Judaszowiec południowy – uprawa z nasion

Cercis siliquastrum to przepiękne drzewka lub krzewy liściaste, zachwycające obfitością różowofioletowych kwiatów, pojawiających się w maju. Pachnące baldachogrona wyrastają wprost z gałęzi i pnia. Jest to zjawisko kauliflorii, częste w strefach tropikalnych. Dekoracyjne są także sercowate duże liście, przebarwiające się jesienią na złocisty kolor. Nasiona mieszczą się w brązowych strąkach, o długości 10 cm. Mogą utrzymać się do wiosny. Poruszane podmuchami wiatru suche strąki wydają charakterystyczny poszum. Nasiona chętnie zjadane są przez ptaki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewkach ozdobnych.

Można samodzielnie rozmnożyć drzewo judaszowca. Uprawa z nasion nie przysparza większych problemów. Samodzielnie zbieramy nasiona jesienią i przygotowujemy do wysiewu, poddając je stratyfikacji. W lutym wysiewamy nasiona w ciepłym inspekcie, w szklarni lub pod folią, w temperaturze około 21 stopni Celsjusza. Gdy siewki ukorzenią się, pikujemy je i sadzimy pojedynczo w doniczkach. Po dwóch latach możemy przenieść rośliny na stałe miejsce w ogrodzie. Drzewko zakwitnie po pięciu latach. Jeśli kupujemy nasiona, pamiętajmy o skorzystaniu z pewnego źródła, co jest gwarancją otrzymania świeżych nasion, prawidłowo przechowywanych. Jeśli szukasz więcej pomysłów, sprawdź także zebrane w tym miejscu inspiracje na drzewka ozdobne.

Judaszowiec wschodni sadzimy na stanowisku zacisznym, osłoniętym przed zimnymi podmuchami. Drzewa i krzewy liściaste judaszowca nie lubią przesadzania, więc szczególnego namysłu wymaga wybór siedliska. Rośliny dobrze rosną w suchej i przepuszczalnej glebie, o pH neutralnym lub lekko zasadowym. Młode sadzonki umieszczamy w dole, na głębokości takiej samej, w jakiej rosły w doniczce. Na dno wbijamy palik, do którego przywiązujemy drzewko. Ziemię wokół dociskamy i roślinę obficie podlewamy.

Judaszowiec wschodni to nie jest roślina łatwa w uprawie. Pielęgnacja może być wymagająca, zwłaszcza zimowanie powoduje problemy.
Judaszowiec wschodni - sadzenie, uprawa z nasion, pielęgnacja, zimowanie

Judaszowiec wschodni – pielęgnacja

Drzewo Judasza można prowadzić w formie piennej lub w postaci krzewu. Jeśli planujemy hodowlę drzewka, przez pierwsze lata po nasadzeniu przeprowadzamy cięcie pędów. Judaszowiec na pniu wymaga przycinania pędów wyrastających w dolnych partiach pnia oraz umiejętnego skrócenia pędów, formujących koronę drzewa. Mniej pracochłonne jest uzyskanie postaci krzewiastej. Wystarczy skrócić wszystkie pędy młodej rośliny, by ładnie się rozkrzewiła i uzyskała mocne przyrosty. Rośliny, które uprawiamy w donicach, wymagają cięcia pędów co kilka lat. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł o judaszowcu kanadyjskim w ogrodzie.

Pielęgnacja judaszowca polega na regularnym podlewaniu rośliny w pierwszych latach po zasadzeniu. Szczególnej uwagi wymaga roślina hodowana w donicach, ze względu na wysychanie podłoża. Na czas zimy donice z drzewkiem przenieść należy do pomieszczenia o temperaturze około 10 stopni Celsjusza, jasnego i zabezpieczonego przed przeciągami. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie klonu palmowego?

Judaszowiec wschodni w ogrodzie należy jesienią osłonić przed mrozem. Korzenie zabezpieczamy warstwą ściółki, na którą składają się suche liście, kora i sucha trawa. Młode rośliny są bardzo wrażliwe na spadek temperatury, więc musimy je otulić słomianymi chochołami, styropianem, włókniną lub tekturą. Z biegiem czasu, gdy drzewa stają się większe i bardziej odporne ma mróz, wystarczy ochronić pień, osłaniając go, np. płótnem oraz jutą. Ochronę możemy zlikwidować, gdy ustanie zagrożenie wiosennymi przymrozkami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny