Jodła syberyjska – charakterystyka

Jodła syberyjska (Abies sibirica) jest drzewem zaliczającym się do rodziny sosnowatych, które dorasta nawet do 30 metrów wysokości. Najpopularniejsza w swoim środowisku naturalnym jest na terenach Rosji, sięgając swoim terytorium, aż po Kamczatkę. Dlatego ten gatunek doskonale radzi sobie w surowym klimacie. Abies sibirica wyróżnia się pokaźnymii igłami osiągającymi do 3,5 cm długości. Są one charakterystyczne pod względem zielonego ubarwienia oraz połysku. Po spodniej stronie igieł znajdziemy wąskie paski.

Okres kwitnienia jodły syberyjskiej przypada na przełom maja i czerwca. Ostatecznie drzewa wydają dość duże, bo ok. 8-centymetrowe szyszki w cylindrycznym kształcie. Oglądając zdjęcia sadzonek, możemy zauważyć, że są one często przykryte żywicą. We wrześniu wszystkie z nich opadają. Na pewno wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy Abies nobilis, czyli pomiędzy jodłą szlachetną a jodłą syberyjską. Wyróżniają się one przede wszystkim ubarwieniem igliwia. Abies nobilis posiada igły o zabarwieniu zimnozielonym, wpadającym w odcień niebieskiego. Świetnie pokazują to zdjęcia. To właśnie Abies nobilis jest popularną choinką w naszych domach, dekorowaną w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Jak już wcześniej wspomniano, jodła syberyjska posiada wiele cennych właściwości. Dowodem na to jest olejek z jodły syberyjskiej, który jako pierwszy był pozyskiwany przez Rosjan. Olejek z jodły syberyjskiej jest popularny nie tylko wśród ludzi, ale również wspomagają się nim w naturalny sposób dzikie zwierzęta. Zarówno tygrysy syberyjskie, jak i również niedźwiedzie, szukają pomocy właśnie w pędach jodły syberyjskiej. Rosjanie, podpatrując zachowanie dziko żyjących zwierząt, postanowili samodzielnie pozyskiwać olejek z jodły syberyjskiej. Działa on rozluźniająco, odprężająco, a także przeciwzapalnie. Dodatkowo regularne korzystanie z właściwości olejku, wpływa na wzmocnienie układu odpornościowego.

Abies sibirica – wymagania uprawowe i ceny sadzonek


Uprawę jodły syberyjskiej możemy zacząć już od wysiewu jej nasion. Wcześniej jednak wymagana jest stratyfikacja nasion, która przypada na okres zimowy. Wysiew następuje na początku wiosny do donic rozsadowych. Należy pamiętać o przygotowaniu odpowiedniego podłoże. Gleba powinna być lekko kwaśna, mocno użyźniona, a także dobrze nawodniona. Uprawa Abies sibirica od nasion wymaga nieco cierpliwości. Ponieważ kiełki możemy zobaczyć nawet dopiero po kilku miesiącach.

Jeżeli chcemy posadzić sadzonkę do ogrodu, należy wybrać słoneczne bądź półcieniste stanowisko. Dobrze jest, by było ono osłonięte. Ale w porównaniu do innych gatunków jodeł, jodła syberyjska jest wyjątkowo odporna na niskie temperatury. Niestety hodując drzewko z nasion, należy liczyć się również ze sporym niepowodzeniem. Ponieważ nie wszystkie nasiona wydają kiełki.

Jodła syberyjska nie jest aż tak bardzo popularna jak pozostałe gatunki jodły. Dlatego należy liczyć się z tym, że nasiona oraz sadzonki są bardzo trudno dostępne. Jednak oczywiście możliwe do zakupienia. Dodatkowo w Rogowie jest szkółka doświadczalna, która od ponad połowy wieku ma obsadzony areał drzewkami jodły syberyjskiej. Niestety zauważalne dość mocno jest to, iż uprawa na terenie Europy Zachodniej jest dużo słabsza w porównaniu do Europy Wschodniej, gdzie mamy do czynienia z surowym klimatem. Gatunek, chociaż wolno rosnący, na pewno jest wart uwagi i dokonania amatorskiego eksperymentu we własnym ogrodzie.

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny sadzonek i nasion jodły syberyjskiej oraz pokrewnych odmian:

  • Jodła syberyjska, 10 nasion – cena od 3,99 zł
  • Jodła syberyjska, 10 nasion, allegro – cena od 4,99 zł
  • Jodła syberyjska, sadzonka – cena od 29,99 zł
  • Abies nobilis, nasiona – cena od 2,49 zł

Polecane nawozy do iglaków - sprawdź je!

Jodła syberyjska – pielęgnacja

Jodła syberyjska nie ma większych wymagań, jeżeli chodzi o jej pielęgnację oraz przycinanie. Dorosłe drzewa mogą być z powodzeniem pozostawione same sobie przez wiele lat. Jedynie możemy podjąć się przycinania dolnych gałęzi lub wierzchołka, jeżeli stwierdzimy, że drzewo osiągnęło zbyt duże rozmiary. Większy problem może być z młodymi sadzonkami, które są mniej odporne szczególnie na wiosenne przymrozki, jak i również różnego rodzaju choroby. Wtedy powinniśmy zareagować przy pomocy odpowiednich preparatów.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Przeglądając zdjęcia jodły syberyjskiej, możemy natrafić na niesamowite okazy. Jednak wyhodowanie tak wysokiej jodły na pewno wymaga cierpliwości. Ponieważ są to gatunki wolno rosnące. Jednak z drugiej strony, mamy do czynienia z długożyjącymi gatunkami. Zdjęcia pokazują, że jest to jeden z bardziej charakterystycznych gatunków jodły, która w Polskich ogrodach nadal jest bardzo rzadko spotykana.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny