Wady i zalety naturalnej choinki

Prawdziwe drzewko z lasu jest klasyką choinki i przez wiele pokoleń nie miało żadnej alternatywy. W międzyczasie wiele się pod tym względem zmieniło i dostępne są w sklepach sztuczne choinki, które do złudzenia przypominają prawdziwe świerki i jodły. Niemniej jednak dla wielu osób to właśnie charakterystyczny aromat igieł prawdziwego drzewa współtworzy atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Ten zapach świąt zapamiętany z dzieciństwa każdemu kojarzy się jako bardzo przyjemny i harmonijny.

Prawdziwą choinkę trzeba każdego roku na nowo zdobywać. Można ją kupić na stoisku w magazynie ogrodniczym albo wybrać na plantacji choinkowej. Samodzielne oględziny i wybór najpiękniejszego drzewka o prostym pniu i odpowiednim pokroju to nie tylko gwarancja idealnej choinki, ale również długiej jej świeżości. Im krótszy czas upłynie od ścięcia drzewa do jego ustrojenia, tym dłużej będzie zachowana piękna zieleń igieł. Zakupiona w sklepie choinka mogła spędzić tam dużo czasu i na pewno prędko straci igły.

Duża zaleta i urok prawdziwego drzewka polega na tym, że w każde święta jest inne. Można decydować o tym, czy choinka będzie mała, czy duża; czy będzie świerkiem, czy jodłą, a może daglezją. Do wad można zaliczyć problem z transportem i aklimatyzacją. Przewożenie jodły albo świerka samochodem osobowym z całą pewnością spowoduje obecność wszędzie igieł, żywicy i małych owadów, i konieczność gruntownego czyszczenia pojazdu.

Podobnie wygląda sytuacja w domu. Każdego roku, zanim choinka zostanie ostatecznie ustawiona, na ścianach pojawiają się nowe rysy. Każde drzewko jest inaczej uformowane i trzeba je pracowicie dopasować do stojaka i umocować. Na dodatek, w przeciwieństwie do sztucznej, prawdziwa choinka musi być ustawicznie podlewana, aby zbyt szybko nie opadły z niej igły. W suchym powietrzu centralnego ogrzewania i bez wody z trudem dotrwałaby pewnie od wigilii do Sylwestra.

Jodła czy świerk? A może sosna?

Który gatunek choinki najpiękniej ozdobi Wasze świąteczne mieszkanie? Każdy rodzaj botaniczny drzewa iglastego ma swoje zalety i wady, jeśli chodzi o to szczególne zastosowanie. Soczysta zieleń, regularna korona, igły długo pozostające na drzewie – to podstawowe cechy dobrej choinki. Oto kilka propozycji:

Jodła kaukaska, jodła Nordmanna (Abies nordmanniana)

W ostatnich latach stała się bardzo popularna w roli choinki. Tworzy bardzo regularną koronę i wykazuje odpowiednią gęstość i ugałęzienie. Ciemnozielone igły są miękkie i nie kłują, dzięki czemu nawet małe dzieci mogą brać udział w strojeniu choinki. Roztaczają przyjemny zapach. Mocne gałązki utrzymują nawet stosunkowo ciężkie ozdoby. Szczególnie cenną cechą jodły kaukaskiej jest długa trwałość; zachowuje zielone igły nawet po kilku tygodniach pobytu w mieszkaniu. Tyle tylko, że potrzebuje więcej czasu do wzrostu, a to przekłada się na wyższą cenę w porównaniu na przykład ze świerkiem. Szeroka korona jodły kaukaskiej wymaga odpowiednio dużo miejsca w mieszkaniu. Ojczyzną tej jodły są góry Kaukazu – w Gruzji, Rosji, Turcji i Azerbejdżanie.

Świerk kłujący, świerk srebrny (Picea pungens)

Również popularny gatunek choinek, odznaczający się charakterystycznym stalowosinym połyskiem swoich kłujących igieł. Pochodzi z Ameryki Północnej, z Gór Skalistych. Ma regularny wzrost i mocne gałęzie, swobodnie utrzymujące choinkowe ozdoby. Ustawione piętrowo okółki gałęzi doskonale nadają się do zastosowania naturalnych świeczek. Mocny, srebrzysty kolor drzewka jest efektownym tłem dla jednokolorowych ozdób choinkowych. Świąteczny nastrój zostaje wzmocniony, kiedy lekki zapach świerka zmiesza się z zapachem świeżo upieczonych ciastek. Pewną wadą takiej choinki są kłujące igły oraz stosunkowo krótka ich trwałość na gałązkach. Sprawdź także ten artykuł na temat świerku srebrnego.

Jodła szlachetna (Abies procera)

Ten gatunek jodły pochodzi z gór Ameryki Północnej i odznacza się zwartym, często nieregularnym pokrojem. Grube, aromatyczne igły jodły szlachetnej mogą mieć barwę od zielonej do sinozielonej, są miękkie i dlatego nie kłują. Choinka z jodły szlachetnej jest wyjątkowo trwała, może stać przez cały styczeń i dłużej, zachowując swoją urodę. Miękkie igły pachną pięknie jodłowym lasem i są przyjemne do strojenia. Subtelny, z lekką nutą pomarańczy aromat jodły szlachetnej można wzmocnić, nakłuwając lekko igłą pęcherzyki żywiczne na pniu. Jako wadę można uznać nieco nieregularną budowę korony oraz małą jeszcze popularność, a więc i dostępność, tego gatunku choinek.

Świerk pospolity (Picea abies)

Bardzo popularny i korzystny cenowo wybór choinki. Posiada regularnie ułożone okółki, cienkie gałęzie i ciemnozielone, lekko kłujące igły. Świerk pospolity nie ma tak mocnych gałęzi jak świerk kłujący albo jodła Nordmanna i trudno jest zawieszać na nich cięższe ozdoby. Świerkowe igły szybko schną i opadają, dlatego taką choinkę należy kupować na krótko przed wigilią. Suche igły stanowią dodatkowo zagrożenie pożarowe. Trzeba stosować tylko świeczki elektryczne, a choince świerkowej zapewnić wodę w zbiorniku stojaka.

Sosna zwyczajna (Pinus sylvestris)

Za sosną w roli choinki przemawia interesujący pokrój drzewka i piękne igły. Sosna długo pozostaje w mieszkaniu świeża i roztacza przyjemny zapach lasu, idealnie pasujący do klimatu świąt. Stosunkowo mała popularność sosny wynika częściowo z tego, że trudno jest sosnową choinkę stroić.

Kot przy sztucznej choince
Jodła, świerk lub sztuczna choinka, czyli praktyczne porady, jakie drzewko bożonarodzeniowe warto wybrać

Sosna czarna (Pinus nigra)

Ten gatunek sosny ma mocne gałęzie, długie zielone igły i długą trwałość w mieszkaniu. Pewną wadą jest duża ilość żywicy.

Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii)

Miękkie i cienkie igły daglezji roztaczają przyjemny i intensywny zapach cytrusów. W porównaniu z innymi choinkami daglezja ma gałęzie delikatne i giętkie, dlatego nadają się do zawieszania tylko lekkich ozdób. Gatunek pochodzi z Ameryki północnej.

Jodła jednobarwna, jodła kalifornijska (Abies concolor)

Ma długie, miękkie, szarozielone lub niebieskawe igły. Wydziela charakterystyczny zapach cytrusów. W sprzedaży jest trudniej dostępna.

Jodła koreańska (Abies koreana)

Od niedawna spotykana w roli choinki. Igły ma jasnozielone do srebrzystozielonych, które wykazują długą trwałość w mieszkaniowych warunkach. Na niektórych gałązkach mogą być nawet szyszki niebieskozielonej barwy. Charakterystyczny jest mocny, przyjemny zapach cytrusów, roztaczany przez tę choinkę. Drzewko ma smukły, ale zwarty pokrój i raczej nie nadaje się do użycia świeczek woskowych. Ozdabianie choinki może utrudniać nieregularny często wzrost drzewka.

Wady i zalety sztucznej choinki

Sztuczna choinka posiada wiele zalet. Jedną z nich jest jednorazowy zakup na kilka lat. Korzyści finansowe nie jednak takie oczywiste, ponieważ powinno się wybrać sztuczną choinkę raczej z górnej półki cenowej, aby mieć wyrób wysokiej jakości. Nie każda sztuczna choinka wygląda identycznie jak prawdziwa.

Zakup sztucznej choinki oznacza też jednorazowy transport drzewka, a nie powtarzany każdego roku. Sztuczna choinka nie wymaga podlewania ani obsadzania w stojaku, nie gubi igieł i schnie w ciepłym mieszkaniu. Na dodatek może mieć igły w różnych kolorach, na przykład srebrzyste, niebieskie lub białe. Wadą jest brak naturalnego aromatu drzewa oraz konieczność jego przechowywania poza sezonem świątecznym.

Jeśli chodzi o wygląd, trudno jest dzisiaj ogólnie ocenić, że naturalne drzewko wygląda lepiej od sztucznego. Wysokiej jakości sztuczne jodły mogą do złudzenia przypominać naturalne. Poza tym producenci sztucznych choinek zwracają uwagę na to, aby gałęzie były bardzo regularne i idealnie ułożone na pniu. W przypadku prawdziwego drzewka krzywe gałęzie, luki w ulistnieniu albo skręcony pień są na porządku dziennym.

ikona podziel się Przekaż dalej