Jesień w ogrodzie - spis prac wykonywanych jesienią

Jesień jest porą roku mającą dwa, wyraźnie różne oblicza. Z jednej strony często jest ponura, deszczowa i zimna. Oczywiście pod koniec pojawiają się też nocne mrozy. Jednakże z drugiej strony potrafi być słoneczna, ciepła i kolorowa. W obu wersjach stawia przed ogrodnikami sporo wyzwań, którym muszą podołać. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z uprawą roślin powinny poznać spis najważniejszych prac. Dla doświadczonych hobbystów będzie to przydatna powtórka.

Jesienne sadzenie roślin

Kalendarzowa jesień, podobnie jak inne pory roku, jest oznaczona stałymi datami. Na półkuli północnej trwa od 23 września do 21 grudnia. Kiedy zatem zaczyna się astronomiczna? Tu pierwszą datą jest równonoc jesienna, zatem pierwszy dzień przypada na 22 lub 23 września. Wspomniany okres trwa zwykle do 22 grudnia, czyli momentu przesilenia zimowego. Co ważne, późną jesienią nadchodzi koniec sezonu wegetacyjnego. W związku z tym amatorscy i zawodowi ogrodniczy mają sporo prac do wykonania. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich. Początkiem naszego spisu jest siew, sadzenie oraz rozsadzanie roślin.  

Koniec września i październik to dobry czas na umieszczanie nowych roślin w ogrodzie. Chodzi tu o:

  • wysiew gatunków jednorocznych takich jak czarnuszki, chabry, maki, nagietki oraz gipsówki,
  • sadzenie i rozsadzanie części bylin i roślin dwuletnich jak malwy, naparstnice czy też bratki,
  • sadzenie roślin cebulowych, do których należą szafirki, cebulice, tulipany, lilie oraz krokusy,
  • sadzenie drzew i krzewów owocowych jak grusze, jabłonie, czereśnie, agrest, porzeczki.

To jeszcze nie koniec prac związanych z drzewkami i krzewami. Jesienią w ogrodzie można sadzić niektóre gatunki iglaste oraz liściaste zimozielone.

Istnieje grupa bylin i roślin cebulowych, które są wrażliwe na mróz. W związku z tym nie mogą zimować w gruncie. Należą do nich między innymi złocienie, dalie, begonie, mieczyki. Jeszcze przed przymrozkami trzeba je wykopać by nie obumarły. Z gleby należy wydobyć cebulki, kłącza czy bulwy, oczyścić i lekko przesuszyć. Następnie muszą trafić do przewiewnego, suchego i chłodnego pomieszczenia. Takiego, w którym utrzymuje się temperatura w przedziale 5-10°C. Oczywiście niektóre gatunki mogą potrzebować nieco innych warunków. Rozwinięcie informacji podanych do tej pory znajduje się na naszym portalu.

Niezbędne prace pielęgnacyjne

Kiedy zaczyna się kalendarzowa i astronomiczna jesień przychodzi czas na szereg zabiegów pielęgnacyjnych. Do najważniejszych należy rzecz jasna nawożenie. Do końca września trzeba zasilić trawnik mieszankami zawierającymi fosfor i potas. Pod drzewami i krzewami warto rozkładać dojrzały kompost. Można to robić aż do końca listopada. W żadnym wypadku nie należy stosować nawozów azotowych, bo te substancje podtrzymują wegetację. Jak zawsze podczas nawożenia istotne jest przestrzeganie pewnych zasad. Wybierane mieszanki dopasowuje się do potrzeb zasilanego gatunku. Ponadto ważne jest stosowanie odpowiednich dawek.

Choć bywa ciepło, nie można o jesieni napisać, że jest upalna. Mimo tego jednym z ważnych zabiegów jest podlewanie upraw. Szczególnie, gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz. Najbardziej narażone na utratę wody są iglaki i rośliny liściaste zimozielone. Przez ich liście wyparowuje wilgoć. Trzeba, więc je nawadniać, dzięki czemu zmagazynują wodę w tkankach. Podlewanie warto przeprowadzać aż do chwili, gdy gleba zamarznie. Co ciekawe, niektóre rośliny potrzeba nawadniać także zimą. Teraz czas na kolejną ważną kwestię. Trzeba, bowiem wiedzieć, że sporo nasadzeń może zimować w gruncie i trzeba je do tego przygotować.

Jesienne prace w ogrodzie obejmują zabezpieczenie roślin przed mrozem. Trzeba wiedzieć, że:

  • robi się to w listopadzie przed pierwszymi przymrozkami lub bezpośrednio po nich,
  • do okrycia bylin stosuje się przede wszystkim korę, liście(byle nie z orzecha) oraz obornik,
  • nasady traw wrażliwych na mróz można okrywać gałązkami świerkowymi lub sosnowymi,
  • pnącza i wrażliwe krzewy należy zabezpieczać trocinami, iglastymi gałązkami i korą,
  • wokół krzewów i pnączy warto stosować kopczyki z ziemi ogrodowej sięgające 30-40 cm.

Rośliny wykazujące wrażliwość na niskie temperatury okrywa się także włókniną.

Porządkujemy ogród przed zimą

Pierwszy dzień jesieni powinien stanowić zachętę do zabrania się za porządki w ogrodzie. Rzecz jasna nie trzeba wszystkiego robić w jeden dzień. Poza tym nie jest to możliwe. Na jakich zadaniach należy się skupić? Pierwszym jest regularne koszenie trawnika aż do nadejścia przymrozków. Kolejnym grabienie opadłych liści. Jeśli będą zalegać na murawie czy grządkach spowodują obumieranie roślin. Jeśli nie są chore nie trzeba ich wyrzucać, przynajmniej nie wszystkie. Warto usypać kilka kupek dla jeży, które będą w nich zimować. Po skończeniu grabienia można dokładnie wyczyścić i schować chwilowo niepotrzebne meble ogrodowe. 

Jeżeli w ogrodzie czy na działce znajduje się oczko wodne, jesień jest porą, kiedy trzeba je wyczyścić. Kolejne porządki dotyczą rabat kwiatowych i grządek warzywnych, kiedy już plony zostaną zebrane. W pierwszym przypadku konieczne jest usunięcie przekwitłych roślin jednorocznych. Po tym przychodzi czas na odchwaszczenie i spulchnienie gleby. Następnie należy ją nawieźć kompostem lub obornikiem. W zasadzie te same czynności wykonuje się na grządkach. Gdy dobiegną końca można przeprowadzić siew warzyw dojrzewających wiosną. Choć wymieniliśmy już wiele prac nadal nie jest to koniec naszego spisu.

Jesienią trzeba przeprowadzić przycinanie drzew i krzewów. Jest to cięcie pielęgnacyjne mające na celu zapobiec przyrostom podczas ewentualnych ociepleń. Jeśli się pojawią i zostaną zmrożone uschną i będą zagrażać całej roślinie. Do skracania cienkich pędów wystarczy sekator. Z grubszymi poradzi sobie piła mechaniczna. Natomiast ostatnie z ważnych zadań jest związane właśnie ze sprzętem. Końcem jesieni trzeba oczyścić i zakonserwować narzędzia. Zabezpieczone należy przechowywać w suchym miejscu. Wszystkie zagadnienia poruszone w powyższym artykule rozwijamy na naszej stronie.