Ligularia przewalskii – opis gatunku

Języczki (Ligularia) wywodzą się z Chin i Japonii, należą do rodziny astrowatych. Rośliny mogą dorastać do 150 cm wysokości. Na grubej łodydze, rozgałęziającej się w górnych częściach, tworzone są powycinane lub sercowate ciemnozielone liście, o średnicy około 40 cm. Ozdobne kłosy i wiechy, pojawiają się latem i urzekają żółtopomarańczowym intensywnym wybarwieniem. Bylina szeroko się rozrasta, jednak nie tworzy odrostów. W jej otoczeniu nie rosną chwasty, więc pielęgnacja roślin nie sprawia większych problemów. Rozmnażamy języczki na wiosnę, przez podział lub wysiew nasion. W ogrodzie spotykana jest najczęściej języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) oraz języczka Przewalskiego (Ligularia przewalskii).

Ligularia przewalskii tworzy koszyczki kwiatowe, ujęte w wysokie strzeliste kłosy, o 70-cm długości. Złote promienie Przewalskiego pojawiają się w czerwcu i zdobią roślinę do września. Bylina ceniona jest także za ciemnozielone dłoniasto powycinane liście, które w październiku przybierają czerwoną barwę. Przekwitłe kwiaty dekorują rabaty do wiosny. Żółte kwiatostany ładnie kontrastują z roślinami o czerwonym zabarwieniu. Ciekawym tłem dla języczek mogą okazać się ozdobne krzewy, np. oliwnik baldaszkowaty (Elaeagnus umbellata). Efektowny krzew tworzy jesienią jadalne czerwone owoce. Oliwnik baldaszkowaty zdobi ogród do wiosny, podobnie jak języczka Przewalskiego. Rośliny tworzą wspólnie oryginalną zimową kompozycję.

Bylina, wymagająca nasadzenia na wilgotnych rabatach, pięknie prezentuje się w towarzystwie roślin, które mają podobne wymagania uprawowe. W sąsiedztwie żółtych kwiatów dobrze rośnie płomienna miłość, czyli firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica), tworząca ogniście czerwone kwiaty. Firletka kwitnie od czerwca do sierpnia. Równie atrakcyjną kompozycję tworzą języczki, w połączeniu z rodgersją kasztanowcolistną, pluskwicą groniastą, kokoryczką wielkokwiatową lub funkią białoobrzeżoną.

Złote promienie Przewalskiego – porady z forum ogrodniczego


Języczka Przewalskiego ma szczególne wymagania uprawowe. Bylinę sadzimy na stale wilgotnym i półcienistym stanowisku, o żyznym gliniastym podłożu. Dobrym miejscem do nasadzenia języczki są brzegi oczek wodnych. Powinniśmy unikać miejsc nasłonecznionych - ogrodnicy, wypowiadający się na ogrodniczym forum, zwracają uwagę, że, pomimo obfitego podlewania, bylina będzie więdła.

Bylina rozmnażana jest na wiosnę, poprzez podział lub wysiew nasion. W sklepach ogrodniczych dostępne są ukorzenione sadzonki, które wystarczy nasadzić na wybranym miejscu w ogrodzie. Bylina należy do roślin tolerancyjnych pod względem pH gleby, jednak preferuje podłoża wapienne. Po odchwaszczeniu stanowiska, sadzimy języczki w szerokim dołku, o głębokości około 45 cm. Dołek zasypujemy świeżą ziemią. Odległość między roślinami powinna wynosić od 50 cm do 70 cm. Sadzimy języczki pojedynczo lub w niewielkich grupach - na 1 m2 powinny przypadać 3 rośliny, mając na uwadze, że będą się szeroko rozrastać.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Kwiatostan języczki Przewalskiego o drobnych żółtych kwiatach, a także opis rośliny, pielęgnacja, stanowisko i uprawa w ogrodzie
Języczka Przewalskiego krok po kroku, czyli opis, pielęgnacja, wymagania i stanowisko dla rośliny

Decydując się na zakup ukorzenionej sadzonki, zwróćmy uwagę, by pochodziła ze sprawdzonego sklepu lub centrum ogrodniczego, co gwarantuje zakup zdrowej rośliny. Języczkę Przewalskiego wyróżnia atrakcyjna cena i prosta uprawa. Za sadzonkę, o wysokości 10 cm – 40 cm zapłacimy około 10 zł. Cena Języczki pomarańczowej to około 11 zł. Koszt 50 sztuk nasion Ligularia przewalskii wynosi około 2,70 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o popularnych bylinach ogrodowych.

Złocista języczka Przewalskiego – pielęgnacja byliny

Najlepszym stanowiskiem dla dobrego rozwoju byliny jest miejsce półcieniste i dostatecznie wilgotne. W dużym zacienieniu roślina będzie rosła, ale nie wytworzy tylu efektownych kwiatów.

Języczka Przewalskiego jest całkowicie mrozoodporna, jednak w rejonach o znacznych spadkach temperatury, warto okryć byliny na zimę.

Roślina nie wymaga odchwaszczania rabatki. Ligularia przewalskii nie dopuszcza do rozrostu chwastów w swoim otoczeniu, sama również się nie rozsiewa i nie wypiera innych roślin.

Bylinę zasilamy nawozami o przedłużonym działaniu, z udziałem fosforu potasu i azotu - w marcu i w maju.

W miesiącach letnich języczkę obficie podlewamy. Warto dostarczyć większej ilości wody w porze wieczornej, aby bylina zachowała dobrą kondycję przez cały dzień.

Dekoracyjna roślina narażona jest na atak ślimaków, żerujących nocą na liściach, w wilgotnym środowisku. Przy podlewaniu zwróćmy uwagę, by nie moczyć liści, co zwiększa zagrożenie pojawienia się szkodników.

Ochronę przed szkodnikami stanowią utrudnienia, w postaci igliwia świerkowego lub plew jęczmiennych, wyłożonych wokół roślin. W pobliżu rabaty można posadzić rośliny, których ślimaki nie tolerują: pieprzycę, gorczycę oraz tymianek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny