Jodła szlachetna – charakterystyka i odmiany

Jodła szlachetna (Abies procera) przywędrowała do nas z Ameryki Północnej. Dlatego w Polsce świetnie odnalazła się w dość zmiennych i surowych warunkach klimatycznych. Uprawiana w parkach lub przydomowych ogródkach, osiąga do 50 metrów wysokości. Nawet takie rozmiary, a także jej strzelisty i stożkowy pokrój jest nadal imponujący. Określana jest również jako jodła niebieska, ze względu na srebrzystoniebieskie ubarwienie igliwia. Wbrew pozorom, tak wysokie i majestatyczne drzewo, posiada dość krótkie i miękkie igły, których długość nie przekracza 3,5 cm. Na uwagę zasługują cylindryczne, pokaźne szyszki o długości do 25 cm.

Decydując się na jodłę szlachetną, mamy do czynienia z różnymi odmianami, do których zalicza się m.in.:

  • Jodła niebieska „Glauca” – jest to najpopularniejsza odmiana, która cechuje się niebieskim zabarwieniem igliwia. Jodła Glauca wyróżnia się nieregularnym pokrojem. Drzewo osiąga od 5 do 10 metrów wysokości. Zaletą jodły Glauca są dość duże szyszki, które osiągają nawet do 25 cm długości.
  • Abies procera „Blaue Hexe” – są to odmiany karłowe, które wyróżniają się nieregularnym, kulistym pokrojem. Jej cechą charakterystyczną są igły o zabarwieniu srebrzystoniebieskim. Ze względu na swoją pienną formę, świetnie sprawdza się na skalniakach oraz w pobliżu oczek wodnych.
  • Abies procera „Bizarro” – pochodzące z Niemiec odmiany są stosunkowo młode. Wyróżniają się płaskokulistym pokrojem i niewielkimi rozmiarami. W dojrzałym stadium osiąga maksymalnie 3 metry wysokości. Jej uprawa wymaga sporej cierpliwości ze względu na niewielkie roczne przyrosty.
  • Jodła niebieska „Obrighoven” – jest to karłowa odmiana jodły szlachetnej. Wyróżnia się poduszkowym pokrojem. Jest chętnie uprawiana ze względu na niebieskawe zabarwienie igliwia.
Szlachetna jodła z szyszką, a także sadzenie, pielęgnacja oraz uprawa jodły i jej zastosowanie w ogrodzie
Jodła szlachetna – cena, popularne odmiany, uprawa i pielęgnacja

Uprawa jodły szlachetnej


Tak jak w przypadku innych gatunków jodeł, jodła niebieska najlepiej czuje się na przepuszczalnym podłożu o kwaśny odczynie. Najlepiej sprawdzą się gliniaste gleby, które mogą zawierać w sobie niewielkie domieszki iłu. Jeżeli chodzi o stanowisko, to koniecznie powinniśmy stworzyć jej w pełni nasłonecznione miejsce, chociaż też poradzi sobie w półcieniu. Na pewno stanowisko powinno być osłonięte od wiatru, ponieważ jodła szlachetna źle znosi gwałtowne zmiany temperatury.

Abies nobilis dobrze czuje się w miejscach, w których stworzymy odpowiedni mikroklimat wyróżniający się dość wysoką wilgotnością powietrza. Dlatego warto sadzonki umiejscowić w pobliżu oczek wodnych. W innym przypadku możemy przy podlewaniu drzewka, zraszać całą sadzonkę wodą. Przeglądając zdjęcia z jodłą szlachetną, na pewno znajdziemy wiele inspiracji na towarzystwo dla drzewa, a także znalezienie mu odpowiedniego stanowiska.

Polecane nawozy do iglaków - sprawdź je!

Jodła szlachetna – pielęgnacja

Uprawa Abies nobilis nie jest zbyt skomplikowana. Drzewo nie wymaga specjalnego przycinania, a także przygotowywania przed sezonem zimowym. Należy jednak uważać, ponieważ ten gatunek jest dość wrażliwy na szkodniki, a przede wszystkim na mszyce oraz przędziorki. Jodła niebieska może być także zaatakowana przez choroby grzybowe. Uprawa jodły szlachetnej może się odbywać z nasion zebranych na przełomie sierpnia i września lub ze szczepionych sadzonek.

W zależności od odmiany Abies nobilis możemy obsadzać nie tylko w pobliżu oczek wodnych, ale również na skalniakach lub w towarzystwie pozostałych iglaków. Szukając pomysłu, możemy przeglądać różne zdjęcia z pomysłami na urządzenie ogrodu. Czasami takie zdjęcia są w stanie nam podpowiedzieć, z jakimi innymi gatunkami drzew lub krzewów jodła szlachetna może być uprawiana. Tym bardziej że niektóre odmiany sprawdzą się również w uprawie pojemnikowej na tarasach oraz balkonach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny