Jodła balsamiczna – odmiany


Jodła balsamiczna (Abies balsamea) przywędrowała do nas z Ameryki Północnej. Jednak bez problemu udomowiła się w naszych warunkach klimatycznych. W zależności od odmiany osiąga wysokość od 50 cm, aż do 5 metrów. Chociaż w bardzo dobrych warunkach, jest w stanie wyrosnąć na 20-metrowe drzewo. Jak już wcześniej wspomniano, igliwie wydziela charakterystyczny balsamiczny zapach. Na uwagę zasługują również szyszki, skupiające się po trzy w jednym miejscu.

Drzewo posiada odmiany, którymi warto bliżej się zainteresować. Do nich zaliczają się:

  • Jodła Nana – jest to jodła karłowa, ponieważ nie przekracza ona 60 cm wysokości. Wyróżnia się powolnym wzrostem. Odmiana ta jest bardzo podatna na wszelkie formowanie. Ostatecznie przybiera kulisty, mocno rozbudowany kształt. Jodła balsamiczna nana wyróżnia się ciemnymi igłami, które pod spodem są zaznaczone białymi paskami.
  • Jodła Piccolo – to również karłowa odmiana, która osiąga maksymalną wysokość do 1 metra. Jodła Piccolo wyróżnia się bardzo powolnym wzrostem, ponieważ w ciąg 10 lat rośnie do wysokości około 50 cm. Odmiana ta wyróżnia się krótkimi igłami o tępym zakończeniu. Ostatecznie przybiera półkulistą formę.
  • Jodła Larry’s Weeping – jest to średniej wysokości odmiana, która osiąga maksymalnie 3 metry. Rośnie dość powoli, ale nieco szybciej w porównaniu do poprzednich odmian. Jodła Larry’s Weeping wyróżnia się wysoką odpornością na niskie temperatury. Jako dojrzałe drzewo przybiera przewisający pokrój.
  • Jodła Kiwi – karłowa odmiana jodły balsamicznej, cechująca się bardzo wolnym przyrostem, wynoszącym do 5 cm rocznie. Swoim wyglądem przypomina jodłę koreańską. Jodła kiwi jest jednak ciemniejsza w swoim ubarwieniu. Jako dojrzałe drzewko, jodła przybiera kulisty kształt, a korona osiąga do 50 cm średnicy.

Abies balsamea – cena i wymagania uprawowe

Jodła musi mieć stworzone odpowiednie warunki, byśmy mogli cieszyć się jej prawidłowym wzrostem oraz zdrowym wyglądem. Abies balsamea identycznie jak pozostałe iglaki, najlepiej będzie czuć się na kwaśnym podłożu. Najlepiej sprawdzi się żyzna, gliniasta gleba. Jednocześnie należy zapewnić ciągłe nawodnienie drzewkom, ponieważ źle tolerują suszę. Drzewa najlepiej będą rosły w osłoniętych od wiatru stanowiskach, które będą miały zapewniony półcień. Raczej źle reagują na ciągłą ekspozycję na promienie słoneczne.

Jodła balsamiczna - odmiany, charakterystyka, wymagania, warunki uprawy, stanowisko, pielęgnacja w ogrodzie, ceny - porady
Jodła balsamiczna – odmiany, cena, wymagania, uprawa i pielęgnacja

W porównaniu do innych gatunków jodeł należy zapewnić jej dość ciepłe stanowisko, ponieważ bardzo źle znosi duże spadki temperatury. Dodatkowo może się okazać się, że w przydomowych ogrodach, które znajdują się przy silnym ruchu ulicznym lub w sąsiedztwie z dużą aglomeracją, jodła nie będzie rosła najlepiej. Drzewa te są wyjątkowo wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia miejskie. Jak widać, wymagania odnośnie uprawy jodły są dość spore. Dlatego należy najpierw sprawdzić, czy jesteśmy w stanie im sprostać, by niepotrzebnie nie marnować sadzonek.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny sadzonek jodły balsamicznej:

  • Jodła balsamiczna Nana – cena od 11,90 zł
  • Jodła balsamiczna Piccolo – cena od 54,99 zł
  • Jodła balsamiczna Kiwi – cena od 54,99 zł
  • Jodła balsamiczna Bear Swamp – cena od 28,00 zł
  • Jodła balsamiczna Hudsonia – cena od 28,00 zł

Jodła balsamiczna – pielęgnacja

Jeżeli stwierdzimy, że spełnimy wszelkie wymagania jodły balsamicznej, wtedy możemy pokusić się o jej obsadzenie w swoim ogrodzie. Należy jednak pamiętać, iż pod względem pielęgnacji również jest dość wymagającym drzewem. Jodła lubi przede wszystkim wilgotne podłoże, dlatego nie można zapomnieć o jej regularnym podlewaniu.

Dodatkowymi zabiegami pielęgnacyjnymi jej cięcie. Na szczęście w przypadku jodły balsamicznej, nie jest ono aż tak konieczne, ponieważ sam gatunek zalicza się do bardzo wolno rosnących. Jednak przy wyższych odmianach, przycinamy najniższe partie gałęzi. Jodła balsamiczna może być narażona na choroby oraz działanie różnych szkodników. Do nich zaliczają się mszyce i przędziorki. Dodatkowo jodła może zostać zaatakowana przez grzyba. Dlatego powinno się obserwować wszelkie zmiany występujące na drzewie i odpowiednio reagować wspomagając się dedykowanymi środkami chemicznymi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny