Judaszowiec południowy – uprawa z nasion

Cercis siliquastrum to przepiękne drzewka lub krzewy liściaste, zachwycające obfitością różowofioletowych kwiatów, pojawiających się w maju. Pachnące baldachogrona wyrastają wprost z gałęzi i pnia. Jest to zjawisko kauliflorii, częste w strefach tropikalnych. Dekoracyjne są także sercowate duże liście, przebarwiające się jesienią na złocisty kolor. Nasiona mieszczą się w brązowych strąkach, o długości 10 cm. Mogą utrzymać się do wiosny. Poruszane podmuchami wiatru suche strąki wydają charakterystyczny poszum. Nasiona chętnie zjadane są przez ptaki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach ozdobnych.

Można samodzielnie rozmnożyć drzewo judaszowca. Uprawa z nasion nie przysparza większych problemów. Samodzielnie zbieramy nasiona jesienią i przygotowujemy do wysiewu, poddając je stratyfikacji. W lutym wysiewamy nasiona w ciepłym inspekcie, w szklarni lub pod folią, w temperaturze około 21 stopni Celsjusza. Gdy siewki ukorzenią się, pikujemy je i sadzimy pojedynczo w doniczkach. Po dwóch latach możemy przenieść rośliny na stałe miejsce w ogrodzie. Drzewko zakwitnie po pięciu latach. Jeśli kupujemy nasiona, pamiętajmy o skorzystaniu z pewnego źródła, co jest gwarancją otrzymania świeżych nasion, prawidłowo przechowywanych. Jeśli szukasz więcej pomysłów, sprawdź także zebrane w tym miejscu inspiracje na drzewka ozdobne.

Judaszowiec wschodni sadzimy na stanowisku zacisznym, osłoniętym przed zimnymi podmuchami. Drzewa i krzewy liściaste judaszowca nie lubią przesadzania, więc szczególnego namysłu wymaga wybór siedliska. Rośliny dobrze rosną w suchej i przepuszczalnej glebie, o pH neutralnym lub lekko zasadowym. Młode sadzonki umieszczamy w dole, na głębokości takiej samej, w jakiej rosły w doniczce. Na dno wbijamy palik, do którego przywiązujemy drzewko. Ziemię wokół dociskamy i roślinę obficie podlewamy.

Judaszowiec wschodni to nie jest roślina łatwa w uprawie. Pielęgnacja może być wymagająca, zwłaszcza zimowanie powoduje problemy.
Judaszowiec wschodni - sadzenie, uprawa z nasion, pielęgnacja, zimowanie

Judaszowiec wschodni – pielęgnacja

Drzewo Judasza można prowadzić w formie piennej lub w postaci krzewu. Jeśli planujemy hodowlę drzewka, przez pierwsze lata po nasadzeniu przeprowadzamy cięcie pędów. Judaszowiec na pniu wymaga przycinania pędów wyrastających w dolnych partiach pnia oraz umiejętnego skrócenia pędów, formujących koronę drzewa. Mniej pracochłonne jest uzyskanie postaci krzewiastej. Wystarczy skrócić wszystkie pędy młodej rośliny, by ładnie się rozkrzewiła i uzyskała mocne przyrosty. Rośliny, które uprawiamy w donicach, wymagają cięcia pędów co kilka lat. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł o judaszowcu kanadyjskim w ogrodzie.

Pielęgnacja judaszowca polega na regularnym podlewaniu rośliny w pierwszych latach po zasadzeniu. Szczególnej uwagi wymaga roślina hodowana w donicach, ze względu na wysychanie podłoża. Na czas zimy donice z drzewkiem przenieść należy do pomieszczenia o temperaturze około 10 stopni Celsjusza, jasnego i zabezpieczonego przed przeciągami. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie klonu palmowego?

Judaszowiec wschodni w ogrodzie należy jesienią osłonić przed mrozem. Korzenie zabezpieczamy warstwą ściółki, na którą składają się suche liście, kora i sucha trawa. Młode rośliny są bardzo wrażliwe na spadek temperatury, więc musimy je otulić słomianymi chochołami, styropianem, włókniną lub tekturą. Z biegiem czasu, gdy drzewa stają się większe i bardziej odporne ma mróz, wystarczy ochronić pień, osłaniając go, np. płótnem oraz jutą. Ochronę możemy zlikwidować, gdy ustanie zagrożenie wiosennymi przymrozkami.

ikona podziel się Przekaż dalej