Jesienne kwiaty - przegląd popularnych kwiatów ogrodowych rosnących jesienią

Jesień w ogrodzie jest bardzo kolorową porą roku. Głównie za sprawą przebarwiających się liści na drzewach. Nie są to jednak jedyne ciekawe akcenty. Warto zwrócić uwagę na kwiaty kwitnące do późnej jesieni. W tej grupie znajdują się okazy jednoroczne oraz byliny. Zdecydowanie warto poznać nazwy i charakterystykę tych roślin. Zachęcamy, zatem do zapoznania się z zestawieniem obejmującym najpopularniejsze jesienne kwiaty.

Kwiaty jesieni cieszące się uznaniem

Jesienne kwiaty składają się na dość dużą grupę roślin. Zalicza się do niej gatunki jednoroczne, byliny oraz okazy cebulowe. Wszystkie wspomniane rośliny można podzielić na dwie kategorie. W poczet pierwszej z nich wchodzą kwiaty ogrodowe rozpoczynające kwitnienie jesienią. Utrzymują ten stan nawet do nadejścia pierwszych przymrozków. Natomiast w drugiej grupie znajdują się gatunki, które kwitną nieprzerwanie od wielu miesięcy aż do jesieni. Wszystkie rośliny tworzące opisywaną rodzinę są piękną dekoracją ogrodu. Dlatego też po krótkim wstępie przechodzimy do podania konkretnych przykładów.

Na początek jesienne kwiaty jednoroczne. Ogromną popularnością cieszą się osiągające około 50 cm wysokości begonie stale kwitnące. Ich okres kwitnienia utrzymuje się od maja aż do pierwszych przymrozków. Akcentem dekoracyjnym tych roślin są zarówno liście jak i kwiaty. Te pierwsze są dość duże i błyszczące. Przybierają też różne barwy, brązowe, zielone a nawet czerwone. Tymczasem kwiaty są białe, różowe lub czerwone. Begonie to kwiaty kwitnące do późnej jesieni, które nie są wymagające w uprawie. Najważniejsze jest zapewnienie im półcienistego lub nasłonecznionego stanowiska. Istotna jest też lekko kwaśna, wilgotna gleba.

Jednoroczne, jesienne kwiaty to również lobelie przylądkowe. Mogą dorastać do około 25 cm wysokości. Lubią półcień lub słońce oraz piaszczysto-gliniaste ziemie. Powinny być przy tym próchniczne i przepuszczalne. Lobelia wytwarza najczęściej fioletowe kwiaty o niewielkim rozmiarze. Czasem przybierają też inne kolory takie jak biel, czerwień, purpura lub róż. Lobelie to zazwyczaj kwiaty doniczkowe, lecz poradzą sobie również w gruncie. Reprezentują okazy zakwitające w czerwcu i utrzymujące ten stan aż do późnej jesieni.

W tej kategorii znajdują się również kwiaty, których nazwy z pewnością są znajome dla wielu ogrodników. Takie jesienne rośliny to chociażby niecierpki. Te kwiaty ogrodowe, w zależności od odmiany, dorastają do 15-50 cm wysokości. Mają zazwyczaj stożkowaty pokrój i są obsypane licznymi i niewielkimi kwiatuszkami. Z wyglądu przypominają nieco różyczki. Najbardziej lubią stanowiska cieniste lub półcieniste. Bardzo ważne jest to, że utrzymują piękny wygląd przez cały okres wegetacyjny. Zatem każdy niecierpek kwitnie jesienią, co pasuje do tego zestawienia.

Co jeszcze kwitnie jesienią? – ciekawe byliny ogrodowe i kwiaty doniczkowe

Jesienne kwiaty ogrodowe to oczywiście również byliny. Szczególną popularnością cieszą się różne odmiany astrów. W rodzimych ogrodach najliczniej występują okazy krzaczaste, nowoangielskie lub astry nowobelgijskie. Są to kwiaty kwitnące do późnej jesieni, czyli do listopada. W ten piękny stan wchodzą w sierpniu. Ich wysokość waha się w granicach 20-200 cm, w zależności od odmiany. Astry często mają fioletowe kwiaty, ale też występują wersje białe lub różowe. Lubią nasłonecznione stanowiska z glebami żyznymi, lekkimi i przepuszczalnymi.

Kolejne na liście są dalie, to również kwiaty kwitnące do późnej jesieni. Jeśli ktoś nie kojarzy tej nazwy już spieszymy z krótkim opisem. Dalie to kwiaty ogrodowe, które mogą dorastać nawet do 150 cm wysokości. Odznaczają się wzniesionym pokrojem i ozdobnym, brązowo zielonym ulistnieniem. Najważniejsze są jednak ich kwiaty. Mogą być pojedyncze, pełne lub półpełne. Największe kwiatostany osiągają nawet 30 cm średnicy. Te jesienne rośliny mogą rosnąć nie tylko w gruncie. Sprawdzają się też, jako kwiaty doniczkowe. Ciekawostką jest fakt, że po przekwitnieniu wykopuje się bulwy dalii i przechowuje w suchym miejscu aż do wiosny.

Następna ciekawa bylina, która kwitnie jesienią to jeżówka purpurowa. Ten stan rozpoczyna w czerwcu i utrzymuje go do października. Jeżówki to kwiaty jesieni dorastające do 100 cm wysokości. Zbierają się w kępy a kwiaty mogą mieć kolor biały, czerwony lub purpurowy. Ten gatunek najbardziej lubi nasłonecznione stanowiska i wilgotną glebę. Podłoże powinno być też piaszczysto-gliniaste i średnio zasobne w składniki odżywcze. Opisywane jesienne rośliny nadają się zarówno do dużych jak i małych ogrodów. Pięknie wyglądają na rabatach i w przydomowych ogródkach. Co prawda nie wyrosną, jako kwiaty doniczkowe, ale za to sprawdzają się, jako materiał na bukiety.

Warto też wymienić nazwy noszone prze inne ciekawe kwiaty jesieni. Jednym z takich okazów jest kanna zwana też paciorecznikiem. Dorasta do około 200 cm wysokości, ma białe, czerwone i różowe kwiaty. Oczywiście kwitnie jesienią rozpoczynając ten proces w połowie lata. Na tej liście musi się też znaleźć mający fioletowe kwiaty zawilec japoński. Równie ciekawe kwiaty jesieni to nawłoć ogrodowa oraz rozchodnik okazały. Spis zamkniemy okazem również mającym fioletowe kwiaty, tak jak zawilec. Jest to tak zwany ziemowit jesienny. To w zasadzie wszystkie najpopularniejsze jesienne rośliny ogrodowe.