Jodła pokojowa - cechy charakterystyczne

Jodła pokojowa jest to roślina, która należy do rodziny araukariowatych - Araucariaceae, znanej jeszcze pod nazwą igławowatych. Do rodziny tej należą rośliny nagonasienne i spokrewnione z roślinami zastrzalinowatymi - Podocarpaceae. W rodzinie znajdują się 3 rodzaje: agatis, araukaria oraz wolemia, które dzielą się na 42 gatunki. Rodzina araukariowatych rozprzestrzeniona jest na południowej półkuli po obu stronach Oceanu Spokojnego.

Jodła pokojowa znana jest również pod innymi nazwami, a mianowicie jako araukaria domowa i igława, czasem również nazywana jest małpim drzewem. Jej nazwa pochodzi od indiańskiego plemienia Araukanów, którzy umiejscowili się na terenach Chile i Argentyny. Araukarie domowe pochodzą z Australii, choć występują również w Ameryce Południowej.

Ta pokojowa roślina w naturalnych warunkach może dorastać nawet do 60 m wysokości, natomiast w doniczce jej wysokość jest zdecydowanie niższa. Jodła pokojowa jest zimozielonym i iglastym drzewem, którego średnica pnia może dochodzić nawet do 2 m. Charakteryzuje się ona bardzo wolnym wzrostem, gałęziami wzniesionymi ku górze, rozmieszczonymi w nieregularnych okółkach oraz długowiecznością. A może zainteresuje cię także ten artykuł o trujących roślinach doniczkowych w domu?

Warto wiedzieć, że starsze araukarie mają bardziej zwisające i dłuższe gałęzie, które wielu osobom przypominają zwisające ogonki małp, skąd pochodzi nazwa małpie drzewo. Igły drzewa porastają wszystkie gałęzie. Są one kłujące, bardzo ozdobne, a z daleka przypominają one łuski ryb. Kuliste szyszki tego gatunku są dużych rozmiarów.

Araukaria domowa - jak przebiega jej uprawa i pielęgnacja w doniczce

Aby ta pokojowa roślina prawidłowo rosła w naszym domu, istotne jest zapewnienie jej odpowiednich wymagań dotyczących stanowiska, uprawy oraz pielęgnacji. Warto wiedzieć, że jest ona wrażliwa na mróz, ale i zbyt ciepłe i suche powietrze. Przez mocno nagrzane i suche powietrze w pomieszczeniu, w którym prowadzona jest hodowla, igława może zgubić swoje ozdobne igły.

Przez dużą wrażliwość roślina polecana jest dla bardziej zaawansowanych ogrodników, którzy wiedzą, jak zajmować się roślinami i dostarczać im odpowiednich dla rozwoju warunków. Uprawa araukarii domowej w ogrodzie jest bardzo trudna, lecz istnieje możliwość hodowli w domu, gdzie powinna mieć zapewnione nasłonecznione i jasne miejsce, ale nie może ona stać przy grzejniku. W okresie wiosennym i letnim można wystawić ją na słoneczne stanowisko na balkonie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Bardzo ważnym elementem jest odpowiednia pielęgnacja, a przede wszystkim regularne podlewanie i zraszanie igieł bezwapienną, przegotowaną wodą. Podczas sadzenia pamiętajmy także o wykonaniu drenażu z kamyków lub żwiru w donicy, w której ma być posadzona jodła pokojowa. Jeśli nasze drzewo ozdobne będzie się rozwijało prawidłowo, wtedy po 2 latach można przesadzić je do o rozmiar większej donicy. Wtedy również do gleby dosypujemy podłoże przeznaczone dla różaneczników i dodajemy wieloskładnikowy nawóz dla roślin iglastych.

Na jakie choroby powinniśmy uważać w trakcie hodowli tych pięknych roślin

Jeśli decydujemy się na uprawę jodły pokojowej, powinniśmy wiedzieć, że jest ona bardzo trudna. Z tego powodu musimy zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie sprostać wszystkim wymaganiom dotyczącym uprawy i pielęgnacji, a także czy w naszym domu znajduje się odpowiednie stanowisko. Jest to bardzo istotne, ponieważ rośliny nie są aż tak tanie. Ich cena za około 25 cm sadzonki wynosi 60 zł, a za sadzonkę o wysokości 80 cm, możemy zapłacić nawet około 600 zł.

Znając wszystkie wymagania roślin, powinniśmy ich przestrzegać. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu możemy uniknąć wielu chorób, które w większości spowodowane są złą uprawą i pielęgnacją, a nawet źle dobranym pod uprawę stanowiskiem. Zobaczmy zatem, co niepokojącego może przytrafić się naszym drzewom. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kalii doniczkowej?

Pierwszym z objawów złej hodowli i pielęgnacji może być żółknięcie igieł liści, które spowodowane jest gniciem korzeni. Dzieje się tak, gdy roślina jest zbyt mocno zalewana, a woda zalega w jej donicy. Z kolei brązowe plamy są objawem choroby grzybowej, nazywanej antraknozą. Skutkiem tej choroby grzybowej jest umieranie i opadanie igieł. W tym przypadku musimy koniecznie usunąć porażone chorobą gałązki, a dla pewności możemy użyć jeszcze specjalnych środków chemicznych.

Jodła pokojowa to bardzo atrakcyjne drzewo ozdobne, które sprawdza się do obsadzeń donic. Jej uprawa w ogrodzie wielokrotnie skutkuje niepowodzeniem, dlatego lepiej zdecydować się na hodowlę w domu. Araukaria domowa doda w naszych pomieszczeniach idealny element zieleni, który stanie się niesamowitą ozdobą.

ikona podziel się Przekaż dalej