Jesion w Polsce – popularne odmiany, wymagania, pielęgnacja, zastosowanie

Jesion to bardzo popularne drzewo w Polsce, spotykane w wielu parkach, lasach, a także w ogrodach. Największą popularnością cieszy się zwłaszcza jesion wyniosły, który – zgodnie z nazwą – dorasta do imponujących rozmiarów. Występuje pospolicie w całej Europie oraz w części Azji. Jakiego stanowiska wymaga jesion wyniosły? Najlepiej rośnie w miejscach jasnych i słonecznych, gdyż lubi światło. Dobrze odnajdzie się jednak także na stanowisku półcienistym. Najlepsze podłoże dla jesionów to wilgotna, żyzna i lekko wapienna gleba.

Drzewo jesion znajduje zastosowanie nie tylko w ogrodach, ale także często jest sadzony na poboczach dróg, gdyż jest charakteryzuje go wysoka odporność nawet na silne wiatry i zanieczyszczenia. Jesion to także drzewo sadzone dla pozyskania dobrej jakości drewna (zwłaszcza jesion amerykański, jesion mannowy czy jesion pensylwański). Robi się z niego podłogi, schody oraz wytwarza meble. Jest więc cennym gatunkiem w stolarstwie, w którym znajduje szerokie zastosowanie.

Fraxinus, bo tak z greki nazywany jest jesion, wydaje kwiaty zebrane w zwisające wiechy. Jego owoce to tak naprawdę nasionka, które w osłonce wirują w powietrzu podczas opadania. Liście jesionów są sporych rozmiarów, a każdy z nich składa się z od około dziewięciu do kilkunastu pojedynczych listków. Polecane odmiany jesionu wyniosłego to między innymi: ‘Pendula’, ‘Aarsee’, ‘Globosa’ czy ‘Crispa’.

Jesion i jego gatunki – uprawa i pielęgnacja

Jesion amerykański (Fraxinus americana) to gatunek pochodzący z rodziny oliwkowatych. Naturalnie występuje we wschodniej części Ameryki Północnej. W Polsce znajduje zastosowanie jego drewno, które jest wykorzystywane na deski tarasowe.

Jesion wyniosły to drzewo, którego uprawa i pielęgnacja nie należy do najtrudniejszych zadań. Dobrze, aby został posadzony w pobliżu zbiornika wodnego i miał dostęp do wilgotnego podłoża. Jeśli posadzimy go na suchym stanowisku, konieczne będzie regularne podlewanie.

Nawożenie jesionu przeprowadza się tylko wiosną, zanim drzewo zdąży wejść w okres kwitnienia. Stosuje się do tego celu nawóz wapienny lub kompost. W większości przypadków jednak zasilanie nie będzie konieczne, jeśli tylko dobierzemy dla drzewa odpowiednie stanowisko. Nie przeprowadza się przycinania jesionów, chyba że jego rozłożysta korona mogłaby stanowić zagrożenie.

Jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica) pochodzi z Ameryki Północnej i dorasta do około 15 m wysokości. Również często jest sadzony w parkach i przy drogach, a jego drewno znajduje zastosowanie w stolarce, choć właściwościami ustępuje pola drewnu amerykańskiemu.

Jesion mannowy (Fraxinus ornus) jest uprawiany w wielu krajach, również w Polsce, ale naturalnie występuje na terenie Europy Południowej i środkowej. Jego owoce, podobnie jak innych gatunków jesionów, to tak zwane skrzydlaki, czyli nasionka w osłonkach. Jego drewno wykorzystywane jest w stolarce i meblarstwie, natomiast jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach nie ma szczególnych wymagań w kwestii pielęgnacji, podobnie jak i jesion wyniosły. Więcej o gatunkach i odmianach jesionów dowiesz się z lektury artykułów zgromadzonych na tej stronie.