Jodła kanadyjska – cena, sadzonki, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Jodła kanadyjska, zwana również choiną kanadyjską, jest ciekawym drzewem iglastym, które przywędrowało do nas z terenów Ameryki Północnej. Dlatego uprawa jodły kanadyjskiej doskonale odnalazła się również w naszych warunkach. Chociaż drzewo ma spore wymagania uprawowe, to jednak warto zainteresować się tym gatunkiem w swoim ogrodzie.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o jodłach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jodła kanadyjska – charakterystyka
Jodła kanadyjska (Tsuga canadensis) zalicza się do drzew iglastych o wzniesionym pokroju. Drzewo dorasta do nawet 15 metrów wysokości. Jest wyjątkowo rozłożysta, ponieważ średnica w najniższych partiach, sięga nawet do 8 metrów szerokości. Choina kanadyjska jest drzewem wyróżniającym się stosunkowo wolnym przyrostem. Rocznie możemy spodziewać się, że sadzonki będą przyrastać o około 20 cm. Drzewo posiada cienkie i wiotkie pędy, które pod swoim ciężarem zaczynają uginać się ku dołowi. Gałązki obsypane są drobnym, zimnozielonym igliwiem, spośród którego wyrastają dobre szyszki o długości do 2,5 cm.
Środowiskiem naturalnym dla jodły kanadyjskiej są tereny Ameryki Północnej. Jednak po sprowadzeniu jej do Europy Środkowo-Wschodniej bardzo szybko przystosowała się do tutejszych warunków klimatycznych. Świetnie sprawdza się zarówno obsadzona samotnie, jak i również w niewielkich grupkach liczących do 5 sadzonek. Spotykana jest nie tylko w przydomowych ogrodach oraz ogródkach działkowych, ale również w miejskich parkach.
Jodła kanadyjska dostępna jest w co najmniej kilku popularnych odmianach, do których zalicza się:
- Jodła kanadyjska Fantana – jest to drzewo karłowe, które może być obsadzane nie tylko w towarzystwie innych odmian sosnowatych, ale również na skalniakach.
- Choina kanadyjska Bradley - jest to drzewko wyróżniające się wysokimi walorami estetycznymi, które posiada igliwie o niebieskozielonym zabarwieniu. Na tę odmianę mogą zdecydować się osoby, które oczekują nieco szybszego wzrostu.
- Jodła kanadyjska Jeddeloh – jest to jedna z najniższych odmian jodły kanadyjskiej. Osiąga do ok. 50 cm wysokości. Przez to jednak świetnie sprawdzi się na skarpach i skalniakach. Sadzonki są zatem przeznaczone dla cierpliwych osób, ponieważ wyróżniają się bardzo powolnym przyrostem.
- Choina kanadyjska Pendula - dość popularna odmiana, która przybiera pokrój płaczący. Nadaje się zarówno do gruntu, jak i również uprawy pojemnikowej.
Choinka kanadyjska – sadzonki i przykładowe ceny
Uprawa choiny kanadyjskiej możliwa jest z nasion lub sadzonek. Nasiona powinny być wysiane do doniczki, która następnie znajdzie się w szklarni lub innym osłoniętym miejscu. Niestety wymagania młodych siewek są bardzo duże i wymagają od ogrodnika sporego doświadczenia. Ponieważ muszą być cieniowane, nawożone, a także w odpowiednim czasie przesadzane. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na sadzonki, dla których musimy przygotować stosowne stanowisko.
Większe drzewo jest bardziej przystosowane do warunków ogrodowych niż młoda siewka. Można nawet stwierdzić, że choina kanadyjska radzi sobie w mniej sprzyjających warunkach, niż inne gatunki jodeł. Najlepiej jednak przystosuje się do ocienionego stanowiska. Wybierając podłoże pod sadzonki, powinno być ono żyzne, umiarkowanie wilgotne o kwaśnym odczynie. Jodła kanadyjska doskonale komponuje się z innymi gatunkami drzew iglastych. Jednocześnie można obsadzać je w sąsiedztwie oczek wodnych. Pod samym drzewem nie należy zasadzać innych roślin, ze względu na bardzo płytki system korzeniowy.
Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny na sadzonki i nasiona choiny kanadyjskiej:
- Tsuga canadensis, sadzonki 100-150 cm wysokości – cena od 280 zł
- Choina kanadyjska, mała sadzonka – cena od 15,00 zł
- Tsuga canadensis, sadzonki 40-50 cm wysokości – cena od 15,40 zł
- Tsuga canadensis, nasiona 10 g – cena od 32,70 zł
- Choina kanadyjska, nasiona 100 g – cena od 260,00 zł
- Jodła kanadyjska, nasiona 1 kg - cena od 2341,00 zł
Jodła kanadyjska – uprawa
Uprawa choiny kanadyjskiej, nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Jeżeli spełnimy już wszelkie wymagania, to czeka nas jedynie sporadyczne przycinanie sadzonek. Jednak cięcie należy traktować jako estetyczne, ponieważ prowadzi do formowania drzewka. Choina kanadyjska może być uprawiana w formie żywopłotu, przez co przycinamy ją przede wszystkim na wysokości. Jeżeli zależy nam na utworzeniu szpaleru z drzewek jodły kanadyjskiej, to sadzonki obsadzamy w odstępach co pół metra względem siebie.
Nie ma problemu z tym, by nasza uprawa rozrastała się poprzez samodzielne rozmnażanie sadzonek. W tym celu pozyskujemy nasiona, które wysiewamy dopiero w okresie wiosennym. Uprawa młodych siewek, oczywiście powinna znajdować się w ciepłym stanowisku, jednak nie powinny one być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Lepiej jest je zasadzić w cieniu dojrzałych drzew. Młode sadzonki mają zdecydowanie większe wymagania, dlatego nie zawsze udaje się je samodzielnie wyhodować. Licząc na szybkie efekty, lepiej jest zdecydować się na zakup większych drzewek.