Judaszowiec kanadyjski w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja


Drzewo judaszowca rośnie wolno, osiągając w polskich warunkach klimatycznych około 8 m wysokości. Wyróżniają je parasolowaty pokrój i rozłożone szeroko na boki gałęzie. Szara kora drzewa łuszczy się. Zanim pojawią się liście, bezpośrednio z pnia i gałęzi wyrastają na przełomie kwietnia i maja niewielkie, 1,5-cm różowofioletowe kwiaty. Ich obfitość sprawia, że drzewo tonie w różowej poświacie, w sposób spektakularny zdobiąc ogród.

Judaszowiec płaczący jest rośliną miododajna, wabiącą owady pachnącymi i barwnymi kwiatami. Również sercowate liście, ładnie przebarwiające się jesienią na żółty kolor, dekorują drzewko, zanim opadną na zimę. Judaszowiec kanadyjski może być prowadzony jako wielopniowy krzew lub na pniu. Jest wrażliwy na mróz, więc jego uprawa w ogrodzie udaje się w cieplejszych południowo-zachodnich rejonach kraju. Sadzonki sadzimy w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatrów, na podłożu umiarkowanie wilgotnym, żyznym, o lekko zasadowym lub obojętnym pH. Roślina nie toleruje ciężkiej i mokrej ziemi, niezawierającej dostatecznej ilości składników odżywczych. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o judaszowcach.

Judaszowiec płaczący to najpiękniejszy krzew, który można uprawiać w ogrodzie. Sadzenie i uprawa nie są wymagające, pielęgnacja nie sprawia problemów.
Judaszowiec płaczący - sadzenie, uprawa, pielęgnacja, cena

Pielęgnacja rośliny nie jest kłopotliwa. Sadzonki chronimy przed mrozem, osłaniając je słomianymi chochołami, ściółkując korą, trocinami i suchymi liśćmi. Pnie młodego drzewka osłaniamy przed niskimi temperaturami, np. stosując agrowłókninę, falistą tekturę oraz słomiane chochoły. Najgroźniejsze bywają przymrozki, występujące na wiosnę, w czasie których mogą zostać uszkodzone pąki kwiatowe. Judaszowiec kanadyjski nie wymaga przycinania. Usuwamy jedynie uszkodzone gałązki. Cena sadzonki 30-cm wynosi około 25 zł. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie klonu palmowego?

Judaszowiec płaczący – ciekawe odmiany i ich cena

Judaszowiec kanadyjski ‘Ruby Falls’ należy do odmiany karłowej. Dorasta do 2,5 m wysokości. Na przewisających gałązkach i na pniu pojawiają się w maju intensywnie różowe drobne kwiaty, ujęte w pęczki. Ozdobne sercowate liście wybarwiają się na ciemnoczerwony kolor. Z czasem zielenieją. Uprawa ‘Ruby Falls’ sprawdza się na glebach przepuszczalnych, suchych, o zasadowym odczynie pH. Drzewko jest odporne na niskie temperatury. Wyeksponowane w ogrodzie, będzie stanowiło jego wspaniałą i niecodzienną ozdobę. Cena sadzonki o wysokości około 150 wynosi około 330 zł. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź takżeartykuł o judaszowcu kanadyjskim w ogrodzie.

Judaszowiec płaczący ‘Forest Pansy’ to niewielkie dekoracyjne drzewo lub krzew. Dorasta do wysokości około 5 m. Ozdobą rośliny są zarówno drobne różowe kwiatki, wyrastające na pniu i gałęziach (zjawisko kauliflorii) jak i 15-cm sercowate liście, pięknie wybarwione na purpurowo. Jesienią odmiana urzeka żółto-pomarańczowym zabarwieniem liści. Za roślinę o wysokości około 140 cm zapłacimy 165 zł. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach ozdobnych.

Judaszowiec kanadyjski ‘Pink Pom Poms’ jest unikatową odmianą o wzniesionym pokroju, dorastającą do 6 m wysokości. Zanim pojawią się liście, na gałęziach i na pniu wyrastają duże różowe kwiaty, przypominające miniaturowe różyczki, co nadaje drzewu oryginalnego i zjawiskowego wyglądu. Roślina nie zawiązuje owoców. Zaletą ‘Pink Pom Poms’ jest odporność na niskie temperatury. Cena za sadzonkę o wysokości 100 cm wynosi około 260 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny