Judaszowiec chiński - uprawa i pielęgnacja

Judaszowiec chiński jest gatunkiem rzadziej występującym w Polsce. Częściej uprawiany jest judaszowiec pospolity - Cercis siliquastrum – będący gatunkiem typowym. Judaszowiec chiński jest drzewem o opadających na zimę liściach. Różowofioletowe drobne i pachnące kwiaty, ujęte w pęczki, wyrastają wprost z gałęzi i pnia, zdobiąc otoczenie od kwietnia do maja. Dekoracją są także duże 15-cm liście, które zmieniają jesienią zabarwienie z zielonego na żółty. Nasiona umieszczone są w strąkach, które utrzymują się do wiosny, dostarczając pożywienia ptakom. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie klonu palmowego?

Wszystkie gatunki judaszowca to drzewa liściaste, wrażliwe na zimowe spadki temperatury, dlatego troska o wybór odpowiedniego stanowiska dla sadzonki Cercis chinensis stanowi sprawę kluczową. Roślina wymaga nasadzenia na słonecznym i ciepłym miejscu, osłoniętym przed zimnymi podmuchami. Preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, o pH obojętnym i lekko zasadowym. Judaszowiec chiński, tak jak i judaszowiec pospolity, nie lubi przesadzania. Cena sadzonki o wysokości około 120 cm wynosi 55 zł/szt.

Sadzonki na stałe miejsce sadzimy od października do końca lutego. Dół pod drzewko kopiemy na głębokość doniczki, w której roślina rosła do tej pory. Na dno dołu wykładamy nawóz organiczny, warstwę gleby i mocujemy palik, do którego przywiązujemy sadzonkę. Ziemię wokół judaszowca dobrze dociskamy i obficie podlewamy. Wokół drzewka rozkładamy ściółkę – np. korę, liście, suchą trawę, itp. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o judaszowcach.

Młody judaszowiec chiński wymaga regularnego i obfitego podlewania. Zabiegi pielęgnacyjne związane są z formowaniem rośliny. Po zakończeniu kwitnienia można przyciąć cieńsze gałązki, kierujące się do wewnątrz i skrócić pędy zewnętrzne, nadając całości kulisty pokrój. Chociaż ten gatunek judaszowca należy do najbardziej odpornego na zimowe temperatury, na czas zimy należy młode drzewko osłonić przed mrozem, stosując słomiane chochoły, owijając pień płótnem i zabezpieczając tekturą. Taką ochronę likwidujemy dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Judaszowiec chiński kwitnie po pięciu latach uprawy. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach ozdobnych.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Liczne drzewa liściaste, również gatunek Cercis chinensis, nadają się do hodowli w formie drzewka bonsai. Judaszowiec chiński odznacza się szybkim wzrostem i podatnością na formowanie. Zanim nabędziemy nasiona rośliny, warto zwrócić uwagę, czy pochodzą z pewnego źródła. Warunkiem bezproblemowej uprawy są nasiona świeże i przechowywane w odpowiednich warunkach. Wysiewamy je wczesną wiosną. Za nasiona zapłacimy od 1 zł do 5 zł/ 10-15 nasion. Jeśli szukasz więcej pomysłów, sprawdź także zebrane w tym miejscu inspiracje na drzewka ozdobne.

Niektóre odmiany judaszowca chińskiego są bardziej atrakcyjne. Jedną z nich jest właśnie Avondale, odmiana, która nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.
Judaszowiec chiński - sadzonki, uprawa, pielęgnacja, ceny, porady

Judaszowiec chiński – odmiana ‘Avondale’


‘Avondale’ jest odmianą pochodzącą z Chin. Drzewko może dorosnąć do 4 m wysokości i około 2 m szerokości. Roślina kwitnie już w trzecim roku życia. Przyjemnie pachnące motylkowate kwiaty, o intensywnie różowej barwie, wyrastają z gałęzi i pnia przed pojawieniem się liści. Jest to zjawisko kauliflorii. Obsypane drobnymi kwiatami drzewko urzeka urodą przez trzy tygodnie maja. Ozdobą judaszowca odmiany ‘Avondale’ są również sercowate duże i błyszczące zielone liście, przebarwiające się jesienią na słoneczny żółty kolor. Nasiona, umieszczone w długich strąkach, w specyficzny sposób szeleszczą na wietrze. Strąki mogą utrzymać się na drzewach do wiosny.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Uprawa wymaga wysadzenia sadzonki na słoneczne stanowisko, dobrze osłonięte przed wiatrem. Drzewko nie lubi przesadzania. Najlepszym podłożem jest piaszczysta przepuszczalna gleba, o pH obojętnym i lekko zasadowym. Młode rośliny okrywa się przed mrozem słomianymi chochołami, tekturą, styropianem lub włókniną. Zaletą odmiany jest odporność na suszę. Roślina nie jest podatna na choroby i nie atakują jej szkodniki. Jako drzewo miododajne dostarcza nektaru pszczołom. Nasiona chętnie zjadane są przez ptaki.

Kwiaty judaszowców nadają się do zastosowania w kuchni. Wyróżnia je słodkawo - kwaskowy smak, nadający sałatkom egzotycznego posmaku. Kwiaty stosowane są także do ozdabiania potraw. Cena sadzonki w wysokości 50 cm to około 45- 65 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny