Judaszowiec południowy - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, kwitnienie, przycinanie
Drzewo, wywodzące się z zachodnich i wschodnich obszarów śródziemnomorskich, dorasta w warunkach naturalnych do 15 m wysokości. Zasiedla gorące tereny, preferując kamieniste podłoże i wapienne gleby. W czasie kwitnienia, na przełomie kwietnia i maja, urzeka obfitością różowofioletowych kwiatów, pokrywających gałęzie, grube konary, a nawet pień. Według legendy to właśnie na tym drzewie popełnił samobójstwo Judasz, a białe kwiaty drzewa zapłoniły się wówczas ze wstydu. Drzewo Judasza jest wspaniałą ozdobną rośliną w Polsce, dlatego warto poznać wymagania uprawowe judaszowca, jeśli zapragniemy, by trafił do naszego ogrodu.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o judaszowcach.
Cercis siliquastrum – uprawa i wymagania
Judaszowiec południowy, judaszowiec wschodni - Cercis siliquastrum – jest liściastym drzewem z rodziny bobowatych, o liściach opadających na zimę. W polskich warunkach klimatycznych dorasta do około 5-6 m wysokości, a uprawa udaje się najlepiej w cieplejszych rejonach kraju, na terenach południowo-zachodnich. Nie toleruje przesadzania, więc wybór docelowego miejsca w ogrodzie wymaga szczególnego namysłu.
Gatunki judaszowca rozmnażane są z nasion, w warunkach szklarniowych. Judaszowiec wschodni i judaszowiec kanadyjski wytwarzają nasiona, które przez 3 miesiące przygotowuje się do wysiewu, w czasie tzw. stratyfikacji. W lutym umieszcza się je w ciepłym inspekcie, w temperaturze około 21 stopni Celsjusza, sprzyjającej kiełkowaniu. Po wytworzeniu się korzeni sadzonki pikujemy i sadzimy w doniczkach, w których będą wzrastać przez około 2 lata. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie klonu palmowego?
Jak uprawiać judaszowiec? Drzewo Judasza wymaga ciepłego, słonecznego i osłoniętego stanowiska. Cercis siliquastrum jest światłolubny, dlatego sadzonki sadzi się pojedynczo, w suchej i przepuszczalnej ziemi. Odpowiednim podłożem jest piaszczysta gleba, o lekko zasadowym lub obojętnym pH. Młode drzewko należy zasadzić w dole, o średnicy około 80 cm, na taką głębokość, w jakiej rosło w doniczce. Po ubiciu gleby, roślinę obficie podlewamy. Judaszowiec południowy nadaje się także do uprawy w donicy, w której dorasta do około 1,5 m wysokości. Jeśli szukasz więcej pomysłów, sprawdź także zebrane w tym miejscu inspiracje na drzewka ozdobne.
Judaszowiec – pielęgnacja
W polskich ogrodach można spotkać judaszowiec kanadyjski i judaszowiec południowy. Drzewo Judasza możemy hodować w formie niewielkiego drzewka lub wielopniowego krzewu. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, wytwarzając pęczki różowofioletowych lub czerwonofioletowych motylkowych kwiatów, o długości około 2 cm. Kwiaty pokrywają gęsto gałęzie, a nawet pień drzewa, co określane jest terminem kauliflorii. Sercowate, 10-cm niebiesko-zielone liście pojawiają się, kiedy dobiega końca kwitnienie. Jesienią ładnie przebarwiają się na żółto. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł o judaszowcu kanadyjskim w ogrodzie.
Judaszowce nie lubią cięcia. Przycinamy drzewa wtedy, gdy chcemy prowadzić je w formie drzewa lub krzewu. Wiosną i latem rośliny nawozimy. Gatunki Cercis cechuje duża odporność na suszę, więc troskliwego podlewania wymagają jedynie młode drzewa oraz judaszowce w donicach, kiedy podłoże staje się przesuszone. Na zimę drzewa w ogrodzie osłaniamy przed mrozem, zdejmując ochronę w kwietniu. Donice należy przenieść do pomieszczenia, o temperaturze około +10 stopni Celsjusza.
Judaszowiec południowy zachwyca urodą wówczas, kiedy kwitnie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że piękne kwiaty są jadalne i mogą wzbogacić smak sałatek, o słodko-kwaśną nutę. Nierozwinięte pączki nadają się do marynowania. Delikatne pachnące kwiaty służą również do ozdoby wykwintnych potraw. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach ozdobnych.