Jasnota różowa i jasnota purpurowa

Jasnota różowa (Lamium amplexicaule) to jednoroczna roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Latem i jesienią pokrywa się drobnymi, różowymi kwiatami. Występuje w Afryce Północnej, Azji i Europie. Porasta nieużytki, ugory i przydroża. Jasnota różowa (Lamium amplexicaule) jest zwalczana często jako chwast trujący dla bydła i koni. Zwierzęta po zjedzeniu dużej ilości rośliny chorują około 2 tygodnie po czym dolegliwości ustępują.

Jasnota purpurowa (Lamium purpureum) to również roślina z rodziny jasnotowatych. Jest to chwast jednoroczny lub dwuletni, który rośnie w tych samych regionach, co jasnota różowa. Od marca pokrywa się fioletowymi kwiatami. Jest to roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły i trzmiele. Jasnota purpurowa uważana jest za szkodliwy, mocno rozrastający się chwast. Jest zwalczana głównie z uwagi na ekspansywność, gdyż stanowi ona konkurencję dla roślin użytkowych. Obie rośliny bardzo przypominają pokrzywę, lecz nie parzą. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i zastosowaniu jasnoty białej.

Jasnota różowa i jasnota purpurowa - zastosowanie i właściwości lecznicze


Zarówno jasnota różowa, jak i jasnota purpurowa nie są uprawiane w ogrodzie jako rośliny ozdobne, w odróżnieniu od jasnoty gajowiec o żółtych kwiatach, również należącej do gatunku jasnotowatych, którą sadzi się w ogrodach jako roślinę okrywową lub w pojemnikach jako ozdobę. Jasnoty różowa i purpurowa uważane są raczej za ekspansywne chwasty i zwalczane przy użyciu metod agrotechnicznych. Jednak obie te rośliny mają zastosowanie w ziołolecznictwie.

Jasnota różowa (Lamium amplexicaule) ma właściwości przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne. Można z niej przy przygotować odwary lub wykorzystać do kąpieli. Odwar z kwiatów i ziela jasnoty różowej pomaga przy obfitym miesiączkowaniu. Natomiast kąpiele z dodatkiem odwaru pomagają przy chorobach kobiecych. Jasnota różowa kwitnie od marca. Ziele zbieramy na początku kwitnienia, zaś kwiaty, gdy są w pełni rozkwitnięte.

Jasnota różowa z łaciny Lamium amplexicaule i zbliżenie na kwiat oraz jasnota purpurowa i ich właściwości lecznicze oraz zastosowanie
Jasnota różowa (Lamium amplexicaule) - uprawa, zastosowanie, porady

Znacznie większe właściwości lecznicze ma jasnota purpurowa. Działa ochronnie na wątrobę i przeciwzapalnie. Leczy problemy menstruacyjne, nieżyty górnych dróg oddechowych, stany zapalne i skurcze mięśni. Hamuje rozwój bakterii i grzybów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o jeżówce purpurowej?

Nasiona ziół ogrodowych

Jasnota purpurowa - porady, jak wykonać domowe preparaty lecznicze

Jak wykorzystać właściwości lecznicze jasnoty purpurowej we własnym domu? Poznaj porady dawnych zielarek. Świeże ziele jasnoty purpurowej działa uspokajająco i można z niego wykonać intrakt. Intrakt sporządza się na gorąco przez zalanie ziół gorącym alkoholem.

Należy zebrać kwitnące wierzchołki roślin i rozdrobnić. Jedną część świeżych liści jasnoty purpurowej zalać trzema częściami gorącego alkoholu 40%. Podgrzewanie alkoholu w kuchni nie jest bezpieczne, gdyż grozi samozapłonem. Dlatego też lepiej zalać 400 ml spirytusu 96% gorącą wodą do ilości 900 ml i od razu zalać ziele jasnoty. Alkohol do intraktu musi być gorący (około 70 stopni), nie musi być wrzący.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Całość należy odstawić na 7-14 dni, a następnie przefiltrować. Gotową nalewkę przechowujemy w butelce z ciemnego szkła i chronimy od światła.

W przypadku stresów i zdenerowowania zażywać 2 razy dziennie po 10-15 ml rozpuszczone w 100 ml wody z miodem. Ten intrakt zadziała również na ból głowy i migrenę na tle stresowym. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o właściwościach leczniczych roślin.

Jasnota purpurowa dobrze działa rozkurczająco na mięśnie szkieletowe i gładkie, czyli działa dobrze na migreny i bóle kręgosłupa. Na migrenę lub ból głowy można pić napar ze świeżych lub suszonych liści jasnoty. Napój ten nie jest przyjemny w smaku. Aby złagodzić nieprzyjemny posmak, można dodać ziela krwawnika, rumianku lub liści selera.

Jasnota purpurowa i różowa traktowane są często jako niechciane chwasty. Warto jednak znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie, szczególnie że są to roślinki atrakcyjne wizualnie i mają właściwości lecznicze, które możemy wykorzystać w domowej apteczce. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zastosowaniu ruszczyka kolczastego?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny