Calathea - uprawa i pielęgnacja byliny

Egzotyczny kwiat doniczkowy – wymagania uprawowe

Swoją popularność kalatea zawdzięcza pięknym, szerokim i różnokolorowym liściom, wybarwionym na różne odcienie zieleni, różu, czerwieni, brązu i bieli. Spodnia strona blaszki liściowej pozostaje purpurowa. W warunkach domowych roślina zwykle nie wykształca kwiatów. W naturze ich mało efektowne niewielkie grona kryją się pod liśćmi. Trudności w hodowli roślin związane są z zapewnieniem bylinom odpowiedniej temperatury. ważna jest również odpowiednia wilgotność powietrza.

W naszych mieszkaniach ustawiamy ostrzeszyn w miejscu lekko zacienionym, o rozproszonym świetle, na wschodnich, północno-wschodnich oraz północno-zachodnich parapetach. Chronimy bylinę przed przeciągami. W pomieszczeniu powinna panować dość wysoka temperatura, około 25 - 29 stopni Celsjusza. W ciągu roku bylina tworzy 4-6 młodych liści i szczególnie wówczas musimy zapewnić otoczeniu odpowiednią wilgotność powietrza. W okresie spoczynku temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 13 stopni Celsjusza.

Wszystkie odmiany Calathea dobrze rosną w podłożu, na które składa się ziemia próchniczna, o kwaśnym odczynie pH (5-6). Pielęgnacja polega na zapewnieniu stale wilgotnego podłoża, regularnego podlewania i zraszania liści. Dla rośliny groźne jest zarówno przelanie, jak i zbyt suche warunki rozwoju. W okresie letnim podlewanie odbywa się trzy razy w tygodniu - odstałą miękką wodą. Zimą wystarczy podlewać kalateę raz na tydzień. Odpowiednie podlewanie ma wielki wpływ na zdrowie byliny. Chociaż kalatea jest dość odporna na choroby, zbyt suche podłoże i otoczenie mogą sprawić, że zostanie zaatakowana przez szkodnikiprzędziorki i mączliki. Te kwiaty doniczkowe w mieszkaniu czy w ogrodzie nie są zbyt często spotykane. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o bylinach.

Kalatea – kwiaty doniczkowe i ich zasilanie oraz rozmnażanie

Kalatea źle znosi zasolenie gleby, więc zasilanie rośliny przeprowadzamy niezbyt obficie. Najlepiej nawozić roślinę dwa razy w miesiącu, od marca do września, stosując nawozy organiczne. Naturalne nawozy organiczne, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, poprawią właściwości chemiczne i fizyczne gleby. Należą do nich kora sosny i świerku, torf wysoki i niski, kompost, słoma, wióry oraz obornik. Raczej unikajmy stosowania nawozów mineralnych, które, przy dłuższym stosowaniu, mają niekorzystny wpływ na jakość gleby. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe nawozy organiczne dla zielnych roślin doniczkowych. Stosujemy nawożenie połową zalecanej dawki.

Rozmnażanie kalatei przeprowadzamy przez podział bryły korzeniowej. Na dwa dni przed wykonaniem zabiegu, przestajemy podlewać roślinę, by bez komplikacji dokonać jej podziału. Rozmnażanie jest okazją do usunięcia obumarłych fragmentów. Zbyt długie korzenie trzeba skrócić. Po podzieleniu kalatei, umieszczamy każdą z części w doniczce na tyle obszernej, by korzenie swobodnie się zmieściły.

Kalatea rośnie szybko, więc konieczne jest przesadzanie jej każdego roku do większej doniczki. Najlepiej przystąpić do przesadzenia ostrzeszyny w okresie letnim. Na dnie pojemnika, o numer większego od poprzedniego, umieszczamy grubą warstwę drenażu. Co trzy lata odmładzamy roślinę. Pielęgnacja polega na wycinaniu przy ziemi pożółkłych starszych liści. W okresie letnim piękne byliny to wspaniałe kwiaty na balkon, umilające nam chwile relaksu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o najpopularniejszych bylinach ogrodowych?

Kalatea czy też calathea, czyli egzotyczny kwiat doniczkowy trzymany przez kobietę oraz jego pielęgnacja i uprawa
Kalatea (Calathea) - odmiany, uprawa, pielęgnacja, podlewanie

Najpiękniejsze gatunki i odmiany – ozdoba mieszkań i efektowne kwiaty na balkon

Kalatea jest gatunkiem należącym do rodziny marantowatych Marantaceae, występujących w amerykańskich lasach tropikalnych strefy równikowej. Wiele gatunków i atrakcyjnych odmian wiecznie zielonej byliny zdobi nasze mieszkania. Do najpopularniejszych dekoracyjnych roślin należą:

- Kalatea Triostar – uprawa tej trójkolorowej kalatei, o dekoracyjnych liściach, z zielonymi, białymi i czerwonymi wzorami, nada pomieszczeniom oryginalności. Roślina sprawia, że powietrze, ©ķktórym oddychamy, staje się czystsze. Może przebywać w miejscach ciemniejszych – w przedpokoju, w wilgotnej łazience lub w sypialni. Liście rośliny zamykają się na noc, otwierają o brzasku, zgodnie z rytmem życia człowieka. Podlewamy bylinę dwa razy w tygodniu.

- Kalatea Makoya Calathea makoyana – wiecznie zielona bylina dorasta do 45 cm wysokości. ozdoba kalatei są okrągłe jasnozielone liście, z ciemnozielonymi naznaczeniami wzdłuż unerwienia. Spodnia część liści wybarwiona jest na kolor ciemnofioletowy. Młode liście spodnią część wybarwiają na ciemnoróżowo. Uprawa rośliny wymaga zachowania wilgotności powietrza i minimalnej temperatury otoczenia, powyżej 16 stopni Celsjusza. Nawożenie byliny przeprowadza się co 15 dni, w postaci płynnego nawozu organicznego. Pielęgnacja polega na podlewaniu odstałą wodą oraz zapewnienia lekkiego zacienienia, co sprawi, że liście będą pięknie się wybarwiać.

- Kalatea różowokropkowana Calathea roseopicta – dekorację okrągłych ciemnozielonych liści stanowią jasnozielone poprzeczne pasy, zdobiące obrzeżenia blaszki. Jasnozielony jest także główny nerw liści. Spodnia część wybarwia się na kolor fioletowy. Roślina doniczkowa dorasta do około 50 cm wysokości. Chętnie uprawiane są liczne odmiany gatunku:

  • ‘Eclipse’ – należy do karłowej odmiany, dorastającej do 20 cm wysokości,
  • ‘Dottie’ – kalateę zdobią żywo różowe oznaczenia, kontrastujące z ciemnozielonym i czarnym tłem. Dorasta do około 30 cm i przybiera kształt szerokiej kępy. Spodnia część blaszki jest fioletowa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie astrów wieloletnich?

- Kalatea ozdobna Calatea Majestica Jest odmianą botaniczną Calathea ornata.

Wyróżnia się ozdobnymi jasnymi liniami, kontrastującymi z ciemnozielonym tłem liści. Bylina w warunkach pokojowych może osiągnąć 1 m wysokości.

  • Kalatea lancetolistna Calathea lancifolia o liściachlancetowatych, wybarwionych na ciemno, z fioletową spodnią stroną. Starsze rośliny czasem wykształcają niepozorne białe kwiaty. Ta roślina doniczkowa to wybór wart rozważenia.
  • Kalatea okrągłolistna Calathea orbifolia - wyróżnia się zdobieniami na okrągłych liściach, w postaci regularnych pasków, o różnych odcieniach zieleni,
  • Calathea warscewiczii - ciemnozielone liście zdobią gęste jasnozielone znaczenia wzdłuż środkowego nerwu. Spodnia część przybiera fioletowe ubarwienie. Roślina doniczkowa wykształca białe, kremowe i różowe kwiaty, ujęte w kłosowe kwiatostany.
  • Kalatea Veitcha Calathea veitchiana – bylina dorasta do 90 – 100 cm wysokości. Jej ozdobą są sercowate ciemnozielone liście, z żółtym oznakowaniem. Białe kwiaty ujęte są w długie, 20 cm, kwiatostany. Sprawdź także ten artykuł o uprawie i pielęgnacji bodziszka wspaniałego.
  • Calathea louisae – charakterystyczne lancetowate liście wybarwiają się na kolor ciemnozielony, z czerwoną spodnią częścią blaszki. Na ciemnym tle wspaniale prezentuje się srebrzystozielony rysunek.
  • Calathea ecuadoriana - naturalne siedliska gatunku znajdują się w Ekwadorze. Na ciemnozielonym tle podłużnych liści, wyróżniają się jasnozielone pasy, biegnące wzdłuż unerwienia. Spodnia część liści wybarwia się na ciemnoczerwony kolor.
  • Calathea libbyana – endemiczny gatunekEkwadoru. Bylina wyjątkowo dekoracyjna ze zdobieniami liści w jasnozielonych i białawych kolorach, sprawiających wrażenie wzorów, pociągniętych pędzlem. Obrzeżenia tworzą jasną ramę. Wzór wyróżnia się na ciemnozielonym tle blaszki liściowej. W domowej hodowli dorasta do około 60 cm wysokości.
  • Calathea gandersii - bylina występująca w Ekwadorze, zachwyca urodą błyszczących mocnych liści, wybarwionych na ciemnozielono, z jaśniejszymi zielonymi i żółtawymi pasami.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny