Jasnota - odmiany, właściwości lecznicze, zastosowanie, porady

W przydrożnych zaroślach można napotkać bardzo interesujące gatunki roślin. Jednym z nich jest jasnota biała. Bywa też określana, jako pokrzywa biała gdyż jest bardzo podobna do pokrzywy zwyczajnej. Jasnota wykazuje liczne właściwości lecznicze, więc jej zastosowanie jest szerokie. To wystarczający powód by dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Jasnota biała i inne odmiany

Jasnota biała z łaciny lamium album jest to roślina, która wchodzi w skład rodziny jasnotowatych. W tej sporej grupie znajduje się przeszło 50 gatunków. Naturalnym środowiskiem jasnoty są tereny Europy, Azji i Ameryki Północnej. Warto też dodać, że jest to roślina podobna do pokrzywy zwyczajnej. W przeciwieństwie do niej nie posiada parzących włosków. Wytwarza naprzeciwległe, ząbkowane liście oraz grzbieciste kwiaty. Przybierają one kolor biały, w zależności od odmiany mogą to być też inne barwy. Nie należy zapominać o tym, że opisywana roślina wykazuje liczne właściwości lecznicze.W medycynie ludowej ziele jasnoty jest wykorzystywane od wieków.

Równie często spotykaną odmianą jest jasnota purpurowa. Można się na nią natknąć na pastwiskach, łąkach i w miejscach gdzie uprawia się warzywa i kwiaty. Najlepiej rozwija się na glebach żyznych i gliniastych. Kwiat jasnoty purpurowej jest bardzo charakterystyczny. Zbiera się gęsto w górnej części rośliny i ma kolor różowy lub jasnofioletowy. Jedyną wadą jest to, że wydziela dość nieprzyjemny zapach.

Jasnota purpurowa jest odporna na niskie temperatury. Rozwija się w nich bez najmniejszych problemów. Z tego względu kwiat jasnoty pojawia się już w marcu. Roślina kończy kwitnienie na przełomie września i października. Warto też wiedzieć, że ta odmiana jasnoty jest ekspansywna. Tylko jedna roślina jest w stanie wytworzyć około 300 nasion.

Lamium abum i jasnota purpurowa to nie jedyne odmiany porastające bezdroża. Często spotykana w rowach, na pastwiskach i w zaroślach jest jasnota plamista. Nie jest to już roślina podobna do pokrzywy. Jej zielone liście mają charakterystyczną plamkę w górnej części. Tymczasem kwiat jasnoty jest różowy i pojawia się na przełomie wiosny i lata. By tak się stało, roślina musi rozwijać się w półcieniu i na próchnicznej glebie. Jasnota plamista doskonale sprawdza się, jako roślina okrywowa. Nic nie stoi na przeszkodzie by uprawiać ją pod drzewami i krzewami. Wyrośnie też nasadzona w skrzynkach lub wiszących doniczkach. Podobnie jak jasnota purpurowa, odmiana plamista nie wykazuje właściwości leczniczych.

Lamium album – wymagania i zastosowanie

Jasnota biała to gatunek przeważnie występujący dziko. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie by hodować ją w ogrodzie. Wtedy będzie można swobodnie korzystać z jej dobroczynnych właściwości. Na sukces uprawy wpływa między innymi odpowiednie stawisko. Pokrzywa biała preferuje miejsca zacienione. Ważna jest też oczywiście właściwa gleba. Lamium album najbardziej lubi ziemie wilgotne i próchniczne ze sporą zawartością azotu.

Po zapoznaniu się z wymaganiami uprawy, należy przejść do kolejnego tematu. Będzie nim zastosowanie tej rośliny. Jasnota biała jest wykorzystywana przez przemysł kosmetyczny. Kwiat jasnoty a konkretnie wyciąg z niego jest bazą szamponów. Są to preparaty dla włosów delikatnych i osłabionych. Poza tym pokrzywa biała jest stosowana do przygotowywania relaksacyjnych kąpieli. Pozwala na złagodzenie nerwów po ciężkim dniu. To jednak nie jest ostatnie zastosowanie.

Od wieków w medycynie ludowej stosuje się ziele jasnoty. Są to ususzone pędy z łodygami i liśćmi. Czasem można też spotkać same liście nadające się na napary. Jednakże najważniejszym elementem jest kwiat jasnoty. Wykonuje się z niego susz. Wystarczą do tego same korony, bez kielichów. Można je zbierać od wiosny do jesieni. Najlepiej jednak wykonać tę czynność na początku kwitnienia, czyli w maju i w czerwcu. Susz sprawdza się, jako materiał na odwary i napary. W stanie surowym jest dodatkiem do sałatek.

Kwiat jasnoty do pici i ziele jasnoty - właściwości lecznicze

Jasnota biała to roślina podobna do pokrzywy i podobnie jak ona ma działanie lecznicze. Zawiera w swoim składzie sole mineralne, glukozyd, cukrowce, flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne, a także karoten. Ziele jasnoty jest stosowane w zwalczaniu wielu chorób. Kwiat jasnoty do picia jest zalecany przy upławach i lekkich krwawieniach macicznych. Oprócz tego świetnie reguluje przemianę materii i oczyszcza krew. Napar znajduje zastosowanie przy zwalczaniu trądziku i wyprysków skórnych.

Kwiat jasnoty do picia ma działanie uśmierzające przy nieżytach żołądka i biegunkach. Wykorzystuje się go również w walce z chorobami śledziony, niedokrwistością oraz guzami krwawicznymi. Jasnota sprawdza się też przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Ma, bowiem działanie wykrztuśne i dezynfekujące. Warto jednak wiedzieć, że ta roślina podobna do pokrzywy nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Kwiat jasnoty do picia ma działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie. Wpływa na regenerację uszkodzonego nabłonka, uszczelnia też ściany naczyń włosowatych. Dzięki temu zapobiega też mikrokrwawieniom. Co ważne, napar można wielokrotnie stosować bez obaw o skutki uboczne. Jedynie kobiety w ciąży muszą zachować ostrożność. Wszystkie wymienione właściwości dobitnie pokazują jak pożyteczną rośliną jest pokrzywa biała.