Yucca w naszym ogrodzie – uprawa i pielęgnacja roślin

Jukka – bylina na słoneczne i suche rabaty


Yucca filamentosajest byliną zimotrwałą - z powodzeniem możemy ją hodować w ogrodzie. Będzie dobrze rosła na słonecznym stanowisku, w podłożu przepuszczalnym i żyznym, o zasadowym odczynie pH gleby. Kępy zielonych sztywnych liści dorastają do około 70 cm wysokości. Liście są ostro zakończone, więc pielęgnacja byliny wymaga zachowania ostrożności, zwłaszcza wówczas, gdy w ogrodzie bawią się dzieci. W lipcu i sierpniu roślina tworzy wysokie 150 cm kwiatostany, obsypane okazałymi dzwonkowatymi kremowymi kwiatami, które wydzielają przyjemny zapach.

Wśród odmian godne polecenia są:

  • jukka karolińska ‘Bright Edge’ – to odmiana karłowa. Kępy zielonych liści dorastają do 50 cm wysokości, wyróżnia je białe obrzeżenie. Kremowy dzwonkowaty kwiat kwitnie w czerwcu i w lipcu,
  • jukka karolińska ‘Color Guard’ – zwraca uwagę oryginalnymi dwubarwnymi liśćmi, z żółtawym pasem na środku, kontrastującym z intensywnie zielonym tłem. Ozdobę byliny stanowi wysoki 200 cm kwiatostan, z dzwonkowatymi kremowymi kwiatami, pojawiającymi się w czerwcu i w lipcu.

Jukka karolińska dobrze znosi susze. Warto sadzić rośliny w ogrodach żwirowych oraz na skalnikach. Jako atrakcyjne sąsiedztwo warto wykorzystać dębik ośmiopłatkowy – górską krzewinkę, tworzącą między kamieniami soczyście zielone darnie. Biały 4-cm kwiatek, po przekwitnięciu, tworzy puszyste owocostany. Dębik ośmiopłatkowy, podobnie jak jukka, wymaga słonecznego stanowiska i przepuszczalnego podłoża.

Do uprawy w ogrodzie, w polskich warunkach klimatycznych, nadają się także inne odporne na mróz gatunki: jukka wirginijska i jukka sina.

  • Yucca flacida - juka zwisła, jukka wirginijska - tworzy grube, lekko zwisające liście, tracące wyprostowany pokrój pod własnym ciężarem. Dekoracją rośliny są kwiatostany, dorastające do 150 cm wysokości. Kremowy dzwonkowaty kwiat wydziela delikatny zapach.
  • Yucca glaca – juka sina – wyróżnia się wąskimi, ostro zakończonymi liśćmi, wybarwiającymi się na niebieskawozielony kolor. Kwiatostany dorastają do 100 – 120 cm wysokości. Białozielonkawe dzwonki kwiatów przyjemnie pachną. Efektowna bylina najlepiej prezentuje się jako soliter. Nadaje się do uprawy pojemnikowej, na tarasie.

Jukka w ogrodzie – radzimy, jak pielęgnować oryginalne rośliny

Jukka wywodzi się z USA oraz z Ameryki Środkowej, gdzie rośnie na skalistych i suchych stanowiskach. W ogrodzie musimy bylinom zapewnić jasne słoneczne miejsce. Zwróćmy uwagę, by w pobliżu nie rosło drzewo lub wysoki krzew, które będą rzucały cień na światłolubną bylinę. 

Jukka jest rośliną odporną na zimowe spadki temperatury. Młode byliny może zabezpieczyć przed mrozem, okrywając je świerkowymi gałązkami lub agrowłókniną. Starsze jukki doskonale sobie poradzą. Warto zabezpieczyć ich liście przed uszkodzeniem pod wpływem ciężkiego śniegu, obwiązując je. Zabieg ten pozwoli także uchronić środkową część rozety przed dużymi spadkiem temperatury.

Rozmnażamy bylinę z nasion lub z młodych rozetek, tworzących się przy starszej kępie. Jukkę sadzimy na wybranym stanowisku na wiosnę. Ziemia powinna być przepuszczalna, bogata w składniki pokarmowe, z dużą zawartością wapnia. Mięsiste liście i kłącza gromadzą dostateczną ilość wody, by rośliny przetrwały letnie upały. Wystarczy umiarkowane podlewanie – roślina nie toleruje mokrego stanowiska. Jukka jest odporna na choroby, ale zbyt mokra gleba może stać się przyczyną dolegliwości grzybowych. Sprawdź także ten artykuł o uprawie juki ogrodowej.

Juka domowa – popularna roślina doniczkowa

Juka gwatemalska jest niewymagającą domową byliną. Pióropusze liści wyrastają z grubego pnia. Intensywnie zielone liście są sztywne i sztyletowate. Tworzą gęste kępy, z wiekiem gęstniejące. Starsza roślina czasem kwitnie, tworząc okazałe kwiatostany. Jukka w doniczce dorasta do około 120 cm. Drzewo jukki, rosnące w naturalnym środowisku, może osiągać 15 m wysokości, a sztyletowate liście przekraczają 120 cm długości. Kwiatostany, z dużymi białymi dzwonkowatymi kwiatami, mają około 90 cm długości.

Jukka doniczkowa, a także informacje o gatunkach, najlepsze odmiany, wymagania oraz stanowisko krok po kroku
Jukka uprawiana w doniczce, a także gatunki jukki do ogrodu oraz wymagania gatunku, stanowisko oraz pielęgnacja

Roślina doniczkowa hodowana w warunkach domowych wymaga ustawienia w miejscu ciepłym i słonecznym. Bylina dobrze rośnie w podłożu, na które składa się ziemia ogrodowa oraz kompost. Wymagania uprawowe jukki to umiarkowane podlewanie, dopiero wówczas, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Pielęgnacja w czasie letnich upałów polega na codziennym podlewaniu. Od kwietnia do sierpnia zasilamy bylinę raz na tydzień, stosując nawóz dla jukki, palmy i draceny. Pamiętajmy także o odkurzeniu liści. Jukkę możemy przycinać w dowolnym momencie.

Yucca elephantipes przesadzamy do ceramicznych doniczek, co 2 -3 lata, gdy dotychczasowy pojemnik jest za mały. Duże okazy wymagają bardzo stabilnego pojemnika. Właściwym momentem przesadzania jest przenoszenie rośliny z zimowego pomieszczenia na zewnątrz – na balkon, na taras lub do ogrodu. Na zimę przenosimy duże okazy do chłodniejszego jasnego pomieszczenia, o temperaturze otoczenia 5 – 15 stopni Celsjusza. Małe jukki mogą zimować w mieszkaniu, ale wymagają regularnego spryskiwania wodą. Zimą zaprzestajemy nawożenia.

Jukka gwatemalska – rozmnażanie i zastosowanie

Rozmnażanie domowej jukki jest bardzo proste. Możemy to uczynić np. z fragmentu pnia. Ważne, by w czasie zabiegu panowały korzystne warunki – ciepłe powietrze i duża wilgotność. Pień jukki tniemy na 40 cm kawałki. Górną powierzchnię cięcia należy posmarować maścią ogrodniczą, natomiast dolną część zagłębiamy w podłożu. Pod miejscem cięcia zaczną tworzyć się nowe liście. Taka metoda rozmnażania najlepiej udaje się w warunkach szklarniowych lub na zewnątrz, w czasie sprzyjającej pogody.

Możliwe jest także rozmnażanie z sadzonek macierzystych, polegające na odcięciu bocznego pędu. Po przeschnięciu miejsca cięcia umieszczamy pęd w ziemi, gdzie będzie się ukorzeniał. Yukka gwatemalska rozmnaża się również przez podział bryły korzeniowej. Miejsce cięcia dobrze jest posypać sproszkowanym węglem drzewnym, co zapobiegnie gniciu. Natychmiast po zabiegu roślinę sadzimy, zapobiegając w ten sposób wysychaniu korzeni.

Duże okazy jukki gwatemalskiej warto zestawiać z innymi roślinami. Donice możemy ustawić w pobliżu efektownych roślin ogrodowych. Wspaniałą letnią kompozycję utworzy żywo zielona jukka i lilia himalajska – roślina cebulowa, słynąca z okazałych 20-cm dzwonkowatych białych kwiatów, z czerwonym wnętrzem. Lilia himalajska kwitnie w lipcu i w sierpniu. Wieczorami olbrzymi kwiatek wabi przyjemnym mocnym aromatem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny