Judaszowiec - odmiany, uprawa i pielęgnacja pięknego wiosennego drzewa

Judaszowiec to jeden z najpiękniejszych drzew i krzewów ozdobnych, które można uprawiać w Polsce. Te drzewa kwitnące każdego zauroczą swoimi przepięknymi kwiatami, które utrzymują się przez dłuższy czas. To wiosenne drzewo, na którym kwiaty pojawiają się nie tylko na pędach, ale także na konarach, a nawet na pniu. Z tego względu kwitnący krzew judaszowiec to naprawdę niezapomniany widok.

Judaszowiec – kilka słów o gatunku

Judaszowiec to drzewa kwitnące, wyróżniające się niezwykłym kolorem i rozłożeniem kwiatów. Obecnie cała ta grupa ma dziewięć gatunków, z których aż pięć nadaje się do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Wygląda jak spory krzew lub niewielkie drzewo – jest to zależne od sposobu prowadzenia i konkretnego gatunku. Ma najczęściej parasolowaty pokrój, dzięki czemu wspaniale prezentuje się w ogrodzie.

Judaszowiec kwitnie dopiero w maju, warto jednak poczekać na pojawienie się kwiatów, ponieważ ich widok jest naprawdę wyjątkowy. Pojawiają się bardzo licznie, w pękach po kilka sztuk. Oblepiają dosłownie całą roślinę, przez co judaszowiec wygląda wręcz nierealnie, jak z bajki. Kwiaty mają jasno- lub ciemno-różowy kolor, są bardzo drobne i pojawiają się w tym samym momencie do intensywnie wybarwione na zielono liście. Kwitnienie utrzymuje się nawet do trzech tygodni.

W uprawie judaszowiec nie jest szczególnie skomplikowany, dlatego coraz częściej można go spotkać w polskich ogrodach. Jego sadzonki można znaleźć niemal w każdym sklepie ogrodniczym, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Rośliny dobrze sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych i są dość odporne na mróz, chociaż stopień odporności jest zależny od gatunku. Cercis canadensis, czyli judaszowiec kanadyjski na przykład jest w zupełności wytrzymały na mróz, jednak jego pąki mogą przemarzać wczesną wiosną. Jeśli szukasz inspiracji, przeczytaj artykuł: Najlepsze krzewy ozdobne do twojego ogrodu.

Cercis canadensis, czyli judaszowiec kanadyjski i inne najpopularniejsze gatunki

Najbardziej popularnym gatunkiem jest judaszowiec kanadyjski, czyli Cercis canadensis. Jest to podstawowy gatunek, który pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce, w naszym klimacie to niezbyt wysokie drzewo, które charakteryzuje się powolnym wzrostem. Wobec tego cercis canadensis nadaje się nawet do niewielkich ogrodów i małych działek. Nie stanowi także zbyt dużej konkurencji dla innych roślin, dlatego właśnie te drzewa liściaste świetnie się sprawdzają w każdym ogrodzie.

Judaszowiec kanadyjski (cercis canadensis) po kilkudziesięciu latach osiąga około 6-8 metrów wysokości, a cała średnica i rozłożenie wszystkich gałęzi wynosi około 6 metrów. Drzewo ma bardzo nieregularny pokrój, tworzy dość duży pień i liczne, grube konary, które rozchodzą się na boki. Na silnie nasłonecznionych stanowiskach pędy rozkładają się prawie prostopadle do pnia, dzięki czemu judaszowiec kanadyjski wygląda zupełnie niewiarygodnie. Judaszowiec kanadyjski jest miododajny, jego drobne kwiaty przyciągają do ogrodu ogromne ilości drobnych owadów, głównie pszczół. W przeciwieństwie do pozostałych gatunków, judaszowiec kanadyjski najpierw wytwarza kwiaty, a później liście.

Kolejnym bardzo znanym gatunkiem jest nie tylko judaszowiec kanadyjski, ale także judaszowiec chiński (cercis chinensis). Jest to krzew najczęściej wykorzystywany jako soliter. Pojawia się w ogrodzie samodzielnie, chociaż nie jest szczególnie konkurencyjny, jednak zajmuje dużo miejsca i może rzucać cień. Judaszowiec chiński to wolno rosnący krzew lub drzewo, które stosunkowo krótko utrzymuje sercowate liście. Małe rośliny mogą być niezbyt odporne na mróz, jeżeli jednak uda ci się ochronić tę roślinę przez kilka pierwszych lat, później będzie się wspaniale prezentował. Liście mają aż 15 cm długości, dzięki czemu roślina jest atrakcyjna przez cały rok, chociaż oczywiście najpiękniej wygląda w czasie kwitnienia. Judaszowiec chiński cały pokrywa się kwiatami, łącznie z pniem i starymi gałęziami i konarami. W Polsce judaszowiec chiński jest na tyle popularny, że hodowcy pracują nad jego odmianami. Obecnie powstają coraz bardziej odporne na chłód i coraz wcześniej wytwarzające przepiękne kwiaty. Najbardziej popularny judaszowiec chiński – ‘Avondale’ kwitnie już dwa lata po posadzeniu sadzonki. Jeśli szukasz więcej inspiracji, przeczytaj także artykuł: Które drzewa owocowe i ozdobne wybrać do ogrodu?

Judaszowiec południowy i judaszowiec płaczący

Judaszowiec południowy (cercis siliquastrum, znany także pod nazwą judaszowiec wschodni) i judaszowiec płaczący w ogrodach to dwa nieco mniej znane w Polsce gatunki tego wyjątkowego krzewu. Uprawa, jeśli chodzi o te krzewy liściaste, jest o wiele bardziej wymagająca, ponieważ oba są bardziej wrażliwe na mróz, niż przedstawiony wcześniej i bardzo powszechny judaszowiec chiński. Jednak są tak piękne, że warto zastanowić się nad ich hodowaniem, zwłaszcza w cieplejszych częściach kraju.

Judaszowiec południowy najczęściej przyjmuje postać krzewu o zaokrąglonym pokroju. Kwiaty są nieco bardziej fioletowe niż pozostałych gatunków, mogą być także nieco większe, mają motylkowaty kształt. Bardzo szczelnie pokrywają całą powierzchnię kory, także na pniu. Hodowcom udało się wytworzyć odmianę ‘Alba’, która ma przepiękne, białe kwiaty. To jedna z niewielu odmian o innym kolorze niż różowy, więc ten judaszowiec wschodni cieszy się największym powodzeniem. Odpowiednio uprawiany, judaszowiec wschodni, po wielu latach może osiągnąć rozmiar niewielkiego drzewa, do 5 metrów wysokości, najczęściej jest jednak niewysokim krzewem. Jednak jego atrakcyjność sprawia, że nie można oderwać od niego wzroku. Ze względu na mniejszy pokrój, można sadzić go z różnymi innymi roślinami w większych grupach. Judaszowiec wschodni potrzebuje szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza przed nadejściem mrozów warto go bacznie obserwować. Jednak najwięcej uwagi należy mu dać wczesną wiosną, gdy zacznie się wegetacja. To wtedy największe szkody może wyrządzić mu mróz, a okres kwitnienia mógłby przynieść rozczarowanie.

Kolejnym mniej popularnym gatunkiem jest judaszowiec płaczący. W zasadzie nie jest to odrębny gatunek – to podgrupa judaszowca kanadyjskiego Cercis canadensins, ale niestety stosunkowo mało znana. Niestety, ponieważ to zdecydowanie jeden z najbardziej atrakcyjnych judaszowców. Na tle innych roślin, omawiany krzew judaszowiec wygląda jak miniaturowe drzewko. Na dodatek jego pędy się przewieszają do ziemi, dzięki czemu w okresie kwitnienia wygląda jak różowa wierzba płacząca. Jego oblepione ciemnoróżowymi kwiatami pędy sięgają aż do ziemi, odsłaniając kwiaty wyrastające na pniu. Judaszowiec płaczący ładnie wygląda także po przekwitnięciu – wtedy jego sercowate liście także się zwieszają, co daje naprawdę niezwykły efekt. Niektóre odmiany mają ciemnobrązowe lub bordowe liście, co jeszcze bardziej ozdabia ogród.

Sadzonki i stanowisko dla judaszowca

Judaszowiec to dość wymagająca roślina pod względem stanowiska. Bardziej wrażliwe na zimno gatunki, jak judaszowiec południowy, czy judaszowiec chiński szczególnie trzeba chronić, sadząc je w miejscu dobrze osłoniętym przed zimnem i nieprzyjemnym wiatrem. Z tego względu judaszowiec południowy należy sadzić w pobliżu ściany budynku, żeby był dobrze osłonięty. Drzewko przede wszystkim musi mieć zacisznie, jednak warto wiedzieć, że zwłaszcza judaszowiec kanadyjski i judaszowiec chiński potrzebują także dość silnego nasłonecznienia. To roślina, która lubi ciepło, a w półcieniu lub cieniu nie rozwija się zbyt szybko. Na takim stanowisku może być także bardziej narażony na choroby różnego typu.

Kolejnym ważnym aspektem wyboru stanowiska dla judaszowca jest fakt, że roślina ta potrzebuje suchego podłoża. Nie lubi, jeśli gleba nie przepuszcza wody – z tego względu pobliże budynku będzie najlepszym miejscem, bo tam jest najczęściej dość sucho. Dodatkowo warto sprawdzić, czy w pobliżu drzewka nie znajduje się rynna, z której woda może ciągle zbytecznie nawadniać roślinę. Judaszowiec południowy powinien znajdować się także w takim miejscu, by łatwo było osłonić go przed zimnem. Warto także zwrócić uwagę na to, że rośliny nie mogą być przesadzane, więc miejsce dla nich powinno się wybrać z rozwagą.

Judaszowca można uprawiać na dwa sposoby – z nasion albo za pomocą sadzonek. Ten pierwszy sposób jest dość czasochłonny i pracochłonny, bardzo długo trwa zanim będziesz mógł wysadzić niewielką rozsadę do ogrodu. Znacznie lepiej jest zakupić sadzonkę w sklepie ogrodniczym – ich cena może być bardzo różna i bardzo się wahać, od kilkunastu złotych do ponad 100 zł za duże drzewko najbardziej fantazyjnych odmian. Judaszowiec wschodni może być nieco droższy niż inne gatunki.

Uprawa i pielęgnacja judaszowca

Po posadzeniu judaszowiec nie wymaga zbyt wiele uwagi. W zasadzie należy go tylko delikatnie nawadniać w czasie większych upałów i w okresie suszy. Poza tym nie trzeba się nim zajmować. Judaszowiec nie potrzebuje nawet nawożenia – średnio żyzne podłoże jest dla niego najbardziej odpowiednie, więc nawóz wieloskładnikowy stosuje się tylko, jeśli gleba jest bardzo wyjałowiona.

Ta wyjątkowa roślina nie potrzebuje także przycinania. Judaszowiec rozrasta się bardzo malowniczo, jest po prostu przepiękny, dlatego nie warto go kształtować, chyba, że naprawdę chcesz mieć wyjątkowe drzewko. Nie potrzebuje przycinania by się odmłodzić i zwiększyć kwitnienie. Dopiero po wielu latach musisz usunąć stare pędy, cięcie interwencyjne wykonuje się rzadko, kiedy zauważysz, że twoja roślina kwitnie dużo rzadziej niż wcześniej.

Jedynym momentem, kiedy bardzo uważnie należy się przyglądać judaszowcowi, jest okres tuż przed nadejściem zimy i niewiele po niej. W tym czasie judaszowiec południowy zwłaszcza potrzebuje opieki. Jeżeli rośnie przy ścianie, warto dokładnie osłonić całe drzewo, na przykład za pomocą agrowłókniny. Dotyczy to zwłaszcza małych sadzonek i średnich roślin. Dorosłe, ogromne drzewo może być trudno osłonić, ale ono już będzie bardziej odporne na zimno. Je jednak należy także zabezpieczyć przed zimnem, na przykład rozkładając ocieplacze wokół korzeni i pnia – takie działanie powinno wystarczyć, by roślina nie przemarzła. To ważne, by o to zadbać – judaszowiec nie znosi zimna i bardzo powoli się regeneruje. Jeżeli jego korzenie zmarzną, odrośnięcie rośliny może być niemożliwe.

Chociaż bywa nieco kłopotliwy, judaszowiec jest bardzo popularny. Wynika to z tego, że jest naprawdę bardzo atrakcyjny. Zaproszenie go do ogrodu to gwarancja, że na przełomie kwietnia i maja działka zmieni się w bajkową krainę. Więcej porad dotyczących wielu różnych krzewów ozdobnych zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.