Jasnota plamista (Lamium maculatum) - charakterystyka

Jasnota plamista, tak jak i jasnota różowa, należy do rodziny jasnotowatych, które kiedyś zwane były wargowatymi, a ich łacińska nazwa to Lamiaceae. Łacińską nazwą jasnoty plamistej jest Lamium maculatum. Roślina ta naturalnie występuje w praktycznie całej Europie i w Azji. W Polsce jasnota jest pospolita na niżach, ale też w niższych partiach gór. Możemy ją spotkać na pastwiskach, przydrożach, rowach, rumowiskach i w zaroślach.

Ta roślina wieloletnia jest miododajna i zapylana przez błonkówki, zupełnie tak samo, jak jasnota różowa. Jej łodyga jest wzniesiona lub podnosząca się. Czterokanciasta w przekroju poprzecznym łodyga jest rzadko owłosiona i w większości naga, a jej dolna część wybarwia się na czerwonawo. Ulistnienie Lamium maculatum jest nakrzyżległe, a pojedyncze liście mają jajowaty, brzegiem karbowano piłkowany kształt.

Najważniejszym elementem pojawiającym się w kątach liści są kwiaty. Barwa tych kwiatów jest zazwyczaj w fioletowo-różowych odcieniach, ale można spotkać się z odmianami w kolorze białym. Kwiaty występujące w kątach liści są dwuwargowe. Na dolnej wardze widoczne są ciemniejsze fioletowe plamy, co od razu kojarzy nam się z nazwą. Kwiaty w kącikach liści możemy zaobserwować w okresie IV-X. Owocem tej rośliny, tak jak w przypadku innych roślin jest rozłupina, składająca się z 4 trójgraniastych i jajowatych rozłupek w ciemnoszarym kolorze. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i zastosowaniu jasnoty białej.

Uprawa i pielęgnacja jasnoty - co warto wiedzieć?

Chcąc, by uprawa Lamium maculatum przebiegała prawidłowo, warto wiedzieć, jakie wymagania ma ta roślina wieloletnia i jak przebiega jej pielęgnacja. Mimo tego, że uprawa nie jest trudna, należy sprostać wszystkim wymaganiom jasnoty plamistej, jak również wymaganiom jej odmian.

Jasnota plamista i zbliżenie na jej kwiat w czasie kwitnienia, a także jasnota różowa i chyba wymagania, odmiany, uprawa i pielęgnacja
Jasnota plamista - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja

Zacznijmy więc od najważniejszych wymagań dotyczących stanowiska. Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniej gleby, która powinna być zasobna w azot, próchnicza, przewietrzna, a jej pH musi wynosić między 5,5-6,3. Stanowisko nie ma większego znaczenia, lecz w miejscu bardziej nasłonecznionym lub lekkim cieniu kwitnie lepiej niż w ocienionym.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Pamiętajmy, że z glebą przeznaczoną do uprawy warto wymieszać nawóz wieloskładnikowy, którego działanie jest spowolnione. Poza tym podlewanie powinniśmy dostosować do potrzeb rośliny, bo na każdym stanowisku ziemia może szybciej lub wolniej wyparowywać. Jasnota plamista może być rozmnażana z nasion w okresie od I-IV w gruncie lub VI-VII, jeśli chodzi o uprawę pod osłonami. Odmiany rozmnażane są przez sadzonki pędowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jeżówce purpurowej?

Jasnota plamista - polecane odmiany i zastosowanie

Jeśli chodzi o odmiany, które najczęściej spotykane są w uprawie, są to z pewnością 'White Nancy' i 'Beacon silver'. Odmiana jasnoty plamistej o nazwie 'Beacon silver' charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem, mimo tego, że dorasta do 15-25 cm wysokości. Ma ona ciemnoróżowe kwiaty i duże, srebrzyste liście z zielonym brzegiem. Z kolei odmianą dorastającą do 15-20 cm wysokości o białych kwiatach i srebrzystych liściach z zieloną, wąską obwódką jest 'White Nancy'.

Zastosowań Lamium maculatum jest dużo. Przede wszystkim jest ona sadzona jako roślina ozdobna, która może być uprawiana pod drzewami, na rabatach i przy zbiornikach wodnych. Bardzo popularne jest sadzenie odmian o plamistych liściach i komponowanie jasnoty z miodunką, serduszką okazałą, żurawkami i różnymi barwnymi odmianami funki.

Jeśli uprawa i pielęgnacja prowadzone są prawidłowo, nie ma problemu, by jasnota plamista wyrosła w naszym ogrodzie i stała się ciekawym elementem barwnym na rabatach, a nawet w bardzo trudnych miejscach, np. pod wyższymi krzewami i drzewami. Warto jest wybierać różne odmiany i tworzyć z nich kompozycje kolorystyczne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o właściwościach leczniczych roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny