Kalafior - odmiany, uprawa, pielęgnacja, choroby, porady

Uprawa warzyw na działce czy w ogródku to zdrowe hobby i to z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego, że zachęca do spędzania czasu poza domem. Po drugie dostarcza składniki potraw bogate w witaminy. Natomiast oba zalety mają pozytywny wpływ na organizm. Warto jednak wiedzieć, że niektóre rośliny są dość trudne w uprawie. Jedną z nich jest kalafior. Jakie ma wymagania i jak wygląda jego pielęgnacja? Na te i kilka innych, ważnych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Kalafior i jego charakterystyka

Kalafior to jednoroczna roślina zaliczana do rodziny kapustowatych liczącej ponad 3500 gatunków. Z uwagi na niepowtarzalny smak i liczne wartości odżywcze jest bardzo popularnym warzywem. Do naszego kraju sprowadziła go prawdopodobnie królowa Bona Sforza. Jego jadalną częścią nie są liście, co odróżnia go od innych przedstawicieli grupy. Zastosowanie kulinarne ma fragment nazywany różą, czyli silnie skrócone pędy kwiatowe. Choć pochodzi z Azji Mniejszej, kalafior jest uprawiany w różnych zakątkach świata. Trzeba jedna wiedzieć, że to zadanie nie należy do najłatwiejszych. Do tego tematu jeszcze wrócimy.

Początkujący ogrodnicy musza wiedzieć, że kalafiory są uprawiane z rozsad. Można je kupić lub przygotować samodzielnie. Trzeba też dodać, że odmiany tego warzywa dzielą się na trzy grupy: 

  • wczesne – siew na rozsady przypada na połowę lutego a sadzenie w gruncie połowę kwietnia,
  • średniowczesne – siew na rozsady przypada na marzec i kwiecień, sadzenie na połowę maja,
  • późne – przygotowanie rozsada przypada na maj i czerwiec, sadzenie przełom czerwca i lipca.

Ciekawą odmianą kalafiora jest Di Sicilia Violetto wykształcająca fioletowe róże. Natomiast Sunset odznacza się wyraźnym kolorem pomarańczowym.

Kalafior nie musi być gotowany by nadawał się do spożycia. Ważne by rośliny były w pełni wyrośnięte i miały zwarte róże. O porze zbiorów decyduje odmiana i termin wysadzania rozsad na grządkach. Zazwyczaj trwają od czerwca do późnej jesieni. Jednakże muszą zakończyć się przed pierwszymi przymrozkami. Świeże warzywa można przechowywać w lodówce maksymalnie przez 5 dni. Jeśli mają być zapasem na dłużej należy je zamrozić. Poprzedzając to wrzuceniem do wrzątku z dodatkiem soli i soku cytrynowego. Dzięki temu róże nie Zachą robić się czarne. Po więcej informacji o odmianach i zbiorach kalafiorów zapraszamy na naszą stronę.

Przygotowanie do uprawy i pielęgnacja

By móc cieszyć się z kalafiora wyhodowanego samodzielnie trzeba spełnić jego wymagania. Jak już wspominaliśmy, jest to roślina trudna w uprawie. Dlatego też osoby początkujące powinny sadzić odmiany późne. Przedstawiciele tej grupy zdecydowanie lepiej radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Jednak nawet one muszą trafić na odpowiedni przygotowane stanowisko. Rok przed sadzeniem rozsad, wybrane miejsce należy zasilić obornikiem lub kompostem. Ziemia musi mieć odczyn w przedziale 6-7. Jeżeli pH jest inne, konieczne będzie także wapnowanie. Pomiędzy oboma zabiegami trzeba zachować przynajmniej 3 tygodnie przerwy.

Kalafiory sadzi się w rzędach oddalonych od siebie o 40-60 cm. Takie same odstępy należy zachować pomiędzy poszczególnymi rozsadami. Każdy ogrodnik uprawiający te warzywa musi pamiętać, że:

  • kalafiory najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych i osłoniętych przed wiatrem,
  • rośliny potrzebują ziemi żyznej i próchnicznej a do tego stale wilgotnej, ale nie podmokłej,
  • grządki z kalafiorami należy regularnie podlewać i usuwać nawet najmniejsze chwasty.

Opisywane warzywa z pewnością nie wyrosną na glebach suchych i piaszczystych. Nie służą im także podłoża nazbyt kwaśne. Teraz czas kwestie związane z pielęgnacją.

Jak już wiadomo, stanowisko przeznaczone pod uprawę kalafiorów trzeba zasilić kompostem lub obornikiem. To zapewni roślinom niezbędne składniki pokarmowe. Jednakże w okresie intensywnego wzrostu wymagane jest nawożenie pogłówne. Tu sprawdza się płynny biohumus, mieszanki mineralne dla warzyw oraz gnojówka z pokrzywy. Bardzo ważną kwestią jest ochrona kalafiorów przed szkodnikami. Jedną z meto jest sadzenie w pobliżu grządek ziół odstraszających owady. Najlepiej sprawdza się rumianek, bazylia i szałwia. Po rozwinięcie tematu uprawy kalafiorów w ogrodzie, zapraszamy na naszą stronę.

Właściwości rośliny i przepisy na dania z kalafiora

Zanim opiszemy potrawy wege i nie tylko, musimy zająć się pewną ważną kwestią. Jakie wartości odżywcze zapewnia kalafior. To popularne warzywo należące do rodziny kapustowatych zawiera:

  • witaminy C, A, E, K, do tego dochodzą witaminy z grupy B razem z kwasem foliowym,
  • minerały takie jak  wapń, żelazo, magnez, fosfor, jak również bardzo ważny potas, sód, cynk,
  • niewielkie ilości tłuszczu a do tego węglowodany, białko oraz błonnik pokarmowy.

Związki i substancje zawarte w kalafiorze wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Sprzyjają także osobom cierpiącym na reumatyzm, cukrzycę i wrzody żołądka.

Czas na kulinarne zastosowanie interesującego nas warzywa. Kalafior doskonale się sprawdza, jako dodatek do obiadu. Przeważnie gotowany, ale nic nie stoi na przeszkodzie by jeść go na surowo. Można też przygotować go w sposób, który wielu osobom kojarzy się wyłącznie z ogórkami. Tak, chodzi tu oczywiście o kiszenie. Tak zakonserwowaną roślinę można przechowywać przez całą zimę. Kolejną propozycją są sałatki z gotowanego kalafiora, na przykład z fasolką szparagową. Rzecz jasna na naszej stronie można dowiedzieć się jak zrobić dania tego typu. To jeszcze nie koniec tematów kulinarnych.

Kalafiora nie trzeba podawać tylko, jako dodatek do obiadu. Stanowi główny składnik niejednej potrawy. Popularnością cieszą się przepisy na zapiekanki z serem i zupy. Świetnym smakiem odznaczają się warzywa przygotowywane w panierce. Tak, jaki i kotleciki lub placki. Kalafiory zdecydowanie warto wprowadzić do diety wege. Z uwagi na właściwości wzdymające warto dodawać do nich rośliny wspomagające trawienie. Należy do nich między innymi czosnek, imbir czy też kminek. Gdzie można się dowiedzieć jak zrobić pyszne potrawy z kalafiora? Odpowiedź jest prosta, na naszym portalu.