afryki, a także Azji. Można je spotkać również na innych obszarach, natomiast jest to bardzo rzadko. Warto również wiedzieć, że głównym gatunkiem, czyli gatunkiem typowym dla tego rodzaju jest jaśmin lekarski - Jasminum officinale.

Kwiat jaśminu - czym charakteryzują się te kwiaty doniczkowe

Jeśli chcemy, by jaśmin - Jasminum pojawił się w naszym ogrodzie lub w domu, zdecydowanie najważniejszą cechą jest to, jak wygląda ta roślina. Pamiętajmy, że ten kwiat doniczkowy może być zarówno białym czy różowym krzewem, jak i pnączem. Dlatego, jeśli chcemy dowiedzieć się, jak wygląda jaśmin, powinniśmy zapoznać się z jego każdym gatunkiem, a nawet i odmianą.

Jeśli chodzi o samą morfologię, jaśminy - Jasminum, są bardzo zróżnicowane. Możemy spotkać się z tym, że nasz jaśmin będzie jako biały lub różowy krzew, albo nawet i pnącze. Liście jaśminów mogą być zarówno pojedyncze, jak i pierzaste. Kwiat jaśminu jest rurkowaty, a jego rurka jest sporej długości, co jest charakterystyczne dla tych roślin.

Jeśli chodzi natomiast o kolory kwiatów jaśminu, mogą mieć one kolor biały, żółty, ale również różowy. Czasami nasze jaśminy pnące, nie mylić z jaśminowcami pnącymi, mogą mieć wonne kwiaty. Zależy to natomiast od danego gatunku i odmiany. Owocem tych roślin są jagody.

Ze względu na tę różnorodność, powinniśmy zastanowić się, czy lepszy będzie dla nas ogrodowy, czy też doniczkowy jaśmin lekarski - Jasminum officinalis, czy może, zamiast lekarskiego lepiej użyć jaśminu wielokwiatowego - Jasminum polyanthum, jaśminu wielkolistnego - Jasminum sambac, czy też może gwiazdkowego - Trachelospermum jasminoides. Sprawdź także ten artykuł o uprawie jaśminowca wonnego w ogrodzie.

Jak wygląda uprawa, pielęgnacja i przycinanie jaśminu - czego wymaga jaśmin pnący

Jaśmin pnący - jakie wymagania ma to pnącze

Jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie pojawił się jaśmin lekarski - Jasminum officinalis, jaśmin wielokwiatowy - Jasminum polyanthum, jaśmin wielkolistny - Jasminum sambac, gwiazdkowy - Trachelospermum jasminoides lub inny gatunek jaśminu, powinniśmy dowiedzieć się, jakie ma on wymagania stanowiskowe.

W pierwszej kolejności powinniśmy wiedzieć, że ten biały, żółty czy różowy krzew, wymaga słonecznego stanowiska, które dodatkowo będzie osłonięte od wiatru. Dlatego właśnie jaśmin może być prowadzony przy ścianach budynków od strony południowej, ale także przy pergolach i innych ściankach, które zapewnią ochronę rośliny przed działaniem wiatru.

Następnym czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób rozwija się nasza roślina, jest to, na jakiej glebie roślina rośnie. Dlatego pod uprawę naszego jaśminu powinniśmy dobrać przepuszczalną glebę, która dodatkowo będzie próchnicza. Dzięki temu nasz jaśmin będzie rozwijał się dużo lepiej niż na słabych i bardzo piaszczystych lub gliniastych stanowiskach.

Jaśmin - co powinniśmy wiedzieć o pielęgnacji i przycinaniu jaśminu

Zacznijmy od tego, że jaśmin, tak samo, jak i jaśminowiec pnący, jest rośliną pnącą, która wymaga uprawy przy podporach. Dzięki temu nasza roślina pokaże swój cały pokrój i lepiej będzie się prezentowała. To właśnie o tym powinniśmy pamiętać, jeśli mamy zamiar zakupić jaśmin - Jasminum.

Jeśli chodzi natomiast o samą uprawę, powinniśmy wiedzieć, że jaśminy są zarówno doniczkowe, jak i ogrodowe kwiaty, które cieszą się ogromną popularnością. Jeśli mamy już dobraną odpowiednią glebę pod uprawę rośliny, a także prawidłowo nasłonecznione stanowisko, możemy przystąpić do sadzenia rośliny. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że niektóre gatunki jaśminu mogą być też uprawiane w zacienionym miejscu, ale z tym należy uważać.

Jaśmin w czasie kwitnienia w ogrodzie, a także jaśmin pnący, jego uprawa i pielęgnacja
Jaśmin pnący i nie tylko, czyli jak uprawiać i pielęgnować ten krzew ozdobny

Podczas uprawy jaśminów - Jasminum, musimy zwrócić uwagę na pielęgnację rośliny. Dlatego właśnie już w okresie wiosny zaczynamy od nawożenia, najlepiej kompostem. W przypadku kwiatów doniczkowych, powinniśmy pamiętać o cotygodniowym nawożeniu w okresie od kwietnia do września.

Co więcej, bez różnicy, czy w naszym domu znajduje się jaśmin lekarski, gwiazdkowy, czy też inny, musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu zwłaszcza w okresie upałów. Na końcu kwietnia lub na początku maja musimy przystąpić do przycinania jaśminu. W tym okresie wycinamy około połowy przekwitniętych pędów, co skutkuje pobudzeniem rośliny do kwitnienia i rozwoju. Pamiętajmy jednak, że w przypadku jaśminu lekarskiego powinno się usuwać jedynie te pędy, które obumarły lub są stare.

Pamiętajmy też o tym, że pędy, które się wysadza powinny być zakopczykowane i dodatkowo okryte gałązkami iglaków. Dzięki temu nasze pędy będą zabezpieczone przed groźnymi dla nich mrozami. Jeśli nasz jaśmin prowadzony jest w uprawie doniczkowej, wtedy jego zimowanie powinno przebiegać w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu. Tutaj warto zaznaczyć, że jaśminy lekarskie, tak samo, jak i nagokwiatowe są odporne na mróz, co pozwala nam na ich uprawę w gruncie.

Jaśmin - z jakimi gatunkami możemy się spotkać i jakie są ich popularne odmiany

Rodzaj jaśmin liczy wiele gatunków, z którymi warto się zapoznać. Jednym z nich jest jaśmin lekarski - Jasminum officinale, znany również jako jaśminek lekarski czy dzielżamin lekarski. Ten gatunek pochodzi z Azji, a dokładniej z terenów od Iranu aż do Chin. Warto wiedzieć, że jest to krzew, który może dorosnąć nawet do 4 m wysokości w odpowiednich warunkach. Jego liście są pierzaste, a wonne kwiaty mają biały kolor. Jego zastosowania możemy doszukać się nie tylko w ogrodach, ale również w perfumeriach, ponieważ z jego kwiatów wytwarza się olejek jaśminowy.

Jaśmin wielkolistny - Jasminum sambac, podobnie, jak jaśminowiec pnący i jaśmin lekarski, jest rośliną ozdobną. Znany jest on również jako jaśminek wielkolistny i dzielżamin wielkolistny. Gatunek ten pochodzi z Indii, Birmy i Bangladeszu. Ten krzew dorasta aż do około 8 m wysokości, o ile warunki uprawy są sprzyjające. Jego jajowato-sercowate liście i silnie pachnące, zebrane w baldachy białe kwiaty, stanowią elementy charakterystyczne. Warto wspomnieć o tym, że ten gatunek ma czynny udział w kosmetyce, ponieważ używany jest przy produkcji perfum, mydeł, żeli i innych kosmetyków. Ponadto używany jest do aromatyzacji herbat.

Kolejnym znanym gatunkiem jest jaśmin wielokwiatowy - Jasminum polyanthum, znany również jako jaśmin kwiecisty. Pnącze to może dorastać nawet do 6 m długości, natomiast przy uprawie doniczkowej nie osiągnie takiej długości. Kwiaty tego pnącza są w kolorze różowym. Roślina często gości w naszych ogrodach oraz domach i dopełnia całą aranżację.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny