Jesienne opryski drzew owocowych – dlaczego warto je stosować?
Opryski drzew owocowych należą do najistotniejszych zabiegów, o których trzeba pamiętać w sadzie przed zimą. Dlaczego są tak ważne? Opryski lepiej przygotowują drzewa owocowe przed mroźną porą roku, a wówczas spada ryzyko, że zachorują w nadchodzącym sezonie. Podpowiadamy, jak wykonać jesienne opryski drzew owocowych i kiedy trzeba o nich pamiętać.
Jesienią, kiedy nadmiar wilgoci może doskwierać roślinom, są one znacznie bardziej narażone na rozwój chorób grzybowych. Te szczególnie upodobały sobie opadające z drzew liście – dlatego należy przeprowadzać opryski drzew owocowych, które powstrzymają rozwój chorób.
Jesienne opryski mają tę zaletę, że są mniej szkodliwe niż wiosenne, gdyż wykonuje się je na drzewach, z których zebrano już owoce. Także owady zapylające znacznie rzadziej pojawiają się w sadach o tej porze, więc nie wyrządzisz im żadnej krzywdy. Jeśli zadbasz o oprysk w sezonie jesiennym, będziesz mógł także ograniczyć oprysk wiosenny.
Jesienne opryski drzew owocowych – terminy i preparaty
Jesienią najlepiej zastosować oprysk drzew owocowych miedzianem – dobrze wykonać ten zabieg na początku listopada. Warto także pamiętać o oprysku jabłoni, który ma zapobiec rozprzestrzenianiu się parcha, choroby roślin objawiającej się plamami i naroślami na owocach i liściach drzew. W tym celu z kolei stosuje się opryski jabłoni mocznikiem – najlepsza pora na to wypada w połowie listopada.
Jesienne opryski drzew owocowych miedzianem
- Oprysk brzoskwini przeciwko kędzierzawości liści
Zarodniki grzyba, który wywołuje kędzierzawość liści brzoskwiniowych, zimują w łuskach pąków oraz korze pędów. Tylko jesienny oprysk brzoskwiń zapobiegnie rozwojowi tej choroby na wiosnę. Wykonuje się go, kiedy z brzoskwini opadną już wszystkie liście.
- Opryski przeciwko zasychaniu liści czereśni
To jedna z najczęstszych dolegliwości dotykających czereśnie. Liście brunatnieją, a następnie zwijają się i zasychają. Jesienny oprysk miedzianem powinien temu zapobiec.
Jesienne opryski drzew owocowych mocznikiem
- Jesienne opryski jabłoni i gruszy zapobiegające parchowi
Parch najczęściej atakuje liście i owoce jabłoni. Pojawia się w postaci okrągłych, ciemnych plam. Jedyne, co może zapobiec rozwojowi tej choroby, to oprysk po pierwszych przymrozkach, ale zanim jeszcze opadną wszystkie liście jabłoni. Taki oprysk powinien się składać z pięcioprocentowego roztworu mocznika, który powoduje rozkład liści oraz ich mineralizację, co wpływa na ograniczenie liczby zarodków grzyba. Należy nim opryskiwać wszystkie części drzewa, a także opadłe liście.
Tą samą metodą należy wykonywać oprysk wiśni, aby uchronić je przed drobną plamistością drzew pestkowych.
ZIEMOVIT radzi, jak dbać o swój ogród i sad w sezonie jesiennym, a także podpowiada, jakie środki stosować, by zadbać o prawidłowy rozwój roślin. Poznaj najlepsze porady dla ogrodników przed nadchodzącym sezonem zimowym.
artykuł zewnętrzny