Jasnota gajowiec (Lamium galeobdolon) - uprawa, pielęgnacja, wymagania
Jasnota gajowiec to roślina okrywowa wykorzystywana w ogrodach jako roślina dekoracyjna, która naturalnie występuje w lasach Europy i Azji. Uprawa i pielęgnacja gajowca nie jest trudna, gdyż jest to roślina niewymagająca, która wyrośnie prawie wszędzie. Z uwagi na dużą ekspansywność gajowiec świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa, która pod drzewami tworzy piękny kobierzec. Dowiedz się, na czym polega uprawa jasnoty i jakie odmiany warto mieć w swoim ogrodzie.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jasnotach.
Jasnota gajowiec (Lamium galeobdolon) - opis
Jasnota gajowiec (Lamium galeobdolon) w Polsce rośnie wszędzie tam, gdzie nic nie chce rosnąć. Pięknie wygląda na rabatach i skalniakach, szczególnie że ma liście o ciekawym ubarwieniu i piękne żółte kwiaty. Jest to kłącze, które rozmnaża się przez rozłogi. Warto wiedzieć, że jest to roślina bardzo inwazyjna. Wytwarza liczne, ukorzeniające się rozłogi, dzięki którym jest bardzo ekspansywna.
Jasnota gajowiec jest gatunkiem rodzimym, który naturalnie występuje w Europie i Azji. Rośnie w lasach liściastych i zaroślach - wszędzie tam, gdzie znajduje wilgotne podłoże. Jasnota gajowiec występuje również pod nazwą gajowiec żółty.
Jasnota gajowiec (Lamium galeobdolon) jest to zimozielona bylina, która wyglądem przypomina nieco pokrzywę. Ma podobnie jak pokrzywa ząbkowane liście. Wiosną pod kątami liści pojawiają się dekoracyjne, żółte kwiaty. Gajowiec żółty najczęściej osiąga około 30 cm wysokości, choć w sprzyjających warunkach może dorosnąć nawet do 60 cm wysokości. Gajowiec żółty jest rośliną miododajną, która przyciągnie pszczoły i pożyteczne owady do ogrodu. Za zwyczaj kwiaty są zapylane przez trzmiele, lecz również pszczoły lubią ich nektar. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i zastosowaniu jasnoty białej.
Pielęgnacja i uprawa jasnoty
Uprawa jasnoty gajowca nie jest trudna, gdyż jest to roślina niewymagająca, która rośnie prawie wszędzie. Jasnota gajowiec (lamium galeobdolon) lubi podłoże próchniczne, przepuszczalne, zasobne i wilgotne. Na rabatach warto ściółkować glebę, aby zachować wilgotność. Najlepsze dla tej rośliny będzie stanowisko półcieniste lub cieniste. Jednak wyrośnie również ładnie na mniej sprzyjających miejscach.
Jasnota jest najczęściej wykorzystywana jako roślina okrywowa, szczególnie w ogrodach w stylu leśnym. Aby uzyskać ładny kobierzec, należy sadzić około 10-12 roślin na metr kwadratowy. Jest to roślina bardzo ekspansywna, która może zarosnąć cały ogród. Dlatego do uprawy w ogrodzie warto wybierać odmiany nieekspansywne lub tworzyć ograniczniki w postaci głęboko wkopanych w ziemię przegród plastikowych.
Jasnota uprawiana w gruncie jest rośliną mrozoodporną. Natomiast pojemniki należy zabezpieczyć przed mrozem lub przenieść w chłodne miejsce w pomieszczeniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jeżówce purpurowej?
Jasnota gajowiec - odmiany, zastosowanie
W sklepach ogrodniczych można dostać ciekawe odmiany gajowca żółtego, które charakteryzują się nietypowym ubarwieniem liści. Na uwagę zasługują takie odmiany jak:
- gajowiec żółty „Variegatum” o liściach z białym brzegiem, które mogą urozmaicić kolorystycznie zacienione zakątki pod drzewami,
- odmiana “Florentinum” o liściach ze srebrzystymi plamami,
- odmiana „Hermann’s Pride” posiada srebrzyste przebarwienia na liściach. Odmiana ta ma ogromne walory dekoracyjne. Ponadto nie jest rośliną ekspansywną i świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa.
Jasnota gajowiec wykorzystywana jest w ogrodach jako roślina okrywowa, gdyż dokładnie i ładnie zakrywa puste miejsca pod drzewami, krzewami. Lubi cień i zachowuje zielone liście w zacienionych miejscach. Będzie ozdobą ogrodu także zimą, gdyż przez całą zimę zachowuje zielone liście. Ciekawie ubarwione odmiany jasnoty można wykorzystać jako dekorację rabat w stylu leśnym. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o właściwościach leczniczych roślin.
Dobrym pomysłem jest uprawa jasnoty, a szczególnie jej barwnych odmian, w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Pojemniki do uprawy jasnoty nie muszą być głębokie, za to muszą być szerokie, gdyż doniczki mogą się przewracać. Na dnie doniczki należy ułożyć drenaż. Jeśli chcemy posadzić jasnotę w standardowych doniczkach, lepiej na dnie ułożyć umyte, większe kamienie przyniesione ze spaceru. Dzięki temu doniczka, standardowej wysokości, nie będzie się przewracać. Jasnotę uprawianą w doniczkach należy nawozić.
Gajowiec żółty to roślina, którą warto wykorzystać w ogrodzie, szczególnie że uprawa jasnoty nie jest trudna. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że nieużytki i niewykorzystane miejsca pod drzewami czy krzewami zamienią się w piękny kobierzec zielonosrebrzystych liści, który wiosną pokryje się żółtymi kwiatami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu ruszczyka kolczastego?