Jodła Frasera (Abies fraseri) - pochodzenie i charakterystyka rośliny

Jodła Frasera - Abies fraseri, to gatunek drzewa, które zalicza się do rodziny sosnowatych - Pinaceae. Jest to rodzina drzew i krzewów, do których zalicza się około 220-250 gatunków roślin, rozmieszczonych w 11 rodzajach. Rośliny z sosnowatych pojawiają się szczególnie w umiarkowanych i chłodnych obszarach na półkuli północnej, choć niektóre z nich pojawiają się także w tropikach. Warto wiedzieć, że sama jodła Frasera naturalnie występuje na południowo-wschodnich obszarach Ameryki Północnej, ale również na obszarach Karoliny Północnej, Wirginii i Tennessee. Jest ona bardzo rozpoznawalnym i szczególnym elementem dla narodowego parku Great Smoky Mountains.

Kiedy decydujemy się na uprawę roślin w swoim ogrodzie, bez różnicy, czy będzie to brzoza płacząca, surmia bignoniowa, czy też jodła Frasera, musimy dowiedzieć się, jakie cechy wyróżniają tę roślinę i jaki jest jej roczny przyrost. Znanie przyrostu i tego, jaką wielkość osiąga roślina, pomoże nam w doborze odpowiednio dużego stanowiska pod jej uprawę.

Przejdźmy jednak do tego, jak wygląda choinka, którą często nazywana jest jodła Frasera. Zacznijmy od tego, że drzewo to dorasta do około 20-25 m wysokości i ma wąski i stożkowaty pokrój. Na młodych drzewkach możemy zaobserwować ciemnobrązową korę, która w późniejszym wieku jest już różowoszara i pokrywa się naciekami żywicznymi.

To drzewo iglaste wytwarza również tępo zakończone igły, które dorastają do około 2 cm długości. Z wierzchu są one ciemnozielone, natomiast od spodu znajdują się na nich srebrzystoszare i szerokie paski. Igły wyrastają rzędami z obu stron pędu i są powyginane w różnych kierunkach. Pąki jodły zabarwiają się na czekoladowobrązowy kolor i pokryte są grubą warstwą żywicy. Warto wspomnieć także o sterczących szyszkach, które mają ciemnopurpurowy kolor i towarzyszą im długie, jasnobrązowe i odwinięte łuski wspierające. Sprawdź także ten artykuł o popularnych odmianach jodły w ogrodzie.

Abies fraseri - jakie wymagania ma choinka i jak przebiega jej uprawa


Bez względu na to, czy chcemy zająć się uprawą surmii bignoniowej, brzozy płaczącej czy właśnie jodły Fasera, w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z wymaganiami, jakie mają te rośliny. Jest to bardzo istotne, ponieważ ma to bardzo duży wpływ na to, jak rozwija się roślina.

Co więcej, musimy sobie zdać sprawę z tego, że niezastosowanie się do wymagań rośliny, zarówno tych, które dotyczą podłoża, jak i tych, które mówią o odpowiednim nasłonecznieniu, może spowodować pojawienie się chorób, wywołanymi właśnie nieodpowiednią glebą oraz stopniem nasłonecznienia.

Jeśli chodzi natomiast o roślinę, jaką jest jodła Frasera - Abies fraseri, powinniśmy wiedzieć, że najlepiej będzie ona radziła sobie na nasłonecznionym stanowisko. Co więcej, powinniśmy zadbać o to, by gleba pod jej uprawę była umiarkowanie wilgotna, gliniasta, a jej odczyn był lekko kwaśny.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Jodła Frasera - gdzie prowadzona jest jej sprzedaż i jakie zastosowanie ma roślina

Jodła Frasera - Abies fraseri, tak jak i inne rośliny, dostępna jest w sprzedaży. Z powodzeniem możemy zdecydować się zarówno na sprzedaż internetową, jak i stacjonarną, lecz musimy wiedzieć, że w przypadku zakupu sadzonek przez internet, nie możemy skontrolować osobiście ich jakości. Oczywiście sprzedaż internetowa daje nam możliwość zakupu bez wychodzenia z domu, co jest ważne dla osób zapracowanych lub takich, które nie mają czasu, a także nie mają jak dostać się do sklepu stacjonarnego i przewieźć roślinę do domu. Co więcej, w internecie znajdziemy wiele ofert sprzedaży, co daje nam dużą możliwość selekcji i wyboru. Pamiętajmy jednak o tym, by kupować rośliny tylko u sprawdzonych producentów, cieszących się dobrą opinią.

Drzewo jodła frasera, Abies fraseri i zbliżenie na gałąź, a także uprawa
Jakie wymagania ma drzewo jodła frasera, Abies fraseri, czyli opis i uprawa

Natomiast w przypadku zakupów stacjonarnych, mamy pełną kontrolę nad tym, co kupujemy i jest to bardzo ważne. Właśnie moment zakupu, jest idealnym momentem na to, by dokładnie sprawdzić roślinę pod kątem występowania chorób, ale również szkodników. Warto również sprawdzić, o ile jest to oczywiście możliwe, w jakiej kondycji jest bryła korzeniowa rośliny. Jeśli zauważymy, że korzenie są wysuszone, zniszczone bądź nadgniłe, nie powinniśmy kupować tej rośliny.

Roślina, jaką jest jodła Frasera, to piękne drzewo, które doskonale nadaje się do sadzenia w parkach i ogrodach przydomowych. Musimy jednak pamiętać o tym, że w naszym kraju jest to dość podatny gatunek na choroby, dlatego konieczne jest obserwowanie rośliny właśnie pod tym kątem. Natomiast musimy również wiedzieć, że właśnie ten gatunek bardzo dobrze radzi sobie z mrozami, przez co zyskał tak duże zainteresowanie.

Ten gatunek jodły nadaje się nawet do średnio dużych ogrodów, ponieważ jego pokrój pozwala na zasadzenie drzewa. Dobrze też wiedzieć, że jodła Frasera - Abies fraseri, może być sadzona zarówno pojedynczo jako soliter, jak i w luźnych, bądź bardziej zwięzłych grupach, w których również wygląda interesująco, natomiast nie oddaje to aż tak pokroju drzewa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny